• Pohádka
  • Rodinný

Hraběnky (2007) (seriál)

Dlouho jsem čekala, že se to "nějak" rozvine, že z toho nakonec "něco" bude. Ale nedočkala jsem se. A je mi to docela líto, protože jsem se na seriál těšila. Byl opravdu "realističtější", než ostatní současná tvorba, jak tvůrci slibovali. Avšak způsob, jakým to bylo provedeno, se nepovedl. Já jsem se téměř u každého dílu trápila, nebylo se tam nač těšit. Syrový, (ne)realistický příběh v pochmurném prostředí bez překvapujících momentů. K propadáku to má blíže než k seriálovému hitu.

Divá Bára (1949)

Moc pěkné zpracování tohoto knižního pokladu české literatury. Malebnost českého venkova versus pokřivené povahy většiny jeho obyvatel, z nichž jako hvězdy vynikají Bára, Eliška či farář. Herecké obsazení naprosto trefné, výkony protagonistů také povedené. I přesto, že se dle mého jedná o jeden z nejpěknějších historických snímků české kinematografie, nemohu dát v hodnocení maximum - na to by mě musel film více "chytnout". Ale jinak moc pěkné dílo, kterému neškodí ani čas a doba.

Snowboarďáci (2004)

Film se povedl... Už jen to horské prostředí a komediální žánr! Když se k tomu přidá nové pojetí "české komedie" v podání Karla Janáka, přítomnost skvělých herců - Mádl, Freimanová, Langmajer, Kotek, aj., narodí se film, který jen tak nezevšední. I díky hudbě, která je pro film nepostradatelná. Hlavní hit úspěchu Snowboarďáků určitě hodně napomohl.

Nesmrtelná teta (1993)

Mně se pohádka jako celek nikdy nelíbila - nebavila mě už od počátku, kdy se ze škaredého vesničana stane pohledný a chytrý mladík. Dalším záporem je postava princezny - jedna z nejhorších, prostě mi nesedla. A pohádkový pár je v pohádce velmi důležitý, tady ale na mě nezapůsobil. Musím ale přejít ke kladům. Obrovským pozitivem pohádky je nezapomenutelná Jiřina Bohdalová, která je ve své životní formě. Kdybych vystřihla jen její scény, je hodnocení podstatně vyšší... Zdatně ji sekunduje Jaromír Hanzlík, milá je také Libuška Šafránková - ostatně jako vždy.

O princezně, která ráčkovala (1986) (TV film)

Kvalitní televizní pohádka s vynikajícím hereckým obsazením. Po mnoha letech a ještě více reprízách už možná notně ohraná, přesto "královské regé", "Krrryštof" a "rrr" jsou nezapomenutelné...

Chalupáři (1975) (seriál)

Seriál mám moc ráda, už jen kvůli té parádní, povětšinou letní atmosféře. Herecká parta se sehrála tak dobře, že divák lehce uvěřil, že se jedná o starousedlíky Třešňové, kteří se znají odnepaměti. Já jsem měla nejraději paní Fuchsovou - dle mě jeden z nejlepších hereckých výkonů Jiřiny Bohdalové. S tím svým vozíčkem je roztomilá. A což teprve ve chvíli, kdy začne randit s Antonínem alias Tondou! Ty ovocné knedlíky s máslíčkem a tvarůžkem mám dodnes v paměti.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Tak předem musím říci, že jsem trošičku zklamáná - ale jen trochu. O tomto kultovním seriálu se básní již generace. Já vždy viděla jen první, popřípadě druhý díl série. A to se mi moc líbilo. Musím však přiznat, že s přibývajícími epizodami jakoby takové normální rodince docházel dech. A divák se začne lehce nudit; u komediálního kousku to je o to víc zavádějící. Jsou zde však herecké legendy, které v povětšině tvoří základní rámec seriálu a někdy ho i "zachraňují". Už jen pohled na jejich výkony pohladí na srdci a rozkmitá hlasivky smíchu do té míry, že laskavý divák promine slabší děj... 77%

Tři vejce do skla (1937)

Tři nebo čtyři? Asi 3 a půl, ale... Film se mi vždy líbil, ačkoli jsem ho nedokoukala nikdy do konce. A pak jsem zjistila, co bylo tou příčinou. Neobvyklé lázeňské prostředí, kouzelná kolonáda, chytrý pes, herecké osazenstvo, ... To vše se mi zamlouvalo, ale nikdy jsem vlastně nepoznala, jak to bylo s těmi dvojníky. Děj, i když poměrně nenáročný, je totiž v jistých pasážích moc "přeplácaný", tudíž až nudný. Snad proto mě film tak neudržel u obrazovky. Ale závěrečná scéna, kdy se v malém letadýlku ("a la Agatha Christie" a Smrt v oblacích) vše vyřeší, je tak kýčovitá, až se mi líbí.

Falešná kočička (1937)

Pro Věru Ferbasovou, jakkoli naivně a podobně své role hrála, mám slabost. Zde však na mě její herecký um příliš neplatil. Film se mi zdá zbytečně dlouhý, tu stopáž opravdu nechápu. Dvojice s Oldřichem Novým se také příliš nevyvedla. Říká se, že protiklady se přitahují, ale tady se to nepotvrdilo... Tři hvězdičky, 55%, v tomto "českém Pygmalionu" dávám za přítomnost mých oblíbených herců, občasný vtip a celkovou prvorepublikovou atmosféru.

Dědečkem proti své vůli (1939)

Tento typ filmů, jakkoli může být naivní a jednoduchý, mě oslovuje. Navodí totiž příjemnou atmosféru, a to není málo. K tomu s přítomnosti mých oblíbených herců - O.Nový, R. Schránil, A.Nedošínská, ..., a především nedoceněný "žabec českého filmu" Věra Ferbasová. Ona byla sluníčko, i když své role pojala často podobným způsobem. Při sledování těchto filmů mi je dobře...