• Krátkometrážní

Simpsonovi (1989) (seriál)

(komentář vznikl v době 32 sérií) Jako... ono to není špatný. Je to rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších serošů! Je sice pravda, že nové série jsou už opravdu o ničem, vznikají jen proto, aby to prostě vycházelo, a jejich kvalita zkrátka klesá (taky proto, že už se to snaží být až moc moderní, a ty tvůrci se v tom ztrácej, a za druhý tou animací, jejíž převedení do asi 3D není špatné, jenom se to teďka pokoušej dělat až moc hejbavý, (víte jak to myslím) a už to prostě není Simpsonovská animace), ale já si holt vždycky vybavím ty skvělý starší série (kterých je zkrátka pořád ještě víc než těch nových) který jsou vtipný, inteligentní, atd. Ještě nějaké první dvě tři série jsou také trochu slabší, (protože se tam na oko pokoušejí otevřít mnoho dějových linií pro jeden díl, a vtipy, které by jinak fungovali při jiné situaci zde moc nefungují. a navícc tam je moc slepých míst) ale nevadí. Já mám Simpsonovi prostě rád, vždy se na ně rád podívám. je to zkrátka takový odpočinkový film, který mohu sledovat úplně kdykoliv.        No, a teď přejdu na tu druhou polovinu tohoto komentáře. tento seriál se může pyšnit naprosto úžasnými postavami, které nejsou ani tak moc složité, jsou to prostě jenom charaktery, které se nemění, a to je na nich to vtipné. Bart je malý prochcaný hovado, Líza chytrá (až to ostatní štve), Marge je pořádná, Maggie je strašně chytrý mimino, Barney vožrala, Otto zfetlej rocker a Homer tlustej, plešatej a tupý sebestředný hovado, který je ale to úplně nejlepší, co jsem kdy v televizi mohl vidět.     Šikovné záběry, jejichž věčné pohyby a odhalování prostředí dopomáhají mnoha vtipům. Příběhově... no, že by to mělo souvislej děj... to to nemá. Jednotlivý díly jo, ale nenavazují na sebe. Ale jednotlivé díly mají příběhy neuvěřitelné. Tak kupříkladu legendární díl Simpsonovi v Africe : Marge pošle Homera nakoupit do nákupáku, kde Homer naštve nandavače tašek, kteří udělají stávku...a končí to tím, jak Simpsonovi odlétají z Afriky s náručemi plnými diamantů a bývalý prezident jim dělá stevarda.    To je hodně velkej posun v ději.           Hudba dobrá, a těch převzatejch písní... fíííha! těch je! a jak tam seděj!      Jinak to je vtipama a hláškama a legendárníma momentama nabitý, jak... (bohužel mě nenapadá žádný přirovnání)           9,5/10 jeden z mých nejoblíbenějších seriálů! miluju to!

Klub rváčů (1999)

(začneme citací) ,,...tady stojí, že jsi vystudoval veterinu...? Tak proč teďka děláš v samoobsluze!?! Okamžitě si jdi sehnat někam práci! Vím kde bydlíš, takže jestli nebudeš mít do měsíce práci jako veterinář zastřelím tě!'',,není to trochu moc?'',,Věř mi, zítra prožije nejšťastnější den svého života!'' A já klidně věřím, že je to pravda. Film, který nádherně ukazuje to, co se asi děje v chlapský hlavě. Když si prostě chvíli hrajete na klidné občany, kterým vůbec nevadí systém a prostředí ve kterém žijí, kde musíte každý den nasazovat takový ten vlezlý úsměv a tak, tak se z toho pochopitelně musíte jednou pořádně vymlátit! Když na vás den co den působí jedna negativní síla za druhou, tak prostě musíte něco zničit, jinak by vás to psychicky rozervalo! A když do toho ještě (stejně jako ve filmu) trpíte nespavostí... tak se vám do hlavy nějak dostane tučňák.     Postavově dokonalý. Jejich motivace, jednání, atd. a to vše podtrhovaly jména herců (Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto) kteří těmto postavám na lidskosti ještě přidali (teda, než jsem si uvědomil že tam hraje Leto, tak už bylo po filmu, ale i tak).  Příběh by sám o sobě nebyl nějak zajímavý, nebýt těch postav, které jsou vyšperkované k dokonalosti. Ty postavy skutečně vytvoří více jak polovinu tohoto filmu. jenom to obrovské překvapení na konci filmu (které jsem tak trochu předvídal dopředu, což byl asi smysl těch malých nápověd ve filmu) mě zároveň překvapilo, ale zároveň to trochu vykolejilo z nálady celého snímku. Začalo se o táhnout v trochu jiném světle a v tom byl konec. Ale mě to nevadilo.   A navíc se ke konci z Klubu rváčů stane Klub sráčů (příběhově ne, ale povahově jo).  Poté to má šikovnou kameru, střih, hudbu (počítaje i tu převzatou (Where is my mind od Pixies)), scénografii, atd... bohužel to je zatím jeden z mála filmů od Finchera co jsem viděl, takže si okamžitě musím pustit další.   (Ještě k Fincherovi) původně jsem si myslel, že je Fincher další režisér co vykrádá Ritchieho, tak jsem se i na tento film naladil jako (kupříkladu) na Podfu(c)k, ale jak jsem zjistil, že je tento režisér opět něco nového průlomového (zhruba po prvních deseti minutách) náramně jsem si to užil.      No? co dodat více? asi nic! tento film jsem si vskutku náramně užil, párkrát i zasmál, a moc oblíbil. rozhodně má místo mezi mými nejoblíbenějšími filmy. 10/10    a chci to vidět ještě mockrát!            ,,...omlouvám se, ale zrovna jsi mě potkala v divné části mého života.''                - a ještě se divím, jak o na to vůbec můžete psát recenze, když pravidlo Klubu rváčů číslo jedna říka: Nikdy nemluvte o Klubu rváčů!   a druhé pravidlo říká: Nikdy nemluvte o Klubu rváčů!                           (a popravdě jsem se na tento film bál strašně dlouho napsat recenzi, abych ho nějak neurazil, tak snad dobrý:)

Tlapková patrola ve filmu (2021)

Achjo... strašně dětské (až na pár momentů, jejichž sestříhání dohromady by tvořili půlminutové video)! Ale pro takové ty moderní děti, co mají držky zblblí internetem, telefonama a celkově tím vším. Nějak nevím, když točíte film pro děti ve věku, že ještě věří, že psi dokážou takhle špičkově mluvit (možná to někdy dokážou, ale to je (asi) hodně vzdálená budoucnost) a dáte do toho telefony a všechno tohle tohle, jestli je to bude bavit, a nebo jestli z toho nebudou zblblí závisláci prodávající svoje duše (sice to ode mě zní asi divně, když mi je třináct, ale tahle přemoderní doba mě už občas sere! - trochu mě to štvalo i u Red Notice, u čehož sice nebyla cílová věková skupina malé děti, ale i tak). Občas mě to ale pobavilo (ne nějak extra, ale i tak). Trochu mi přijde divné, že do dětského filmu dají nějaký traumata z dětství, ale když už to vyšlo, tak už to kvůli mě asi předělávat nebudou. Další bod tohoto filmu je soundtrack, ty megaextraIN songy, které jsou teda jakože tak strašně úžasné... že mě to sralo!  Film o blbnutí dětských myslí!      ale občas pobavilo a občas to bylo docela dobrý             4/10                               (a navíc nechápu, jak tohle může mít stejně procent jako dle mého názoru úplně úžasná a inteligentní Tvář vody (to je pouze můj názor, samozřejmě ho nikomu nevnucuju))

Rozhněvaný muž (2021)

Typicky netypická Ritchieovka, ale zároveň i trochu jiná Ritchieovka. Guy Ritchie září, opět tam je cítit jeho rukopis, ale trochu jinak, než jsem byl zvyklí. Pokaždé jsem v jeho filmu viděl asi 30 různých hlavních postav, které otevírali mnoho různých příběhů, a vy jste si mohli vybrat pouze jeden, který se budete pokoušet chytat. Tady jsou otevřeny pouze dvě nebo tři příběhové linie, které zas tak dobře nefungují. Zhruba do poloviny filmu se to snažilo být jednoduché, přímočaré, a tak. Pak ale nastoupí druhá nebo třetí příběhová linie, a začne to být trochu divné. A dokud se to všechno nespojí dohromady, tak to funguje jen napůl. Ale jakmile se to spojí, je to HUSTEJ AKČNÍ NÁŘEZ!        7-8/10

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Docela mě to překvapilo. Trailery se mi popravdě nelíbili, takže výsledné dílo bylo milým překvapením. Viděl jsem to s českým dabingem, a musím říct, že když už teda začne, tak i on je dobrý - jinak zbytek je promluven čínsky a já tomu prostě nerozumněl. Po vizuální stránce docela dobré, ale od té doby, co jsem viděl Dunu, tak jsem zijstil, že by to šlo i lépe. Hudba dobrá, herci takový průměrní na MARVEL, ale příběhově (jako postavově) jedna z nejlepších MARVELovek. Postavy jsou skutečně dobré, rozepsané, mají motivace, atd.  Jediné, co mě tam tak nějak štvalo byl ten soundtrack, do kterého se pokusili narvat co nejvíc moderní muziky (a tady byl ten výběr hlavně z té špatné poloviny té moderní muziky). Zatímco v Endgame hráli Stonnes a fungovalo to skvěle.            Na Black Widow jsem se těšil a zklamala mě. Na toto jsem se netěšil a nadchlo mě to.    7/10

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Zajímavý film, který má očekávání asi trochu předčil, ale ne o moc. Mám rád životopisné filmy, ale tenhle je něčím zvláštní. Nevím čím... asi tou hromadou mrńavých detailů, které tvoří jeden velký film. jenom kamera mě trochu zklamala; na to že získala Českého lva - trošku rozostřené a trochu divně nakombinované barvy, ale to mohla být chyba na mém přehrávači. Líbila se mi hudba ... sice se tam věčně dokola opakovala jedna a ta samá melodie, ale i tak byla pokaždé tak trochu jiná (hráli to pokaždé jiné nástroje, nebo tam přidali úplně nepatrnou další melodii do pozadí).  Herci byli dobří (někteří víc, někteří míň - ale hlavní hrdina, kterému druhou půlku filmu rostl podivnej pedoknírek, hrál skvěle). Film zkrátka dobrý, ale na české poměry jen lehce nadprůměrné.          A kdoví kolikrát tam byla reklama na Pilsner Urqel.                  A ty němci, co ze sebe dělali takový ubožáky...!!! To mě štvalo!                            7/10

Vlk z Wall Street (2013)

Tak nevim nevim. Tady mi to hlásí, že je to mládeži přístupný, ale když jsem se na to koukal, rozhodně jsem takovej pocit neměl. Vždyť jeden z prvních záběrů je, jak nějaký kurvě nasává z prdele kokain (nebo co to je za drogu).  A dokonce je spočítaný, že za celej film se v originále řekne víc jak 400x to slavné slovíčko F*CK (což jde do češtiny přeložit mnoha způsoby)(a navíc má ten film tři hodiny, takže lze asi spočítat, že toto slovo padne každou třičtvrtě minutu)(teď už mám jiný informace, to slovo tam zazní víckrát).      No, ač tak či onak, film je to skvělej. Rozhodně musím upozornit, že není pro kohokoliv ženského rodu (protože většina žen, co znám, ten film nerozdýchala). Testosteronem nadupanej film, ve kterym se snad každej chlap musí vidět - nebo se tam vidět chce = hromady peněz, podřízenejch, ženskejch, chlastu (počítaje i drogy - což teda asi každej chlap nechce, ale co, je to tam taky) atd... Hromada těch vtipů je dělaná speciálně pro chlapy. ,,...a až tu budeme všichni hotovi, půjdeme všichni společně do čokoládovny Willyho Wonky, kde si zatrsáme s jeho Umpalumpama!'',,...a my jen musíme doufat, že mu ho pak budeme moct vykouřit!'',,Ty ses oženil se setřenicí?!?'' Jinak Scorsese opět válí, DickAprio se pro to vyloženě narodil, Jonah Hill hraje fantastický debila, jehož objevení na scéně vždy rozesměje už jenom tím, že se tam prostě objeví, a Margot Robbie ve své víceméně první roli musela být asi trochu šokována. Fakt si představuju toho Scorseseho ve svých (zhruba) sedmdesáti, jak nutí Margot točit ty scény (však všichni víte jaký).     Do toho všeho hraje šikovný soundtrack, který poslouchám prostě furt, a který skvěle vystihuje dané situace. Dále to má strašně šikovnou kameru, co skvěle zachycuje barvy (v tomto filmu vládne hlavně modrá a oranžová). Dost oceňuji scénář tohoto filmu, kterej je teda fakt pracnej. F*CK, F*CK, F*CK! Skvělý herci!          Ten rating bůhvíkolik je sice na místě, ale i tak to budou hodně sledovat nadržený puberťáci, který se v tom budou pokoušet najít sami sebe.       A zároveň to někomu může připadat jak vyhulená kok*tina pro takovýhle kok*ty, ale pod tvrdou slupkou je vskutku inteligentní děj o takovémhle vyhuleném tejpkovi, který nevědomě ovládá mnoho životů a mnoho lidí je na něm závislých, ale on je nevědomky kvůli své závislosti posílá do pekel       (což zní hodně ode mě asi hodně divně, co?)                                10/10

Koupili jsme ZOO (2011)

Nikdy jsem u tohoto filmu nekoukal na čas. Zaprvé proto, že když jsem ho viděl poprvé, byl jsem ještě malý a hodiny mi nic neříkali, a za druhé proto, že jsem se nechtěl strachovat tím, v kolik to skončí, kolik času mi to zabere, atd. Sice mi nepřijde, že by tento film byl nějak extra slavný, což mi přijde škoda, ale zároveň s tím trochu souhlasím, jelikož ten námět asi není nějak extra originální - pro někoho! Důležité na tomto filmu je to, že je natočen podle skutečných událostí (sice nepřesně, hodně to poupravili, ale to podstatný tam víceméně je). Příběh to má dle mýho skvělej - místy až k slzám -, skvělý herce - Matt Damon a Scarlett Johansson -, úžasná kamera, hudba, atd... co tomu zazlívat? já tomu nemůžu zazlívat nic! miluju tenhle film a proto dávám 10/10

Skyfall (2012)

Tenhle film si mě získal hlavně díky kameře, protože... Roger Deakins, sakra! Poté díky hercům, protože... Javier Bardem, Daniel Craig a Judi Dench, sakra! A protože to je Bond, James Bond!    Dle mého názoru jedna z nejlepších Bondovek vůbec, jelikož to obsahuje všechny již zmiňované prvky; kameru (která z toho činí dílo vskutku nadpozemských rozměrů), herce (kteří hrajou tak, že snad ani nejde poznat to, že hrajou (v dobrém slova smyslu)), a hlavně mám rád Bondovky. Poté to má úžasný příběh, který si skvěle pohrává s jednotlivými postavami a jejich motivacemi, způsoby myšlení, jejich minulostí, atd. Asi se všichni (nebo omezená většina) shodneme na tom, že Silva je nejlepší záporák jaký kdy měl tu čest potkat se s Bondem (, Jamesem Bondem) ve filmu. Jeho motivace jsou to nejlepší, co nám kdy tato série mohla nabídnout. Jediná jakási nereálnost tohoto záporáka je ta, že odkudsi na to vše získal překvapivě vysokou finanční podporu (stále nevím odkud). Jinak efekty docela úctihodné, kaskadérské kousky velice geniálně připravené a natočené, hudba dobrá, úvodní píseň skutečně hodna Oscara, herci fascinující, příběh napínavý a promakaný, a hlavně ta kamera, která pro mě činí největší plus celého filmu. 10/10 UMĚLECKÉ DÍLO

Red Notice (2021)

Nějak nevím, co si o tom myslet. Asi to zachraňují některé vtipy a víceméně dobrá kamera. Ryan Reynolds hraje zase Ryana Reynoldse (a to mi k němu sedí asi nejvíc) Takže za tyhle tři věci dávám tři hvězdičky. Je tam rozhodně pár jiných dobrých věcí, třeba některé akční scény (ta na začátku) a ta s (CGI) bejkem. Hvězdné obsazení nic moc. Jediný co se tam tak nějak snaží je již zmiňovaný Reynolds, jinak The Rock a Gadot nic. (skoro) Nic nepředvedli.  Jinak abych se přiznal, tak filmy dělané speciálně pro streamovací platformy nemám moc v oblibě; zaprvé proto, že tam není cítit jakási tvůrcova volnost (tedy až na film Irčan - a asi ještě některé, co jsem bohužel neviděl (jinak bych snad změnil názor)) a za druhé proto, protože mi přijde nefér, aby na film nemohl úplně každý (do kina může), aby ho mohli vidět jen ti, co mají předplaceno.    ale to odbočuju!                                                                       tomuto filmu dávám 6/10