• Pohádka
  • Rodinný

Princezna ze mlejna 2 (2000)

Opět staří známí hrdinové. Stejně jako u předchozícho dílu je vše tak, jak má být - herci, výprava, hudba, zápletky. Děj je však po chvíli nudný a přidá-li se k tomu nadstandartní pohádková délka téměř dvou hodin, kouká z toho nižší hodnocení. 55%. Ovšem záběry z vojenského tábora jsou povedené.

Z pekla štěstí (1999)

Ne, tady to nešlo. Párkrát jsem se pokoušela se na pohádku podívat opravdu "pořádně", ale nevydržela jsem. Ačkoli je výprava bohatá a je na co se dívat, děj je slabý, stejně jako představitelé hlavního páru. Duo Šimůnek-Kuklová je tak nesourodé, až to bije do očí. A není to jen věkovým rozdílem. Podobně to je i s Lukášem Vaculíkem. Tito herci se do mladých pohádkových rolí už nehodí a jejich angažování tak vyvolává spíše nostalgii... Tak nízké hodnocení mě u pohádky Zdeňka Trošky mrzí, protože on to "pravé pohádkové" umí stvořit. Tady se to ale nepovedlo. A nezachránila to ani "exkluzivní" přítomnost muzikálového herce Daniela Hůlky. Ten to spíše potupil. Hudba Petra Maláska se však povedla. 40%.

Princezna ze mlejna (1994)

Pěkná a milá pohádková podívaná, na kterou se dobře kouká. Eliška, holka jako lusk, Jindřich, jinoch jak má být. Veselá strašidýlka, spravedlivě postrestaný knížepán a hravé písně. Pohádce v podstatě nejde nic vytknout. Snad jen trochu té nudy. Pro mě se pohádka stává nesmrtelnou tehdy, kdy se na její opakování stálé dívám a těším jako poprvé. U Princezny ze mlejna to však má spíše sestupnou tendeci. Dříve jsem se těšila, že ji konečně uvidím, pak jsem se na ni ráda podívala, dnes mě už ani nemrzí, když ji propásnu. 54%.

Tři srdce (2007) (TV film) odpad!

Tak to je hrůza... Tato pohádka ne že se vůbec nepovedla, ta se zcela pokazila! Na otázku "Jde natočit hroznou pohádku" slouží tento kousek dobrým příkladem. Tato pohádka postrádá jakoukoliv pohádkovost, ční z ní jen chlad. Bohužel to je způsobeno i angažováním Jana Potměšila jako krále na "pojízdném vozíků-trůnu". Z toho šla husí kůže, ale nepříjemná. Celkově byl děj nezáživný, výkony herců nezajímavé. A konec? Ten si udržel stejně "vysokou" laťku jako celý příběh. S klidným svědomím mohu říci, že se jedná o nejhorší celovečerní pohádku od revoluce. A celkově jednu z nejhorších pohádek, co u nás kdy byly natočeny.

Bolero (2004)

Hodně drsný film - myslím ve svém žánru jako lichotivé označení. Výborný střih, kamera, hudba - a herecký výkon snad všech představitelů - především Báry Seidlové. To je film, ze kterého mi běhá mráz po zádech. Přičtu-li k tomu fakt, že byl natočen podle skutečné události... Co bych tvůrcům vytkla, to je snad určitá zmatenost při převypravování. Retrospektivní pohled na věc se mi líbí, zde se však člověk trochu ztrácel. I tak se ale jedná o velmi dobrý film posledních let, který nemá vyzyvatele.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Čeho je moc, toho je příliš. Marie Poledňáková zde zakomponovala mnoho příběhů, takže se všechno takříkajíc ztratilo v jednu nepřehlednou melu. Film sice oplýval vynikajícími komediálními herci (Postranecký, Krečmerová, Holubová), přesto z něho čněl takový divný smutek. Nebo spíše nostalgie. Ačkoli režisérka ujišťovala, že se nejedná o pokračování "stoličky" a "polepšovny", opak byl pravdou. A to byla chyba, navázat po letech na veleúspěšné dílo s jinými herci a modernějším záběrem. Určitě by bylo lepší, kdyby byla natočena zcela nová, o nic se neopírající česká komedie.

Rozkošný příběh (1936)

Milé, příjemné, nenáročné... Film, u kterého předpovíte konec od prvních okamžiků, a přesto od obrazovky neodejdete... Opět na vás dýchne ta kouzelná doba První republiky, kde se ve filmu zamilovaní dočkají zaslouženého štěstí a ti zlí si ani neškrtnou. Ne vždy se to povedlo. To však není případ tohoto filmu. Miloučká Věra Ferbasová, kterou na plátně doprovází Zita Kabátová, Oldřich Nový či F-K Veselý... Příjemná záležitost. 69%.

Dva týdny štěstí (1940)

Jak již tady někdo níže psal, film je tak nabitý pozitivní energii, že jí snad podlehne i zarytý pesimista. Je více faktorů, které k tomu přispěly - kouzelné (mimo)hotelové prostředí, herecké obsazení v čele - kdo je vlastně v jeho čele? Adinka, Jaroslav Marvan či neodolatelný Raoul Schránil a pan ministr?!, dialogy včetně nezapomenutelné "mušky na štěně" a v neposlední řadě samotný děj. Film nepředstavuje nic nového, převratného, přesto diváka upoutá k obrazovce. Je to ta atmosféra, která z něj čiší - ta "pravá první republika" (i když v té době vlastně již o první republice nemohla být řeč), ke které vzhlížím s obdivem a úctou - ačkoli ani tehdy nebylo vše dokonalé...

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Oldřich Lipský to prostě uměl. Spolu s Vorlíčkem byl jediný, kdo měl u nás čich na komedie tohoto druhu. Báječné herecké obsazení - dr. Camel, Sabrina, madam Harringtonová či Gogo. Herecká partička si sedla víc než dobře, jde vidět, že se ve filmu vyřádili - a přenesli to i na filmové plátno, což si může televizní divák vychutnat plnými doušky. Filmu asi nejde opravdu nic vytknout, vše do sebe zapadá. Vtipné - a neobvyklé v tom dobrém slova smyslu - jsou kreslené reklamy, ať už na lázně Springtown či cigarety a podvlíkačky. Opravdu příjemná zábava, ke které se i v budoucnu budou určitě vracet další generace.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Když jsem byla mladší, tak mě ze série s Tomášem Holým vždy více bavil ten díl "u dědy", později jsem to přehodnotila, když jsem začala vnímat peripetie křehkého vtahu mezi Annou a Lubošem... Tento film hodnotím velmi vysoko, patří mezi klenot české filmové tvorby.