Tady to musí být (2011)

"Into the Wild" po sorrentinovsky. Panoptikum bizarnych charakterov (povacsinou dobrackych, ale stratenych dusi) a nikdy poriadne ukoncenych scen. Dychberuca "dlho-zaberova" kamera, kochajuca sa mnohymi skoro-opustenymi zakutiami roznorodej Ameriky. A do toho vsetkeho ikona, ktora si vie vychutnat kazdu rolu - Sean Penn! Jeho takmer az katatonicka rola vyhasnutej rock star je hlavnym motorom aj srdcom snimky (je to dobrak od kosti, ktoreho by ste si vsak do domu nepustili, ako to robia mnohi ludia tu vo filme). K tomu v niektorych scenach az lynchovsky opar (navsteva byvalej ucitelky-dochodkyne) a par peknych "wendersovskych" odkazov pre fajnsmekerov (Indian odchadzajuci smerom do prerie alebo cameo Deana Stantona). Pre mna skvele dusevne pohladenie, aj ked filmy tohto typu nevyhladavam.

Aspirants (2021) (seriál)

Dalsia neznesitelna indicka telenovela (po prvej zhliadnutej casti koncim) so spomalenymi emocionalnymi momentami ako z Jednoducho Marie. Tych nadnesenych 9.7 pri 40 tisicoch hodnotiacich na IMDb je cista kamuflaz. Wtf? Jedna hviezda za pekne Indky.

Znovuzrození boha (2021)

Toto nie je film, ale dvojhodinove demo k neexistujucej PC hre. Opickovost figuriek a tisickrat videne klise (skor epizodky nez klasicky dej) je (a aj as dlho bude), zda sa, najvacsim problemom cinskych filmarov. Na stranu druhu, ten vizual je fakt namakany (spomalene akcne sekvencie, dizajny motoriek a velkomiest, kostymy a zbrane bojovnikov- na Netflixe cez moju 85-palcovku je to fakt orgasticky audiovizualny zazitok), bohuzial v sluzbe pateticko-infantilneho pribehu pre posadnutych drvicov hier. Azijsky Ready Player One sa nekona! Na ten sa musia cinski animatori (po scenaristickej a dramaturgickej stranke) ucit od US kolegov.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Zack Snyder's Justice League: Best Version. Najlepsimi scenami su prave tie, ktore sme nevideli roku '17 v kine. Flashova solo zachrana tmavej dievciny a apokalypticky sen. Tu apokalypticku verziu by som chcel vidiet a najlepsie v spolupraci Snydera s Georgeom Millerom. To by bol film! PS: Hudba stokrat famoznejsia ako u Whedona a Black Superman bez komentara (v dobrom slova zmysle).

Chlast (2020)

Mads Mikkelsen je najlepsim europskym hercom svojej generacie.Takeho charizmatickeho opilca by nezahral ani Daniel Day Lewis. Zaverecne tanecne solo s paradnym vyskokom smerom do mora je tou najlepsou oslavou slobody a odviazanosti.

Minari (2020)

Korejsky fimarsky dovoz na americky kontinent. Dalsia nezavislarna zahladena do seba s vybornymi hercami, ktorych by som ale rad videl pod taktovkou rezisera Parasite a nie artoveho rutinera Lee Isaaca Chunga. Jeho nominacia na Oscara je len dalsim dokazom divnosti Akademie.

101 dalmatinů (1961)

Ta animacia uz dost zostarla, vo svojej dobe ale urcite ohurila nejedno zapadozemske dieta. Zasnezena atmosfera sedliackeho vidieka sprijemni nejedne Vianoce a skupinka zaporakov na cele s posadnutou Cruelou de Vill vnasa do pohyblivych obrazkov napatie a dobrodruzstvo. Vo svojej dobe obrovsky animovany hit a pycha Disneyho vytvorov 60.rokov. Dnes uz ale mierne prejedena zalezitost a hlavne kvoli nostalgii uznavana vec.

Živí mrtví: Počátek konce (2015) (seriál)

Dojime a dojime tu kultovu vlnu Walking Dead az do poslednej kvapky! Ale dojime ju velmi zrucne (pritazlive filtre) a napinavo (niektori zombie este vydarenejsi ako vo WD). Farebne filtre nevadia, herci su viac ako solidni (Curtis) a cele to dynamicky ubieha do stale viac krvavejsich masakrov a prekvapeni. Najviac ale stve zostupujuca tendencia v piatej sezone. Tu uz by to mali definitivne seknut a nerobit z toho nechceny (parodicky) volnobeh.

Sestra v akci (1992)

Whoopi Goldberg este za cias svojej najvacsej slavy... pre mna ale slavy nepochopitelnej. Takto nesympaticka, preafektovana a asexualna herecka hviezda sa tazko hladala aj v 90.rokoch. Snimka vsak stale ma tu nepoddajnu patinu devatdesiatok (lokacie, kostymy, hudobne cisla...) a niektore vtipne gagy slapu celkom slusne. Emile Ardolino mal talent, ten vsak vyhasol prilis rychlo nahlou smrtou.

Hříšnice - Julian (2018) (série)

Carrie Coon je hlavnym dovodom sledovat tuto skoro mormonsku (alebo co je to za posahana uzavreta spolocnost) alternativu hry na macku a mys. Je prekliate sexy aj bez make-upu a jej herectvo patri k najprirodzenejsim vystupom v TV za posledne roky. Mlady vrah (alebo obet?) menom Elisha Henig si zase svojim presvedcivym emocionalnym vykonom dlazdi cestu k ambicioznejsim projektom. A Bill Pullman je uz istotou od prvej serie... tato poloha mu sakramentsky sekne a nebojim sa povedat, ze na stare kolena vyzrel do hereckeho skoro-levelu typu Hopkins alebo Pryce. PS: Carrie beriem si ta za zenu!