Peříčko (1997) (pořad)

Je opravdu zábavný číst, jak skoro pro nás všechny z generace přibližně 1985 - 1990 mělo Peříčko stejný význam:-)) S napětím sledováno buď potichu s vedle spícími rodiči anebo konečně se zvukem když byli náhodou pryč...Jednoznačná nostalgie:-)

Konec (2007)

Ač mi to v hlavě vytanulo relativně pozdě, jedná se jednoduše o maďarskou důchodcovskou verzi Thelmy a Louisy. To, že jsou hlavními hrdiny důchodci, nabízí celou řadu možností, jak rozvinout příběh a obohatit ho vtipnými historkami. Filmu se to daří, jak vkusně, tak až absurdně komicky (vzpoura a inspirace ostatních důchodců). Celkově vlastně ve filmu nevidíme nic nového (a to včetně konce nejdřív úplně ve stylu TaL a pak následného twisted endu ala Nebezpečné hry), ale vše je pospojováno opravdu půvabným způsobem, že plnému hodnocení filmu schází malinko. Konec je, pokud se nepletu, teprve druhým maďarským filmem, jaký jsem měl možnosi vidět a rozhodně si z něj odnesu na maďarskou kinematografii příjemné vzpomínky. Nenásilná a přirozená forma, jakou je snímek točen, způsobí, že se v průběhu i na konci buď pousmíváte nebo bavíte na celé kolo a zároveň s oběma staříky naplno sympatizujete.

Kotel (1998) (pořad)

Na Kotel jsem se vždycky rád díval ony čtvrteční večery. V pátek ráno před fyzikou jsme se pak bavili tím, jak dementní lidi tam zas přišli, jak se politici zase dokonale vykrucovali a jak šílený paranoik Cibulka zase řádil..:-)

Batman (1989)

Tak jsem se po letech zase podíval na Batmana jako přípravě na blížící se zkouknutí Temného rytíře a s nadějí, že dám víc než ty dvě hvězdy, jejichž dojem ve mně zůstal z let dávno minulých. Leč, příliš se nezměnilo. Abyste si oblíbili superhrdinu v pláštěnce (copyright messiah), musí vám být něčím sympatický. Já jsem si teda oblíbil Spidermana a Supermana, ale u pana netopýra to prostě nepřichází. A pokud přichází taková chyba lávky, nemůže vás hlouběji zaujmout i takový při vší úctě pitoumoučký příběh. Hvězdné momenty filmu přichází jen když je Joker v podání Jacka Nicholsona (jestli ho Ledger zahrál opravdu o tolik lépe, tak se aspoň jakžtakž na něco těším) opravdu zlý - v těchto momentech působí film příjemně temně. Vynikající je také muzika, ale tím bych skončil. Tvář Michaela Keatona se hodí tak do romantických komedií a ne sem, navíc veškerá akce ve filmu pořádně neodsýpá a při vrcholné scéně na veži jsem se skoro nudil, což je u akční scény strašně špatně. Lepší dvě hvězdy, ale víc ne.

Ajťáci (2006) (seriál)

Co naplat - je to jednoduše naprosto parádní. Ač jsem se tolik bál nabubřelého ajťáckého humoru, který tak nesnáším, po shlédnutí prozatím třetí série jsem zjistil, že obavy byly absolutně liché. Špičkový britský humor opět nezklamal, jak jen oni to dělají, že se člověk pořád směje takovým ptákovinám:-)

Důkaz (2005)

Rozhodně zvláštní film. Řekl bych až tak zvláštní, že samotní tvůrci občas nevěděli, jak dál a jakou cestou ho směrovat. Většinu času jsem totiž uvažoval, co je hlavní myšlenkou filmu a co se nám pokouší sdělit. Bohužel ani po závěru jsem tu myšlenku úplně nenašel, a tak pro mě Důkaz zůstává zajímavým dramatem s řadou působivých scén a s řadou nudných scén (spíše tedy pasáží) - jednoduše řečeno nevyvážený snímek. Jistě také překvapí "ne"velikost role Anthony Hopkinse, přesto i na malém prostoru ukazuje, že je stále výborný. Gwyneth Paltrow rovněž jako herečku dost můžu a její role byla přesně z ranku, které jí sedí.

Strážní loď Sand Pebbles (1966)

Hodně dlouhou dobu jsem dumal, čím má vlastně ten film zaujmout. Téma rozhodně není nezajímavé, ale zároveň pro běžného diváka, nepříliš znalého, není nějak atraktivní. Herecké obsazení samo o sobě samozřejmě zaručuje jistou formu zábavy, ale všechno se na tom nepostaví. Naštěstí čas od času problesknou filmem hodně silné momenty ("obětování" Po-hana, dražba Mai-ly....), díky kterým stojí za to koukat dál. Nejvíc ale oceňuji lehký náznak nadčasovosti (v tom souhlasím s obsahem filmu), kdy si člověk při trapném přihlížení vojáků vzpomene na akce Organizace statických neschopů (OSN) ať už v Africe nebo na Východě.....Tyto jmenované fakty činí ze Sand Pebbles "worth watching" film, přesto bych ho asi běžnému filmovému divákovi, který hledá hlavně zábavu, nedoporučil.

Výměna (2008)

Strašně rád bych dal pět, ale prostě to nejde. Výměna je první film, který jsem podrobně sledoval tady na csfd předtím než přišel do kin a zjišťuju, že to byla sakra chyba a teď už se toho vyvaruju. Vysnil jsem si z toho nějakou genialitu from heaven a nahnal očekávání do míst, odkud nešly splnit....no ale k samotnýmu filmu...Je to především velký epos (délka mi vůbec nevadila, naopak mi přišlo, že tam toho bylo tolik, že některé scény se odehrály moc rychle) vyprávějící neskutečně drsný a krutý příběh. Paradoxně největší problém s tím jsem měl v tom, že mi to přišlo až moc neskutečné. Shrnul jsem to tak, že kdybych věděl, že je to vymyšlený, sprdnul bych to za přemrštěnost.....Prostě to svědčí o tom, že samotný život je často přemrštěnější než to, co je schopno se vyrojit z hlav scénáristů. A jak jsem již zmínil, ve filmu je tolik silných dějových linek, že některé nejde natočit s plnou silou (např. scény z blázince), jinak by film měl čtyři hodiny. Proto rozhodně uvažuju, že na film zajdu ještě jednou a třeba se na to budu koukat už trochu jinak. Zatím to vidím tak, že zfilmování takového příběhu (ač to při prvotním pohledu tak nevypadá) je strašlivě těžkým soustem a i takový můj oblíbenec jako je Clint to nedokázal na úplných 100%...ale jak říkám, komentář nejspíš dozná úprav po druhém shlédnutí. Co se týče hereckých výkonů, nemají chybičky. Angelina prostě nejlíp hraje, když u ní není moc na co koukat a ještě lépe, když větší či menší část příběhu stráví v blázinci:-)) Pozornost si také zaslouží všichni chlapci, kterým jsem to utrpení věřil.

Černý Petr (1963)

Už ve svém prvním filmu naplno vtisk Miloš Forman svou genialitu. Jeho debut má vše, co na jeho prvních filmech miluju. Zejména ten až dokumentaristický styl, kdy kamera jen brouzdá po tvářích lidí a sleduje jejich výrazy, pohyby, všudypřítomné špitání....takhle nikdo jiný prostě netočil a člověk ten nádech pozná okamžitě. Přesto ještě nedávám plný počet, něco tomu chybí. Rozhodně to není to, že se ve filmu vlastně nic neděje, o to vůbec nejde. Jen zkrátka geniální úvodní samoobsluhová a pokračující obrazem z české zábavy 60. let už nemají v dalším průběhu tak silné pokračování. Troubovitost hlavního hrdiny už malinko leze na nervy a chvílemi v druhé půli film přešlapuje na místě. Konec vrcholící projevem Petrova otce už je zase parádní, takže dojmy jsou naprosto výborné. Vždy, když dokoukám nějaký Formanův film, odcházím fascinován tím, jak to ten Forman s těmi (ne)herci dělá....

Základní instinkt (1992)

Díky tomu závěru musím dávat plný počet..... Základní instinkt dodnes drtí všechny novější podobné thrillery nejen odvážností scén, ale především onou dusnou atmosférou a mrazivostí...jakoby člověk až věřil, že přímo na filmovém place bylo dusno. Strašně zvláštní je, že ač jsme si pachatelem na začátku skoro naprosto jistí, během filmu díky neustálým šikovným kličkám musíme přemýšlet, jestli to nebylo tak nebo onak. Když pak Douglasův kámoš Gus jede oním výtahem nahoru, prostě člověk ví, že se něco musí stát, ale přesto je napjatej,co to bude (minimálně v kterým patře se to stane) a přesně díky takovýmhle scénám se pozná kvalitní žánrovej snímek....A onen otevřený závěr na konec? Odpouštím, že tím zavdal podnět ke zbytečnému pokračování, ale dokonalejší tečku za takovým filmem bych si nepředstavoval. Jinak taky zas tak často nechválím hudbu k filmu, ale tady musím udělat výjimku, hlavně v první půlce mě vyloženě zaujala a měla podstatný vliv na tom, že jsem okamžitě vpadl do děje.