• Krátkometrážní

Americké psycho (2000)

Christian Bale mě štve!; jednou je tlustej, jednou hubenej... a když to vychytá, dá to všem sežrat. Samozřejmě, že já mám fyzičku perfektní, ale on ji má prostě (nepatrně) lepší. Díky němu jsem si šel okamžitě aspoň pro ty činky a zbývající hodinu a půl filmu posiloval.   -   Film určitě zajímavej, ale hlavní myšlenka společně s dějem mi jaksi unikala. Zkrátka mi přišlo, že to nějak začalo a po zbytek stopáže se na to nabalovaly další a další menší příběhy, co vždycky nějak začaly a nějak skončily. A já to nestihnul zaregistrovat.  Jinak filmařsky zajímavej film. Řemeslo kulisové, kostýmové a efektové bylo uděláno dostatečně a není na něm co zlepšovat. Ale i tak je tím největlejším bodem již zmiňovaný Christian Bale, který - jak je zvykem-, opět předvedl úctihodný výkon. jen občas moc šílený.   Zajímavé tož filmařské dílečko, do kterého však asi ještě budu muset jak se tak říká, dozrát. Takže sice dávám čtyři hvězdy, sic myslím tři. - takže po přemýšlení i tak měním hodnocení. P.S. Patrick Bateman fakt neni takovej sigma, ty memy absolutně nechápu či mi tímto naprosto unikají, Tyler je mnohem větší sigma (přijde jako by samy tvůrci memů netušili co postava dělá a podstatu sigmy)

Upgrade (2018)

Tenhle film má mnoho plusů, ale jeho největší klad je ten, že budoucnost představuje nejlépe ze všech sci-filmů! Pěkný důkaz, že do toho nemusí padnout až tak vysoký prachy (ehm), aby byl film nadmíru povedený. Skvělá výprava, skvělé efekty... po vizuální stránce bezchybné! A kamera... ta i přes ty temné a nejasné okamžiky skvostná kamera... ta tomu dodává nejvíce a skvěle tvoří atmosféru. V bojových sekvencích dodává společně s fakt povedeným zvukem neuvěřitelnou atmosféru, jakoby pátý až sedmý rozměr. Jediná škoda, že jsem si tento digitální bordel nechal v kinech před čtyřmi roky utéct.   -   a co se týče příběhové stránky... té akce, na které to víceméně celé staví, mohlo být v první polovině více. Teda aspoň nějaká. Ale nestěžuji si, těch čtyřicet pět minut bylo chytrých a nenudil jsem se. Jenom tam ta akce, ten největší tahák, co se odehrává po zbytek filmu, potom úplně nesedí.   Fakt jsem čekal, že mě to odpálí víc, třeba až na Mars... teď trčím někde pár set stovek kilometrů od Měsíce a nevím co dělat.   Skvostný tož film! 7,9-8/10  a Howlin' Wolf na začátku potěšil:)

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Wesu Andersonovi se nejlépe nejspíš točí filmy, které mají připomínat knihu, noviny, divadlo, komiks, apod. Však u takovýchto snímků, kde se nesnaží ani o jedno vstává otázka, má-li jeho osobitý styl cenu? A já mohu konstatovat, že ano. Wes Anderson je mistr filmařiny, co si za svojí filmografii (či jak se to jmenuje) vybudoval pořádné jméno. Jeho filmy si vždy (většinou) s neuvěřitelnou lehkostí, citem a humorem pohrávají se složitými osobnostmi, které jso pro Wese tipické. Stejně tak jako herci tohoto filmu... ti nejAndersonovatější... (ještě by to chtělo Edwarda Nortona). Skvělý film s pěknou a milou myšlenkou a chytrým příběhem... který by ale mohl být delší, pak bych šel na pět hvězd

Finty Dicka a Jane (2005)

Když už se podíváte na film s Jimem Carreyem, dá se očekávat jakási kvalita. A toto jde jen lehce pod úroveň. Jim Carrey předvádá v porovnání s ostatními jeho filmy jen lkehký odvar a jeho obličej jako by zamrznul a jeho legendární výrazy odmítal vypustit na svět. Škoda :(  jinak jsem se rozhodně několikrát zasmál dost nahlas. příběh sice nic extra moc, ale účel splnil. Fajn pohodový film

Co kdyby...? (2021) (seriál)

U všech novějších MARVELovek si stěžuji, že nepřicházejí s ničím novým, jsou psány na jedno brdo a podobně... a vidím, že to byla značně přehnaná reakce, jelikož po shlédnutí tohoto seriálu musím konstatovat, že se MARVEL radši měnit nemělo. To, že to nebude nic světoborného, co by mě odzbrojilo a já zase jako malý kluk zíral s otevřenou pusou na to, co se na obrazovce děje, mi došlo hned po oznámení, že se MARVEL vesmír rozroste o jeden animovaný seriál. Napadlo mě něco ve smyslu ,,a do p*dele!''. Jo, animovaný spin-offy (sequely, či jak se tomu říká) fakt nemám rád. Nápad je sice pozoruhodný, však scénáře jednotlivých epizod zcela a velice vlezle překopávají původní filmy, postavy (které jsou vlezlé svým neustálým divným hláškováním) a rukopisy jejich autorů... a je to fakt smutný:(     ale občas se tam něco dobrýho našlo a i přes pár slabších věcí lze s klidem v mysli dát  5,5-6/10

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Hele, abych se přiznal, jeden z mála důvodů proč jsem na tento film šel, byl příslib traileru na film Avatar: The Way of Water (a ten je super!). MARVEL už mě bohužel poslední dobou začíná nudit a jejich filmy začínají ztrácet šmrnc. Však Doctor Strange je Doctor Strange a já zkrátka nedokázal neodolat a s kámošem v příslibu traileru na Avatara a popcornu (a nachos) jsme vyrazili. No... a nenudil jsem se. Ano, film to není nějaký nový, revoluční či něčím extra speciální (zkrátka jako většina MARVELovek), ale nuda to rozhodně nebyla. Hlavní vadou filmu je to, že tolik potřebné emoce nedokázal nijak rozvít... a vlastně je tam ani dát. I ty momenty, co měly působit strašně citově zaměřený, já jsem u nich jen seděl se znuděným výrazem a nijak to na mě nepůsobilo. A takhle to bylo i u hororových prvků, u kterých jsem sebou třeba kvůli nějakému lekavému momentu trochu zatřásl, však nijak mě nešokovaly (hele, já mám fakt nějaký problémy s tím, najít si nějaký fakt děsivý horor (je chyba ve mně nebo v těch filmech?)). A když už jsme u nefunkčních věcí, tak bych rád zmínil Xochitl Gomez, která mi sice nevadila, ale to bylo tím, že jsem ji vůbec nevnímal. Byla pro mne jen snůškou pixelů dohromady tvořící cosi, co se tvářilo strašně důležitě. Je to škoda, docela jsem se na ni těšil. A pak tu je ještě jedna věc, o které bych se rád zmínil, a to je ta, že MARVEL má sice dobré (výborné) animátory vizuálních efektů, však i sebelepší efekt nepřekryje sebeblbější nápad (těch tam moc není, ale je třeba se o nich zmínit). Však rozebrat tut skutečnost bez spoilerů je nemožné a já spoilerovat nechci (zatím), takže si mě možná vyložíte trošku špatně. Tak... to by bylo asi vše co mi na filmu vadilo, takže se můžeme přesunout k tomu, co se mi líbilo... a to je vše ostatní. Efekty, kamera, herci, střih... vlastně veškerý vizuál! Skvěle odvedeno, a díky tomu stále lze dát čtyři hvězdy. A Sam Raimi válí! Sice lze poznat, že jeho volná ruka není zas tak úplně volná a studio ji trochu přidržovalo, však nevadí mi to. Já si to užil!   Jediná škoda, že již MARVEL vše dělá na jedno brdo a nepřináší téměř nic nového (zase bych musel zabýhat do spoilerů, abych něco vylovil, a to se mi (zatím) nechce). Bohužel nepociťuji, že v kině sleduji něco nového. MARVEL by měl trochu inovovat svůj styl a při nejmenším změnit alespoń velikost kamery.   Jo, a ještě upozorním, aby jste si počkali na druhou potitulkovou scénu, celé kino si ji zamilovalo:)     7/10            mluvené slovo       inu, nakonec měním hodnocení ze čtyř na tři hvězdy

Sin City - město hříchu (2005)

Komiks ani film se v řečích příliž nevyžijou, a díky tomu jsem přesně věděl, co kdy jaká postava řekne, jelikož VŠECHNY kecy ve filmu jsou zkopírovány ze stránek komiksů Franka Millera, který si tento film i natočil (napůl s Robertem Rodriguezem, který svůj ulítlý rukopis rozhodně nepopře, a s Tarantinem, u kterého si však nejsem jistý co dělal). A víte vy co? Mně to nevadí. Takhle originální komiksovka (podle mého oblíbeného komiksu/ů) se jen tak nevidí. Černobílá kamera namixována s barvou krve, policistů a žluté funguje dokonale. A i přes to, že je všechno točeno ve studio před obrovským Green Screenem, tudíž je vše děláno počítačem, tak to působí přirozeně - no, má to vypadat jako stránky komiksu, takže to vystihli dokonale. Příběh(y) sice není nic moc, ale účel splňuje. A rozhodně je dobré přečíst si alespoň druhý komiks Sin City, (Ženská pro kterou bych vraždil), jelikož některými souvislostsmi navazuje na komiks Velká tučná zabijačka, která byla zfilmována. Herci sice nejsou úplně namixovaní s legendárními hereckými výkony, však z nich padají legendární hlášky z pera Franka Millera, a to působí sakra krutopřísně. ,,Vidím, že máš moc fajnovej kabát!''     7,9/10

Atlas mraků (2012)

Uplynulo téměř 24 hodin od mého shlédnutí toho vrcholu filmového umění, a já stejně stále nejsem schopen film zhodnotit červenými hvězdami, které zde na ČSFD recenzenti používají na zhodnocení filmů. Já jsem mile v šoku, protože film i přes pár litrů krve působí strašně mile. Film může díky své dlouhé stopáži působit nudně a tak, však díky až sedmi (sedmi? já nevím kolik toho bylo) různým příběhům - který by každý mohl stát sám o sobě jako samostatný film - mě až neuvěřitelně vtáhl a celá stopáž mě naprosto okouzlila. Jo, některé příběhy jsou lepší, některé horší, některé vážnější a některé vtipnější, však nachází se v nich neuvěřitelná krása, která mě prostě okouzlila. A zajimavé, jak vezmou pár chytrých myšlenek a do hlavy náhodného tupého znuděného diváka se mu je pokouší vnutit za pomoci sedmi stejných příběhů. Ne, dělám si srandu:) ale ty myšlenky jsou zkrátka chytré a fakt se mi líbili a občas dojímali.  A pak tu jsou samozřejmě herci, kteří svých až 7 rolí zvládají na výbornou! Skvělá hudba, efekty, make-up (zase kapitola sama o sobě), kostýmy, výprava... Zkrátka kouzelný film! Ale hodnotit hvězdami se zatím neopovažuji    -      no, tak se asi nakonec po týdnu rozhoduji a dávám jasných pět hvězd!!!

Peacemaker (2022) (seriál)

...aneb jak by to asi vypadalo, kdyby Shane Black režíroval komiksovku. Počkat, on už vlastně komiksovku natočil... špatné přirovnání!!!   -    James Gunn nám po Sebevražedném oddílu (kterej byl naprosto epochální, já sí ho zamiloval, zkrátka famózně opojný film!!!) naservíroval největší husťárnu tohoto roku a to jest Mírotvůrce, nebo-li Peacemakera! A abych se přiznal, tehdá v létě mi tato povrchní, namachrovaná a egoistická postava k srdci moc nepřirostla! Ba naopak, doufal jsem že zemře (Tohle spoiler není! Byl by to spoiler pouze v případě, že by neexistoval tento seriál, však ten existuje, tudíž celému světu do ksichtu vyloženě řve: ,,Peacemaker přežil! V Sebevražedném oddíle si z Vás dělali srandu!'' (i když je to počin Jamese Gunna, ten by volil ostřejší slova)). Však mistr scénáře již dvakrát zmiňovaný James Gunn dokázal nemožné!; tuto postavu jsem si oblíbil. Tato téměř bezcitná (a až robotická) postava náhle dostala city (a dokonce to nevypadalo nepřirozeně) a člověk jí dokázal fandit. Ano, nepřišla o svůj přemachrovaný šmrnc, však co by bez něj Peacemaker byl? A John Cena i přes svůj částečně zakrnělý ksicht se snaží a emoce mu věřit jdou, dokonce by i dokázal mnohé rozplakat. Postavy jsou zkrátka lidské... a mají skvělé rozhovory, které působí lépe jak od Tarantina (nebo jsou na stejné úrovni, ale ujetější). Soundtrack samozřejmě skvělý, okamžitě si ho jdu pustit a budu ho poslouchat znova a znova a znova a znova... přes naprosto originální soundtrack s naprosto originálním a milovaným intrem se tedy dostáváme k technické části... originální hudba skvělá (škoda za nahrazení Johna Murphyho), kamera na mne sice z ukázek působila jak nějaký video na youtube, však já jsem s ní nakonec spokojen, střih též dobrý a efekty trochu lacinější než v ostatních počinech Jamese Gunna, však dostačující. Tento seriál jsem si zkrátka zamiloval (i když na TOP 10 asi není)! Slastné finále a John Economos na hrad!!! 9-9,5/10    ,,...kachna v lidském obleku...'',,Kachna v lidském obleku?!? Vigilante, tvé nápady mám rád, ale kachna v lidském obleku?!? To už si ze mě děláš prdel! Jak by se do toho asi navlíkla?!? Víš ty vůbec, jak velkej by tam byl výškový rozdíl?!? A co zobák?!? Co by se stalo se zobákem?!? A co křídla a blány?!? Fakt mě s těmahle tvejma nápadama začínáš srát Vigilante!''

Čarodějnice (2015)

Včerejší den jest čarodějný den, nebo-li má probíhat tradice pálení čarodějnic. Poté, co jsem zapálil trochu sena nabaleného do lidského oblečení (měla to být čarodějnice) a poté co jsem v lese v rámci bojovky vyděsil pár děcek, jsem usedl na své polohovací křeslo a pustil jsem si filmovou prvotinu (která nebyla krátkomentrážní) Roberta Eggerse, která svým názvem nejlépe vystihovala včerejší den, a to jest film Čarodějnice. A byl jsem vskutku překvapen tím, co jsem mohl spatřit. Celý film působil neskutečně dobově, atmosféra sedmnáctého století jen sálala a strach a šílenství lidu mě dokonale děsilo. Kamera byla pochmurná a temná. Herci byli naprosto, ale opravdu naprosto fantastičtí a šílenství postav vystihli dokonale (dost těžko se mi to sledovalo (jako většina filmů Roberta Eggerse, však právě v tom je schováno jeho kouzlo)). Hudba s hrdlozpěvy dotvářela atmosféru dokonale. Není to sice úplně hororový film (nebo já si horor představuji jinak), ale já jsem spokojen. Historický epos který vás nenechá ani náhodou chladné!      10/10