• Rodinný

Le Mans '66 (2019)

Jsem rád, že jsem tenhle film stihl v kině, protože to opravdu stálo za to! Znám i lidi, kteří na něj šli do kina hned několikrát. A není se čemu divit – Le Mans '66 je velká lahůdka, příběh, vizuál i zvuk vás vtáhnou do děje. Skvělé scény nejsou jen na konci při finálním závodu, celý film se točí kolem aut a závodění a zbytečně neodbíhá do jiné dějové linky. Většinou mi filmy delší než 2 hodiny připadají zbytečně natahované, ale tenhle snímek dokázal udžet mou pozornost po celou dobu. Neubral bych ani minutu, zasloužených 5 hvězd.

Dokonalá planeta (2021) (seriál)

Po zhlédnutí prvních tří epizod můžu napsat, že A Perfect Planet neboli „Dokonalá planeta“ je podívaná v jednom z nejdokonalejších zpracování. Dokument je zaměřený na to, jak dokonale promyšlené přírodní systémy pomáhají udržet na naší planetě život. Můžete se těšit například na krásné záběry roztomilých plameňáčků, na chlupaté medvědy lovící lososy, na vůbec první záběry vlků při lovu během polární noci anebo třeba na skupinu mravenců, kteří společnými silami z vlastních těl vytváří spolehlivé plavidlo. Také na vlastní oči uvidíte, co všechno se může odehrávat v jádru jednoho tropického ovoce, když v něm nalezne skrýš jistý hmyz... Na závěr každé epizody na vás čeká i krátký pohled do zákulisí z natáčení. Uvidíte například, jak se členové filmového štábu snažili fénem zahřát drona v -50°C, co jim pomáhalo udržet si pozitivní přístup i v nepříznivých situacích („musel jsem si častokrát opakovat: Jsem šťastný kameraman, jsem šťastný kameraman. jsem šťastný kameraman...“) a nakonec jakými krásnými zážitky byli odměněni.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

V hlavních rolích Lev Hanks, Žiraffe Hathaway, Buvol Johnson a nesmí chybět ani průhledný Žábák Hart či Krokodýl de Niro. Zkrátka nádherný dokument, při kterém člověk žasne nad tím, jak naši spoluobyvatelé přežívají a s čím vším se musí vypořádat. Kdybych měl vybrat ty nejlepší 3 epizody, pro mě by to zřejmě byly Džungle (E03), Ostrovy (E01) a Pláně (E05), ale celý dokument stojí za zhlédnutí. Hudba krásná, záběry úchvatné – zasloužených 5 hvězd.

Zakladatel (2016)

Příběh McDonaldu mě dost překvapil. Určitě hodně dějových pasáží bylo upraveno, aby se posílil zážitek z filmu, nicméně i tak se jedná o příběh k zamyšlení. Pokud máte citlivý smysl pro spravedlnost, určitě budete v mnoha pasážích značně naštvaní... Filmu bych vytknul jen délku, ocenil bych, kdyby byl o něco kratší.

Zapomenutý ostrov (2008)

Zde na ČSFD nezískal tento film kdovíjak vysoké hodnocení, nicméně myslím, že by si zasloužil víc procent. Film byl určitě cílen na rodiny s dětmi a i z tohoto pohledu ho budu hodnotit. Na to, jak je film jednoduchý, dokáže podle mě pěkně zpracovat 3 základní dějové linie – Nim na ostrově, její otec na moři a spisovatelka, která překonává sama sebe, aby pomohla osamělé holčičce (Nim). Myšlenka toho, že spisovatelka píše hrdinské příběhy o průzkumníkovi a cestovateli a při tom sama nevytáhne paty z domu – to mi přijde jako základ nadějné komedie. Pár vtipných hlášek se ve filmu skutečně objevilo, ale myslím, že by jich mohlo být o něco víc. Každopádně imaginární hrdina, který spisovatelku doprovází a povzbuzuje bylo pěkné zpestření. Dětem se film bude líbit, dospělé neurazí, milovníci dobrodružných románů budou také spokojeni.

Marťan (2015)

Scény z Marsu - natočeny v jordánských pouštích. Scény z rakety a z NASA - natočeny ve studiu v Maďarsku. MARŤAN - Pro mě stále jeden z nejlepších vesmírných filmů. Už samotná myšlenka přežití na Marsu je chytlavá a když k tomu ještě přidáte skvělý herecký výkon Matta Damona, opravdu dobře se na to kouká. Je dobře, že tvůrci nechtěli film „vylepšit“ přidáním dalších dějových linií anebo nějaké mimozemské inteligence. Drželi se hlavní dějové linky, která má rychlý spád a samozřejmě i nějaké ty zvraty. Film mě dokonce namotivoval i k přečtení knihy od Andyho Weira, kterou také můžu jedině doporučit. Musím říct, že ve směs se film drží původní předlohy a velký klobouk dolů za to, kolik pasáží z knihy museli scénáristi očesat, aby film nebyl zbytečně dlouhý a při tom stále zajímavý. Filmu bych snad vytknul jen to, že se tvůrci v závěru nepokusili o nějaký přidaný „problém na příště“, aby zde bylo možné pokračování. Myslím totiž, že tenhle snímek by si ho zasloužil.

Muž jménem Ove (2015)

Opravdu zajímavý film. Je to takový emoční mix – v jednu chvíli se smějete, potom jste v napětí, radujete se, brečíte, znovu se radujete, ale ne na dlouho, zlobíte se atd. Každopádně se nejedná o plochý film, mimo jiné si při něm člověk uvědomí, jak může jeho přístup pozitivně ovlivnit druhé lidi, jak je důležité neizolovat se a také, že ne všichni bručouni musejí být v jádru špatní. Co se týče scén, kamery a střihu – velký palec nahoru. Obzvlášť některé scény byly velmi nápaditě natočené – nebyly tolik finančně náročné na zpracování a při tom dokázaly skvěle vtáhnout do příběhu (mám na mysli např. scénu v autobuse ...). Jediné, co bych filmu vytknul, je to, že závěr byl zpracován pro mě neuspokojivě a také to, že i když se jedná o pěkný snímek, celkový pocit z něj jsem musel přebít nějakou komedií. Ale jinak opravdu vyjímečný film, ve kterém nechybí i humorné hlášky (zvlášť ta ohledně Audi se povedla :D).

Skrytá čísla (2016)

Byť se jedná o film s vesmírnou tématikou, odehrává se převážně na zemi, ale i tak u mě byl schopen vyvolat dostatečnou zvědavost, jak to celé dopadne. Hudbu od Pharrella jsem hned poznal a myslím, že se skvěle k tomuto typu filmu hodí. Humorné hlášky také nechyběly („Tady v NASA čůráme všichni stejnou barvu!“). Film můžu jedině doporučit.