Hon na čarodějnice (2011)

Na tento film s Nicolasom Cageom som sa celkom tešil (Rozhodne viac ako na Čarodejovho učňa), pretože som jednoducho fantasy positive a špinavý stredovek okorenený o nejakú tú bosorku jednoducho môžem. Opäť sa raz ukázalo, že prehnané očakávania sa nikdy nevyplácajú. Prvá scéna ma celkom navnadila a tešil som sa na poriadnu "akční jízdu", bohužiaľ paradoxne číro bojové scény neporiaziteľnej dvojky o pár minút neskôr ma dosť znechutili. Keby som mal menovať najslabšiu časť filmu, bol by o práve úvod a zoznámenie s hrdinami, ktorý bol tak nepodarený, až som mal miestami chuť pretočiť príbeh aspoň o štvrťhodinku dopredu. Hold, rozpočty... Keď som ale pretrpel úvodných 20 minút a ocitol sa so sprievodom uprostred hustých (ale fakt, že hustých) lesov, zábava sa rozpútala naplno. Ehm, toto je silne subjektívny dojem, no takto si ja predstavujem maličké journey filmy - netreba akciu pchať do každého rohu, občas stačia samozhasínajúce fakle a nejaké tie ozveny; pre vybudovanie atmosféry, kedy človek prestane nahlas chrúmať pukance, to celkom stačí. Spoilovať záver nebudem, rozhodne prekvapil a aj vďaka tomu som tomuto filmíku udelil hodnotenie ako u Solomona Kanea. Hej a - samozrejme - aj za Rona Pearlmana, ktorý zreje ako víno :)

Vikingové (1999)

Nech si každý vraví čo chce, Vikingovia s Antoniom Banderasom patria medzi moje najobľúbenejšie filmy. Celá koncepcia príbehu vo mne nesmierne evokuje nejaké staré RPG-čko, kde prostý príbeh drží pokope vďaka hustým pľuvancom, hrsti blonďavých vlasov a metráku poctivého kutého železa v ruke. V tomto filme nejde ani tak o priblíženie kultúry bájami opradených severanov, ako o číru akciu, tematicky prehľadne rozdelenú do niekoľkých kapitol - v každej sa rieši konkrétny problém, každá má čo povedať, čím zaujať a - čo je najdôležitejšie - do dvoch minút sa dá zorientovať, ako ďaleko je príbeh. Na to nám slúži klasická rovnica z tínedžerských vyvražďovačiek, tzn. //[(aktuálny počet živých ľudí-2) / počet živých ľudí na začiatku]*100 = percentuálny stav príbehu. // Keď by som mal Vikingov/13 bojovníka niekomu odporučiť, musel by som ho varovať pred značnou vlnou stupidít, ale zároveň ho upozorniť na vťahujúcu atmosféru a Ibn Al Fahr.... Ébna, ktorý vo svete drsných Vikingov zastupuje vyjavených divákov a plynule tak vťahuje do sveta, kde príbehy sú skutočné, drsné, prosté, ale fungujú.

Rango (2011)

Čerstvo dopozeraná záležitosť v absolútne mizernej kvalite sa u mňa istotne podpísala na celkovom dojme z filmu, ale jeden detail (J. Depp) mi bol dostatočnou náplasťou. Z každého pohybu excentrického šupinatca vyžaruje charizma ľahko nesvojprávneho piráta, ktorý k nám tento rok pripláva už štvrtý raz. Mal som dojem, že Depp sa svojej roly zhostil naozaj s radosťou a dabing si užíval, rovnako ako zbytok osadenstva, kde najviac musím vyzdvihnúť obyvateľov Hliny tak nesmierne skrúšených, blbých a sympatických, že nebolo možné si ich neobľúbiť. Hlášky, narážky, vtipy a odkazy na iné filmy dokresľovali príbeh po celej jeho dĺžke, čím na jednej strane hlavná dejová linka padala trocha úzadia, na strane druhej ale nechala vyniknúť komediálnym a akčným prvkom tohto mainstreamového závodu na adrenalín. Pozn. som neskutočne zvedavý, v koľkých filmoch ešte uvidím odkazy na Hviezdne vojny... Celkový dojem po prvom vzhliadnutí - 4/5