• Krátkometrážní

Párty Hárd (2019)

Víte, když mi někdo, kdo má být přirozená autorita (jméno ani povolání říkat nebudu, aby na něj nebyl poštván úřad zabývající se učiteli) doporučí takovýto film v rozhovoru o Vyšehradu, a vy jste do té doby tento film neviděli, nevíte co máte čekat a přirozená autorita říká, že je to naprosto boží, super a bůhvíco všechno ještě, tak prostě nemůžete odolat a tento kult si pustíte. No, a pak se vám stane zhruba to, že budete hodiny bez přestávky terorizovat záchodovou mísu. I když myslím, že má první slova po shlédnutí tohoto uznávanějšího (doufám že) amatérského filmu ,,Co to kurva bylo?!?'' mluví za vše, tak se pokusím tomu tísnivému pocitu v mém žaludku odolat a říci pár souvislých vět, která by dávala aspoň nějaký smysl. A nebo pár souvislých výkřiků o tom, co nedokáži na tomto filmu rozumně pobrat: Nechápu, jak tohle mohlo projít přes produkci! Nechápu, jak se k tomu mohl upsat jakýkoliv herec! Nechápu, jak někdo mohl dát peníze na vznik této bizárnosti. Nechápu, jak se mohl někomu v hlavě urojit takovýhle námět (i když to je jedna z těch pochopitelnějších věcí)! Nechápu, jak to mohlo být zpřístupněno širší veřejnosti! Nechápu jak mohla vzniknout dvojka (i když tohle je takový menší kult, takže se to pochopit dá)! Zkrátka a dobře jsem dostal pocit, že mě buďto přirozená autorita nemá ráda, nebo je to možný psychopat (jestli bude přirozená autorita tento komentář číst, tak upozornění pro ní, že i přes tento komentář a toto její doporučení je stále fajn). Ale prostě věc, ze které vám je na zvracení, ať už kvůli záporákovi, který jako svojí zbraň využívá jebáky (uhry) a obětím je vpaluje do ksichtu, nebo kvůli protagonistovi, který když se zhnusí exkrementem, hned jich jde několik vyprodukovat sám, té se prostě smát bohužel nebudu. I když třeba scéna s vařením perníku byla dobrá, to se musí nechat.  Zkrátka chlípné, nechutné, a to, na co mě nalákala Sexuální výchova na střední, mě zde dokonale zhnusilo a od střední odtáhlo co nejdále.

Tři Tygři ve filmu: JACKPOT (2022)

Delší, promakanější, s více dějovými linkami, ale stále staří dobří Tři tygři! Tak jak je mám rád a tak jak mě snad nikdy neomrzí. I přes pár slabších dílů, co jsou ke shlédnutí na jejich youtube kanálu, jejich nápaditost, humor, herce, zkrátka téměř vše zbožňuji. No, a jejich film jsem si zkrátka v kinech nesměl nechat ujít!!! Sice jsem na něj šel až skoro měsíc po premiéře, ale i tak. No, a nemohl jsem věřit svým očím!!! Kvarteto Albert Čuba, Štěpán Kozub, Robin Ferro a Vladimír Polák (bohužel poslední dva jmenované v jejich videích vídám čím dál méně) vtipem jen hýří a v neskutečně pozitivním a nakažlivém duchu ho rozsévají po celém kině (teda, byli jsme tam dohromady tři, ale to já nemohl ovlivnit) a já se prostě bavím a miluju to (jejich přízvuky jsou dokonalost sama)!!! A i přes to, přes pár menších změn, že to je víceméně stejné jako videa na youtube, je to super! Jo, humor to není nějak extra rafinovaný, ale je podávan s lehkostí a láskou... no, prostě jsou do něho očividně dost nadšení. Uráží to tedy polsko, slovensko, Brno (,,Co Brno schvátí, to už nenavrátí!'') a trochu i Prahu, ale já ani v jednom z těchto míst nežiji, takže mi to nevadilo a smál se s nimi. Film se hláškami vyloženě přeplňuje a válí se v nich, stejně jako v masivní akci (největší český akčňák, co jsem kdy viděl - možná celosvětový nejlepší), která vytváří jejich atmosféru naprosto dokonale. A lajna s mafií je dobrá, ale trochu nevyužitá. Nejtygrovatější počin Tří tygrů!!! Ale oproti ostatním filmům jen na tři hvězdy, jinak by to mohlo být jasných pět (nejspíš). 7,5-8/10  výběr nej hlášek: ,,Obávám se, že tu máme nějaké nevyřčené diapozitivy'' - ,,Polsko, to je horší než peklo!'' - ,,Vy jste ještě nečetl Bibli? Teda, nechci nějak spoilerovat, ale s tím Jesusem to nedopadne úplně dobře'' - ,,Ty jsi můj táta?!?'' ,,Otec'' ,,Ale jsi můj taťka!?!'' ,,Já jsem otec všech'' ,,No maminka říkala že jsi klátil všechno s roztaženýma nohama... '' - ,,Tak co otče, už byl krocan v troubě?'' ,,Ale ne, my jíme na Vánoce kapra'' - ,,Ale ne, když tvoje mamka říkala, že to byl večírek, nemyslela příjmení, ale přezdívku!!!'' - ,,A máte malý chuje!'' ,,A vaše matky taky!''   Meganáhul, miluju to a těším se na druhý díl!!!

Doba ledová: Scratovy příhody (2022) (seriál)

Na Době ledové jsem vyrostl, postavu Scrata miluju, a navíc toto má pouze dohromady 20 minut... to se rozumí, že mi to nesmělo ujít. Sice to není nějaký velký umění, ale já se bavil. Postava Scrata opět skvěle pobavila svými skeči (převedenými do seriálu) a jeho dabéra Chrise Wedgeho dozajista čeká ještě velká kariéra skřeků nejrůznějších zvířat. Fajn pohodová ujeťárna:)

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Po shlédnutí tohoto filmu jsem snad zase o krok blíže k štěstí. Nejlepší testosteronem, akcí, robotama, krví, explozemi, Schwarzeneggerem, efektama nadupaný sci-fi, akčňák, thriller, film, BIJÁK dob minulých, přítomných i budoucích!!! Dokonalost sama (a i když jsem to samé tvrdil o jedničce, toto je lepší), i když mě tten kluk tak trochu štval!!! Miluju to!!!

Spiderhead (2022)

Já vlastně nevím, co si o této moderní verzi Mechanického pomeranče myslet. Zaprvé jsem většinu filmu jen s nadšením přežvykoval, ale ke konci jsem už přemýšlel, jestli je to vážné drama či vážnější komedie, které se tak jako tak vymknul konec z kontroly a vyvrbilo se z toho tohle. Většina toho filmu mi totiž přišla docela inteligentní, nápaditá a celkově čtyřhvězdičková. Konec se všechny informace, co nám za tuto krátkou stopáž byly naděleny, pokouší narvat do pěti minut (s šesti různými skladbami) a už to není ono. A přitom to mělo takovou zajímavou myšlenku; jak daleko dosahuje lidskost, apod. Jinak herci hrajou docela dobře (Chris Hemsworth je teda fakt úlet, hlavně na tom konci), výprava honosná (a netflixovská), efekty jako docela fajn, soundtrack můj nově oblíbený. Joseph Kosinski si toho letos naložil hodně, škoda že něco nezvládl... 6/10   videorecenze

Banda - Poslední pohled na ten náš svět lží (2022) (epizoda)

,,Zkoušel jsem všechno; Koks, Véčko, péčko, herák...'' Kapitán Soldier Boy se nám začal ukazovat v celé své kráse, i když mi tak trochu jeho postava nedává smysl. Superschopnost explodovat mi totiž jaksi ke jménu Soldier Boy nesedí. Ale i přes tuto malou nejasnost nám díl opět nadělil, co mejí všichni na The boys nejradši, jako třeba exploze, znechucené mrtvoly, taneční kreace či video-sex-chat pořádané Crimson Courtness (jeden z největších šoků v historii seroše!)  Jinak všechny nové postavy (Soldier Boye nepočítám) mi přišli skvělé, ale trochu moc ujeté. Ale bavili mě, především pak Blue Hawk (nová oblíbená postava) a Legenda.  A Butcher nám začíná mít vyfetlej mozek a nepříjemnou osobnost - okolo pátého dílu se to většinou stává.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Když jsem tento seriál začínal sledovat, říkal jsem si: ,,Co tam ten maník s hlubokým hlasem, kompenzující svou výšku, chce asi dělat? Ovládat město?'' No... a po chvíli to dokázal. A dávalo to naprostej smysl!!!   Náhul filmařského umění překonávající leckterý současný počin nesoucíc název Peaky Blinders, nebo taky Gangy z Briminghamu, či též Peaky Blinders - Gangy z Birminghamu!!! Téměř vše je dokonalé, počínaje příběh, nesoucíc se přes kameru či výpravu a konče sakra dobrými herci, v čele s Cillianem Murphym (okamžitá topka!) či Paulem Andersonem (Tomem Hardym, Samem Neillem, atd...). A nutno ještě zmínit soundtrack, který i přes můj počáteční šok (neseděl mi tam) tam neuvěřitelně seděl! A postavy jako Arthur či Kudrna mi neuvěřitelně přirostly k srdci. Ale i přes to mi vycházejí čtyři hvězdy, jelikož je tam občas dost nudných pomalých ukecaných scén o ničem... a kolik jich tam je, se liší podle série. Takže bych to ohodnotil asi takhle: první série 80%, druhá série 90%, třetí série 70-75%, čtvrtá série 100% (Adrien Brody je kulervoucí!!!), pátá série 70% a šestá série 80%. A jak můžete vidět, hodnocení se dost liší (70 procent je u mě ještě za čtyři hěvzdy). No, a já už vlastně nemám co říct dále... ďábelský seriál!!!

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

V únoru jsem na Netflixu strašně rychle zhlížel všechny série tohoto seriálu, abych hned 27.2. navázal... a oni si to vydají na BBC. No... BBC nesleduju. A když to tedy konečně přidali na Netflix, zajásal jsem a shládnul to za tři dny (dal bych to za dva, ale to by bylo moc Peaky Blindersů i na mě). A ta párměsíční pauza je na mě asi znát... ale vy mě asi neznáte, takže vám to tak nepřijde. No, rozhodně jsem spokojen, i když se v porovnání s ostatními sériemi zcela jistě jedná o jednu z těch slabších, tak návrat britské elegance propojené s trochou toho hrubého (dženlementského) násilí mě opět na ty tři dny chytil a téměř nepustil. Jo, všichni tu sice mluví mnohem víc v podivných metaforách (co mě štvou, pakliže jsou až moc vážný či nesmyslný) a mé oblíbené postavy nedostávají příliš prostoru - příklady; Arthur, Finn a chudák Kudrna, který nedostal prostor žádný (tu minutu, co by z jeho výstupů dokázali sestříhat nepočítám) - ale prostě se s tím dalšími a dalšími sériemi musí počítat. A vlastně ani toho gangsterskýho ducha jsem si zde moc neužil, jelikož se to celý pokoušelo jet až moc na city okolo rodiny. A podivný překrucování minulosti. A fašistický homoknírek z páté série mě štve neustále!!! Ale jinak jsem opět spokojen.  7,5-8/10

Schindlerův seznam (1993)

Zprvu zamýšlené čtyři hvězdy jsem zaměnil s čistým svědomím za těch pět, protože aby mě film rozbrečel jak na konci, tak na začátku a i uprostřed, to se zas tak často nestává. Steven Spielberg si s neuvěřitelnou hravou lehkostí pohrává s neuvěřitelně citlivými tématy - vždyť on sám je žid, dává si pozor, aby největší hrůzy nezlehčoval a podával je v co nejpřesnějším, nejtemnějším a nejsmutnějším světle. Po stránce filmařské se jedná o ohromný opus, jehož vizuální strana není sice bůhvíjak výrazná, ale právě to jí dodává jakousi krásu. Černobílá kamera, ohromná výprava koncentračních táborů či prvorepublikových ulic, a do toho všeho ta hudba mistra Williamse. Liam Neeson s oponentem Ralphem Fiennesem dodávají... došla mi slova, pardon, zkrátka nevím, jaké přídavné jméno mé nadšení vystihuje. A i přes to, že konec je až moc dokumentaristický, jsem spokojen. Perfektní film!!! Vše je tak realistické... sakra, já už zase brečím!!!

Banda - Úžasná pětiletka (2022) (epizoda)

Tak se nám po týdnu vrací třetí série The boys, a je snad i lepší než-li předešlé dva díly (nepočítám první díl, jelikož to byl nářez). Díl nám nabídl opět mnoho solidní akce a černého humoru, že se v radosti jen topím a kochám se kupříkladu křečkem na Véčku či - jak popis napovídá - soubojem vibrátorů, během kterého krev teče proudem. A Hughie se nám čím dál víc začíná přibližovat komiksové předloze - nemůže se oholit a někomu (silou zkřivené vůle) rukou prorazil břicho skrz na skrz. Wow!!!