• Krátkometrážní

Sexuální výchova (2019) (seriál)

(komentář vznikl v době pouhých tří sérií) Nevím co jsem od toho čekal, ale rozhodně jsem to dostal, ať už to bylo cokoliv. První série je zkrátka jenom o (až nezvykle) nadržených puberťácích, kteří však nevědí jak na to. Druhá série je příběhově nejspíše lepší. Již je zaměřena více na postavy, jejich motivace, atd... však třetí série (jak jsem psal v minulé recenzi na již zmiňovanou sérii) se to asi pokouší míchat všechno do sebe (což v druhé sérii fungovalo) a ještě něco přidat. Je více zaměřena na školu, na vztahy v tý škole, atd. (a taky na to, jak občas někdo překročí svý pravomoce (a docela výrazně) a nikdo mu nic udělat nemůže) Jinak postavy jsou úžasné - jenom protagonista Otis vám bude občas trochu nepříjemnej (obzvláště vždy v prvních epizodách jednotlivých sérií, kde jede s Ericem na kole do školy a má ty svoje nervyvprdelioucí kecy) Kamera dobrá, soundtrack skvělej (jenom se každou sérii ztemňuje a ztemňuje), střih ladí, originální hudba dobrá, výprava přesná, a efekty skoro žádný - a je to dobře, je dobrý vidět něco, v čem je jedinej efekt použitej jenom na eSeMeSky. Jinak si tento seriál moc užívám (jsem si užil), nasmál jsem se, ale zároveň byl v šoku, byl šťastnej, smutnej, atd... 8,5/10 a už se těším na čtvrtou sérii

Sexuální výchova - Série 3 (2021) (série)

Tato série je jiná. Docela výrazně jiná. A to vše pouze kvůli dvoum novým postavám; ředitelce Hope (která je taková svině), a postavě, na jejíž jméno si stále nedokáži vzpomenout (páč jsem stále přemýšlel, jakého pohlaví vůbec je). Tato série je zase trochu dramatičtější, než předešlé dvě, a trochu to ztrácí na kvalitě. Některé vtipy jsou zkrátka už trapné, ale většinou to je jenom tím, že jsou použité ve špatný okamžik (jinak by byli lepší). V celé sérii se mi však skutečně nelíbil jeden díl, který byl plný klišé, až to bolelo. Chápu, že tam bylo něco, na co všichni čekali, ale zkrátka mě ten díl nebavil. ještě bych rád řekl, že první epizoda zase měla to, co každá první epizoda tohoto sériálu, a to dlouhá prostříhaná pasáž o tom, jak si to někdo rozdává s někým. A pak tam byla ještě dobrá parodie na 1917. A poté ještě jízda na kolech Otise s Erikem, kde Otis zase dostává nějaký svoje nervový traumata (což je taky v každé první epizodě).    A soundtrack této série byl taky trochu chudší.           Jinak taky bavilo, bylo to fajn, jen v pár ohledech úplně na h*vno (doslova).    7/10

Vzhůru do oblak (2009)

Jeden z mála animáků, u kterého budete brečet. Film, u kterého už od začátku nezůstane oko suché.    Ne, skutečně už od prvního záběru na (v tu dobu ještě malého) protagonistu, kde je za velice šikovné animace znázorněn šťastný, mě tak trochu rozbrečel (protože mě prostě vždycky dojme, když vidím někoho skutečně šťastného - i když o byl animovaný). Dále špičkové rozhovory, které byli hodně, opravdu hodně dobré (jako vždy u Pixaru), ve kterých se zkrátka normálně mluvilo, a i když něco nebylo řečeno nahlas, hned ti to došlo. Jediný mínus tohoto filmu je ten, že po první třičtvrtě hodině to již toto kouzlo dospělého animovaného filmu ztratí. začne to býti strašně... dětské. Prostě ta dospělá část skoro vymizí. Furt tam něco je, ale ne už tolik. Stále se mi to líbilo, smál jsem se víc, ale už to na těch pět hvězdiček nebylo. Pořád tam zůstanou kouzla jednotlivých postav, jejich motivace, chápání, jednání, atd., ale už jsou trošku více přizbůsobené dětskémů chápání. A navíc mluvící psi; dokud tam byl jeden, bylo to pořád dobrý, pořád to bylo takový dospělý - víceméně - ale jakmile se jich tam objevilo víc, tak... však víte.  a ještě chci vychválit kameru (záběry), hudbu a střih, které na emoce působí také moc, dost to vypomáhá příběhu    Ale líbilo se mi to. fajn film, který by možná zasloužil i pět hvězd, nebýt pár až moc dětských okamžiků. 8/10

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

První série byla o tom, o čem si většina lidí představí že to bylo už podle názvu. Ta druhá už trochu míň. Sice se hned na začátku prvního dílu můžeme koukat na zhruba dvou minutovou pasáž toho, jak Otis objevil svý nářadíčko (a taky jsem se u toho jakože fakt dost nasmál), ale zbytek série se již nese na trochu jiné vlně (která skoro do posledního dílu nezmění směr). Je to víc o postavách - o těch nových (a že jich teda je!). Příběhově hodně slušný (jakože dobrý - morálně asi tolik ne). Každá epizoda otevírá další příběhovou linii (která po pár dílech zase zanikne, takže to je přehledný). Kamera dobrá - jenom zvolené barvy mne trochu zneklidňují (tudíž fungují skvěle - jestli to teda byl záměr). A oceňuji herce, kteří jsou fantastický! Celá série byla skutečně trochu větší depka. Smíchu trochu ubylo (i když na pláč to teda není), za to však přišla nenávist a empatie k různým postavám. A ta beznaděj...!                A oceňuji plakát! Ten je teda výbornej!       No rozhodně to je sranda! A abych cioval svůj komentář na první sérii: ,,Těším se na Střední!''

Duna (2021)

Skvost! Toto je revoluční film! Nejvíce mi to připomíná Pána Prstenů, jelikož ten byl taky revolučním filmem. Je to zrod něčeho velkýho! Celý film jsem měl čelist spadlou až na zem... a to tak, že celej film. Film, na který se musí chodit do kina! Jedině tak vycítíte tu velikost! Tu vyjímečnost. Ty efekty jsou neuvěřitelné - až na jeden záběr vynořujících se lodí z vody, kde ta voda byla... prostě hodně viditelně dělaná počítačem. Pak tam byla hudba = šok! Mrazilo mě z ní! Hudba byla fantastická! Jen podtrhovala velikost a kvalitu tohoto snímku.   Kamera = taky nemožný počin! Ta byla dokonalá! Špičková!   Režie = jo, dobrý! Villeneuve válí a chci toho od něj vidět víc!     Příběh byl dokonalý! A herci to jen... váleli! Do tohoto filmu (a depeše) jsem popravdě neměl Chalameta moc rád, přišel mi prostě jako takový namyšlený blbeček. Ale to jsem se šeredně mýlil (a lituji toho)! Je to úžasnej herec a chci toho od něj vidět víc.       Chci pokračování! Okamžitě! Ať už to je venku! (ne, to čekání se vydržet dá - možná) Popravdě jsem do teď moc sci-fi nemusel (i když tohle je i trochu fantasy - ale to jsem taky moc nemusel) - a délka toho filmu... snesl jsem to. Jenom (víceméně spoilerová jedna věta) u toho otevřenýho konce jsem byl dost... naštvaný, ale zároveň šťastný.    tenhle film musí vidět prostě každý! je to revoluční film! Okamžitě na to jděte všichni do kina! A do co největšího! Tenhle film je prostě úžasný! Asi tomu nedám celých deset z deseti, jelikož jsem na to šel s takovým pocitem, že to je strašně přeceňovaný - páč ty trailery se mi prostě moc nelíbili. A do celkovýho filmu jsem počítal i trailer. A je to škoda. 9-9,5/10

Mafiáni (1990)

O tomhle filmu se nechci moc rozepisovat, protože vše, co se dalo napsat se již napsalo, proto napíši pouze, že Češi v době vzniku filmu nejspíše zrovna objevili slova Hello a Okay, protože je toho plnej film. Jinak Joe Pesci hraje výborně, příběh dobrej, protagonista filmu vypadá jak Joaquin Phoenix (kterýho mám docela rád, takže dobrý) a hlavně skvělá kamera   -   8/10

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

(zaprvé se pokusím, aby tato recenze vypadala tak, jako by to byl úmysl)    Film... tohle je prostě FILM! Neuvěřitelný počin! Jak už trailer naznačuje, film bude vyprávěn jako novinový článek (podobně jako Grandhotel Budapešť, který byl vyprávěn jako kniha). A je až neuvěřitelné, že to funguje! Wes Anderson zkrátka září! Jeho filmy vždy dokáží překvapit, a tento film není vyjímkou; promakaný scénář, zástupy famózních herců (které jsem občas málem nepoznal), neskutečná kamera, úctihodná výprava, a zkrátka vše! Mohu tomu vytknout jedinou věc!; proč se vždy konec jeho filmů pokouší úplně změnit žánr? je to... takový PROČ?.    - ale jinak dobrý, sledovat to byla zábava, ale zároveň docela složitá záležitost, občas jsem se divil, že to je jen 12+ film, protože obzvláště scény s Léou Seydoux... no, o tom mluvit nebudu, protože nechápu, jak u daných filmů rating vzniká.   Ale teď už nevím co dodat! Tak tedy 8,5-9/10 a více zde!

Banda (2019) (seriál)

(komentář vznikl v době pouhých dvou sérií) Banda (pro mne však stále The Boys) je jeden z nejneuvěřitelných komiksových počinů vůbec. Otevřeně mluví o této době; o marketingu, přetvářce, a celkově všem, co dnešní doba přináší. Superhrdiny by klidně dokázal nahradit úplně každý - co má jenom o kapku větší moc než ostatní. Nejlepší charakter ze všech je pochopitelně Homelander, který má celou dobu seriálu nasazen takový ten americký úsměv, který seriálu jen dodává na vážnosti a jakési děsivosti. Samozřejmě není jediným charakterem, jenž zasluhuje pozornost. Také protagonisté Butcher či Hughie, nebo postupně se rozvíjející se superhrdina Deep (co se sice prvních pár dílů tváří jako strašlivej dodecjchacítrubicedelfínojeb). Příběh je špičkový a vyšperkovaný, jen je občas škoda, že v minulém díle (teď dávám pouze příklad - bezspoilerový) odpálí Manhattan, a v druhém díle se již na to nevzpomene. Zkrátka se většinou vždy něco na oko důležitého stane, ale v dalším díle se to již neřeší.    Líbí se mi parodie na MARVEL a DC filmy, které jsou tak přesné, až se mic chce brečet (varování pro milovníky MARVEL či DC: po zhlédnutí Bandy již nebudete milovníky MARVELu ani DC). Kamera je dobrá - taková namodralá - ale ve druhé sérii již trochu moc přesvícený - jakože je moc do žluta. herecké výkony jsou fantastické! Obzvláště pak již zmíněný Homelander, jehož herec zkrátka MUSÍ získat ocenění za jeho neuvěřitelný výkon. Stašně se mi líbí (ale zároveň děsí) idea superhrdinů, kteří skutečně moc super nejsou! Jenž jsou závislí na svých právnících, scénáristech, drogách, manažerech, atd...    vizální efekty jsou dobré - zkrátka takové, jaké bývají v seriálech (ani ne moc drahé, ani ne moc levné). Ale asi lepší, než-li komiksová předloha, jenž je doslova plná úchylů ve všech směrech.       no... prostě pět hvězdiček! fantastické dílo! strašná sranda, ale zároveń těžké drama (jemuž superhrdinové slouží jen kvůli reklamě a kvůli tomu, aby u toho lidé vydrželi). a ta krev... občas jí je moc, ale skutečně jen někdy. jinak to je vyrovnaný, a nějak extra mi tam nevadila.                  pět hvězd (10/10)      více zde

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Asi je to tím, že jsem to čekal tupější a bez tak (víceméně) promakaného scénáře. Ryan Reynolds hraje zkrátka Ryana Reynoldse, a asi je to dobře. Taková správná videoherní šílenost (a jelikož se to nebere moc vážně, tak se mi to asi líbilo víc jak Ready Player One). Efekty docela dobrý, až na pár momentů. Soundtrack sedí. Kamera taky dobrá. - no, rozhodně jsem se na tenhle film těšil, a rozhodně mě nezklamal. spíš naopak. A občas to docela vystihuje dobu - tím temnějším způsobem.         7,5/10

Ubal a zmiz (2021)

Tohle má tak strašně nízký hodnocení! (možná to je důvod toho, proč dávám pět hvězdiček - jakože jsem čekal nějakou strašnou kravinu, ale nakonec se z toho vyklubala docela dobrá česká gangsterka, co je v kvalitě jen lehce pod Ritchiem) Fakt jsem se bavil! Dobrej příběh, dobrá kamera, dobrej soundtrack - a herci...? Hrajou tak akorát. prostě přiměně ke své postavě. Myslím, že o Adamu Hobzikovi ještě dozajista uslyšíme, coby o českém Ritchiem. Od Čechů bych něco takový nečekal. Humor tam byl, a ne takovej ten trapnej, co teďka v těch novejch českejch komediích bejvá (v některejch, v jinejch je inteligentní), příběh to má promakanej a celkově se mi to líbilo. Fajn pohodovka, co si kdykoliv rád pustím znovu - po dlouhém shodnocení, co jsem si v hlavě přehrál za těch 7,5 měsíců měním hodnocení o stupeň dolů