Bestie (2022)

V rámci možností vcelku prijateľný africký survival, v ktorom nemožno čakať žiadne nečakané odbočky ani zvraty. Scenár je jedna veľká predvídateľnosť, ale Kormákur je našťastie technicky zručný režisér a s využitím dobrej kamery a neprerušovaných záberov (aj dianie za noci je prehľadné) sa nám dostáva kvalitnejšieho béčka, ktoré CGI neprepáleným levom dvakrát nešetrí, iba uráža jeho čuchové a zrakové zmysly a z Idrisa robí supermanského doktora, z čoho vyplýva i ten nezmyselný fight na koniec.

Pinocchio (2022)

Zemeckis si naďalej udržuje svoju detskú hravosť, ale režijne sa približuje pravdepodobne už svojmu zenitu. Jeho Pinocchio je čisto len farebnou omaľovánkou pre najmenších, hoci dvojica zlodejov by sa uchytila aj vo filmoch Tima Burtona. Je to prostučké, síce na prvý pohľad pekné, ale všetko to digi hašterenie a postavičky sú čím ďalej, tým väčším tŕňom v oku. A o rasovom rozdelení niektorých postáv ani nehovoriac. Hanks tomu ako jediný dodáva nádych rodinného filmu.

Samaritán (2022)

Low-budget verzia akéhokoľvek sólo DC, z hnusnej americkej štvrti, kasting: Rocky Balboa. Prvotne to vyzeralo na väčší problém, než to napokon je, hoci žiadny zázrak sa nekoná, prekvapivý zvrat nie je vôbec prekvapivý a celé to pôsobí dojmom "točili sme 5 dní a šetrili kde sa dá". Stallone to ale všetko na staré kolená poctivo ťahá, i keď je lepší ako smetiar, než ako "super" hrdina a odfláknuté to ani po technickej stránke tak úplne nie je.

Třináct životů (2022)

Howardovo typicky poctivé vyobrazenie skutočných dramatických udalostí a ich reálnych hrdinov, bez akéhokoľvek skrášľovania či okatého vytvárania bezprecedentného napätia. Nič také nepotrebuje a vystačí si prízemným, v tomto prípade skôr podvodným, vedením príbehu. Funguje to, zvlášť po Viggovom riskantnom nápade a skvelej práce kamery pri záchranných "doručovacích" prácach, pri ktorých sa zadržuje dych, i keď za tie dve a pol hodiny ho nič ani nevyrazí a všetci vedia ako to dopadne. Ako presná rekonštrukcia to ale môže ísť príkladom.

Predátor: Kořist (2022)

Možná záchrana značky je zaujímavou kombináciou westernu a sci-fi vyvražďovačky, ktorá si patrične vychutnáva svoju hlavnú postavu (v tomto prípade naozaj Predátora) a dáva jej priestor na kreatívne, značne brutálne akty. A tým všetko dobré končí, pretože sa to nevyhýba niekoľkým lapsusom - nedôveryhodná bojovníčka má problémy s lukom, ale so sekerou vybije polovicu osadníkov, finále je logickým mindfuckom a chýba väčšia autentickosť. Malo sa to celé natočiť v komančskom jazyku, alebo podobnej hatlanine. Arnoldovi to ale napriek všetkému veľkú hanbu nespraví a podobné "cestovanie" v čase môže byť do budúcna prínosom.

The Gray Man (2022)

A cenu roka za najviac navštívených lokácií za dve hodiny získava... Mohol to byť výborný špionážny akčný film, keby to však nebol úplne šedý akčný film, ktorý sa stane nechválne "známym" iba tým, že stál 200 melónov, ktoré tu nie sú vôbec vidno. Že by si ten digitálny pád lietadla či tie hrozné kamerové nálety vyžiadali toľko kapitálu? K tým mála pozitívom možno prirátať akciu v Prahe a ústrednu dvojku, obzvlášť Evansa, ktorý si svojho sociopata náležite užíva. Zvyšok už bol všade inde, i o dosť lepšie, niekoľkokrát videný. Netflix a filmy, to už je pomaly čistá strata času.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Parafrázovaním slov klasika Alfreda Hitchcocka: tri najdôležitejšie veci na filme sú scenár, scenár a scenár, sa dostávam ku kľúčovému bodu zhodenia tejto nadvlády kobyliek. Pretože tá svojou topornosťou a nelogickosťou urazí inteligenciu čo i len priemerného diváka a tentokrát to už nezachránia ani všemožní jaštery. Stokrát prevarená voda, v ktorej Trevorrow nielenže sa opiera o samého seba (T-Rex znova potrebuje sparringa pri záverečnom nočnom fighte), ale vykráda aj Bonda, Bourna či Indyho Jonesa. Naháňačka uličkami Malty nevyvolá žiadny rozruch a návrat starej trojice je pozliepaný príliš náhodne a urýchlene. Celé je to tak smiešne otrepané, beznádejné a vlastne úplne zbytočné, že sa tomu až nechce veriť, zvlášť pri tak sľubnom rozjazde tohto reštartu. Nechytá sa to ani na to najslabšie z pôvodnej série.

Elvis (2022)

Nie je to dokonalý film, ani napriek svojej stopáži nezachytí úplne všetko a na niektoré roky kariéry či vzťah s Pricsillou sa díva z vedľajšej koľaji, ale takto energický, našľapaný, vizuálny, nasnímaný a famózne zostrihaný (hudobný) životopis tu nebol roky. Ok, do určitej miery sa to dá chápať ako stávka na istotu, hollywoodsky pozlátená, bez väčších kontroverzií, ale vďaka Luhrmannovmu prístupu to nie je žiadna prehnaná glorifikácia hlavnej hviezdy, ale predovšetkým ukázanie nie vždy perfektného pozadia príbehu za oponou, doslova. A to ho oddeľuje od iných biopicov, aby v závere i tak krásne a hlavne nepateticky vzdal hold. Jeden z najsilnejších zážitkov v kine za veľmi dlhú dobu, ktorý v sebe nesie všemožné nálady a pocity, od smiechu, cez súcit až záverečné precítenie. A nie som žiadny Elvisov fan, ale tie hudobné čísla ma v mnohom prikovali. A pokiaľ mohol dostať Malik Oscara za Mercuryho, tak Butler musí dostať za Presleyho. Perfektné ponorenia sa do svojej postavy.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Celá séria je už od začiatku jeden veľký guláš, bez fungujúcich postáv, príbehu a napätia a trojka v ničom nevybočuje. Niekde sa napojí, zamieša a kým sa v tom spraví poriadok, je koniec filmu. Tu už zjavne niet kam sa posunúť, pretože ak to jediné, čo trochu poteší, sú nostalgické, ale zbytočné úlomky z potterovskej ságy (Rokfort, hudba, zlatá strela), je niečo veľmi zle. Menej prekombinované než dvojka, ale rovnako nezáživné. Preobsadenie Deppa úplne bezproblémové a Law ako Dumbledore uspokojivý, ale Rowlingová by už asi mala položiť pero a Yates nasekať režisérsku stoličku na triesky.

Top Gun: Maverick (2022)

Nostalgické spomínanie, pocta Scottovi, prehĺbené emócie, neskutočná akcia, správne zakomponovanie vedľajších postáv, jednoduchý, v podstate kopírovaný príbeh, ale vylepšený a vyspelejší oproti originálu, Tom Cruise. Je to reálne, vzrušujúce, namakané i vtipné, hollywoodsky potešujúce. Vedel som, že ma to bude baviť aj ako nefanúšika pôvodného filmu, ale že ma zaujme Cruisove rozpytvávanie všetkých Maverickových životných strastí, dilém a odkazu, snáď ešte viac než samotná letecká atrakcia, ktorá sa doslova dostane po kožu, som absolútne nečakal. Blockbuster roku, minimálne.