Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Ako davy ľudí predo mnou, aj ja som po zhliadnutí štvrtých Pirátov chvíľu uvažoval, nakoľko to bolo fajn. Nebolo to fajn. V podstate som sa relaxačne bavil, Penelope sa snažila, otravná opica vo fľaši sa tiež nenechala zahanbiť, ale nebolo to fajn. Asi najviac zo všetkého ma štvalo, že tak obľúbená nevyspytateľnosť charakterov v dieloch minulých sa v tomto dieli úplne vynechala. Snáď mi predsa nechcete veriť, že kapitán Barbossa by sa len tak nechal najať do služieb kráľa tak hnusného, že som ho mal sto chutí udusiť kačacím krídlom zo stola. Dávam 1 hviezdu za Deppa, jednu za únikovú scénu u kráľa a jednu za... áno, za krásne šupinaté paskudy.

Cesta bojovníka (2007)

Skúsim to nejako zhrnúť. (tzn. SPOILER) Vikingské chlapča zachráni indiánska teta, ktorá ho následne vychová v mladého muža. Ten je ale v zaspatej indiánskej dedinke neskutočne "stratený" a musí nájsť sám seba. Dospelácke skúšky prichádzajú akurát vhod, pretože na obzore sa zaskveli vikingské vlajočky a veľkí buch-buch ľudia s rohmi a cinkajúcimi plochými palicami všetkých zabijú. Samozrejme okrem chlapčaťa a jeho milovanej, pretože tá je náhodou z inej dediny. Zbytok filmu sa nesie v duchu "pomstím sa za každého, čo ste zabili" a hrdina to robí príkladne. Po vzoru Cliffhangera a bez poriadneho výcviku mečom (efektne ním krútiť, aj keď bez "vzumm" efektu viem aj ja) povraždí ostrieľaných vikingských námorníkov jedného po druhom. A niekedy aj po treťom, ale toho si nevšimnete, pretože v Andách či kde to je, je na jar taká sakramentská tma, že Severanom nevidieť do xichtu ani cez deň. Za efektného usekávania častí lebiek, dialógov primitívnych (pardon, natívnych) obyvateľov budúcich USA sa v podstate z jednostránkového príbehu dozvedáme o postupe hrdinu len vďaka zmenšujúcemu sa počtu tých zlých. Zrátané, podčiarknuté, klipová jednohubka, pri ktorej si stihnete nastaviť rootnutý telefón a aj napriek pocitu, že vám nič neušlo, budete od TV odchádzať so zvláštnym prázdnom v bruchu.

Planeta pokladů (2002)

Na tento film som mal zálusk už v dobe vydania, no v záplave iných povinností v danej dobe (koniec základky a podobne) nakoniec zapadol prachom. K slovu sa opäť dostal až teraz, dobrých 10 rokov po premiére a v záchvate nostalgie na časy dávno minulé nemôžem povedať na Planétu pokladov veľa zlého. Animácia je na úrovni, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani v súčasnosti. Zvuky pasujú perfektne a český dabing bol v podstate vinikajúci. Aj nápad zasunúť v podstate klasický príbeh o hľadaní bájneho pokladu do vesmíru sa mi celkom pozdával, až na zopár drobností. Medzi nimi najviac "kraľuje" práve fakt, že sa jedná o adaptáciu, čo epickým vesmírnym plavidlám trocha uberá slnečného vetra z plachiet. Keby to robila iná firma, nepovedal by som jediného krivého slova, ale stále si myslím, že meno Disney sa ešte dekádu dozadu stále mohlo používať v kontexte s originalitou. Škoda. Príbeh bol teda (nie len pre znalcov knižnej predlohy) predvídateľný, ale keďže sa jedná o detský film, nemožno mu vyčítať morálne posolstvo (každá háveď má dobrý koreň) a v podstate ani hudobnú vsuvku, tak vlastnú práve Disneyovkám. Keď sa uprostred filmu nečakane spustila hudba a začal spev, zase som si vzdychol, ale keď už nič iné, tak aspoň vizuálne sa príbeh stále nejako odvíjal aj počas piesne, takže človek nemal pocit, že sa tie dve spevavé minútky vôbec nič nedeje. A ešte jeden bonus na záver - chválabohu za to, že ten pošahaný robot nespieval (pretože by som dal ruku do ohňa za to, že začne :D )

Barbar Conan (2011)

Conan je moja srdcovka. Arnie s jeho 65 vetami (+/-, rátal som to dávno) nepotreboval rozprávať veľa. Stačilo sa tváriť, sem-tam urobiť "urgh" grimasu a vo voľnom čase dať do zubov čarodejnici alebo inej hávedi. Preto som netrpezlivo očakával ohlásený remake, v duchu si pripomínajúc tajomstvo ocele a modlitby ku Cromovi. A keď sa roztočili úvodné písmená, začalo .... to. Nebudem Conana 2011 porovnávať s Conanom 1982. Odmietali to mnohí, v neposlenom rade to odmietal aj samoný predstaviteľ majstra svalov, J. Momoa. Novodobý barbar Conan sa vezie na súčasnej vlne rýchlych príbehov. Počnúc telenovelami, ktoré sa dokážu beznádejne zamotať už po prvom dieli, cez kriminálky všetkého druhu, kde za jednu časť stihnú častokrát dolapiť nie jedného, nie dvoch, ale rovno celý oddiel vrahov, zlodejov a vydieračov, až po filmy, ktoré na všetko idú akosi z rýchlika. Úvodných 20 minút bolo epických, dospievajúci Conan od narodenia (nech sa kto chce smeje, pre mňa to bolo kvalitne popkornovo husté!) až po časový skok bol tichý frajer, ktorý hoc' o hlavu nižší, mal charizmy ako celý zvyšok dediny a keby starý dobrý Perlman nemal bradu, predčal by aj jeho. Akonáhle ale chlapča dorástlo, začal sa vozík s príbehom hezgať nejako prirýchlo. Pocit putovania svetom, tak obľúbený v origináli, mi tuná neskutočne chýbal. Pritom stačilo pár záberov na epické prostredia (naozaj skvelo vybrané!) a bežiaceho/cválajúceho/vezúceho/plaviaceho sa Conana a hneď by bol dojem mnohonásobne lepší. Oželel by som aj boje prehľadné ako súčasné Technotrance videoklipy. Keď sa ale k teleportovaniu hlavného hrdinu pridalo aj skákavé podanie príbehu, začal som byť trocha nervózny. Vzťah Conana a slečny-ani-neviem-ako-sa-volá je dokonalým výsledkom hŕŕ taktiky rozprávania. Z videného som mal pocit, že stačí ženu capnúť po zadku, zavrieť ju do kajuty s čiernym kamarátom vznešeným ako mramorová kocka a slečna sa mi vrhne okolo krku skôr, než kamoš s partiou absolútne bezvýznamných pirátskych kumpánov odpláva na člne (sorry, ale toto bola loď?) kdesi do márie. Príbeh sám o sebe bol dobrý, výskyt fantazijných prvkov v podobe čarodejnice a jej paskúd bol tiež v poriadku, až na záver, ktorý spoilovať síce nebudem, ale "odplatové hlášky" si mohli hrdinovia (obaja!!!) odpustiť. K remaku tak vzhliadam ako k podarenému kinovému popkorňáku, ktorý prevzal mená, reálie, ponúkol sedem ton akcie, krásne ženy a Momou a ubral epickosť z Basilovej hudby a príbehu samotného. Nie zlé, ale rozhodne nie výborné.

Steamboy (2004)

Para je fascinujúca. Horúca voda, ktorej usmernený prúd dokáže rozhýbať stroje nedoziernych rozmerov. Kto na toto prišiel, bol pán a kto to dokázal využiť, bol majster. Aj preto má obdobie parných strojov a steampunk ako taký svoju nezameniteľnú charizmu, kde hlavnými hrdinami nie sú vyholení Badassovia so svalmi miesto bezfarbých záhybov mozgovej kôry. Aj preto som sa na SteamBoy-a tešil. Chcel som vidieť niečo pompézne, čo splní moje detské sny o megalomanských strojoch, o majstroch svojho remesla, ktoré vlastne ešte ani nemá poriadne meno a bežní ľudia im prosto nadávajú "vynálezcovia". A čuduj sa svete, to všetko tento film má. Preto ani za @ neviem, prečo som po jeho dopozeraní ostal trocha sklamaný. Bolo tam všetko, pompéznosť, vychytané zábery, dobré dialógy a hlavne malá tajomná čierna vec, o ktorú sa všetci bili. S odstupom času svoje sklamanie dávam za vinu nepochopeniu / nevysvetleniu istých vecí vo filme, ktoré mi jednoducho nedali a ako som sa snažil, zanedbať sa ich nedalo. Načo vlastne postavili tú vežu? Čo za tekutina bola v tej guli? Prečo sa postavy správali miestami ako @># ? Bez týchto odpovedí jednoducho nemôžem dať plné hodnotenie. Sorry, chlapče.

Zita na krku (2011) (seriál)

Áno, áno; Slovensko točí nový seriál, tak mu preventívne zabezpečíme sivé grafické ladenie na ČSFD, ináč by to nebola taká sranda. Dal by som cudziu ruku do ohňa za to, že štvrtina hodnotiacich ľudí hodnotila iba na základe popravde neprehliadnuteľných upútavok počas vysielania televízie a na samotný seriál sa ani len nepozreli. Samozrejme, po klenotoch poslednej doby sú obavy na mieste a potom, čo Mafstory padla do škatule "vyťažených tém", aby jeden hľadal pozerateľný sitcom lupou na pražskom nádraží. Po prvej časti rozhodne nehodnotím, ani po druhej a možno ani tretej. Po pozretí pilota som bol chvíľu rozčarovaný, seriál totiž nahodil očividne a na slovenské pomery netradičný štýl podávania príbehu (skečov). Dobrých 13 minút som iba civel a chytal sa za hlavu, nejako som sa nedokázal naladiť na istú dávku stupidity. Potom mi ale došlo, že tie postavy sú takto okato archetypovo písané schválne a len čo som sa s touto skutočnosťou zmieril, zvyšných 7 minút aj niečo som sa fakt bavil. A dvakrát vyprskol úprimným smiechom. Herci si natáčanie užívajú, Zuzka netradične v role blbej majiteľky kaviarne prekvapila a Ľuboš takisto zaujal - nie teatrálnosťou, s akou koná, tá patrí postave, ale tým, že "malý, ryšavý, okatý tr*ko" sa zhostí roly neúnavného giggola. Očakávam ďalšie časti.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Už druhý krát tu máme príhody veľkého monochromatického medveďa. Navyše zabrdáme do dôležitých častí jeho života, z čoho si neohrabane berieme ako ponaučenie fakt, že lipnúť na minulosti nie je zdraviu prospešné; Shen by mohol rozprávať... Ale k veci. Pokračovanie úspešného animáku prináša všetko to, čo jednotka, akurát pomery sú trocha iné. Podanie príbehu stavia na klasickej zápletke (klasickej tak, že ani päťdesiatročné japoňáky by sa nemuseli hanbiť). Na jednej strane z vyvárania tej istej starej vody už labužníkov bolí brucho, na strane druhej dáva jednoduchý dej vyniknúť tomu, pre čo sa mládež poberie do kina. Hlavným motorom dvojky je totiž AKCIA. Mnoho. A veľa. Takmer som mal pocit, že sledujem mladšieho brata hrať pekne animovanú bojovku, za čo by dievčatá dávali palec dole a chlapčiská zasa dostávali stavy plné úžasu a nadšenia. Výbuchy, kopy, lety, tresky-plesky, drsné pózy a bohato dávkovaný humor sú správnou esenciou, ktorá svoje cieľové publikum určite zasiahne presnejšie, než kanóny majstra Páva. Samozrejme, tí, ktorí očakávajú príbehové orgie, ostanú civieť s otvoreným zobákom, no pre tých Kung Fu Panda 2 nie je. A keď sa tak nad tým zamyslím, ani jednotka nebola. 4.4/5

Marabunta: Mravenci útočí (1998) (TV film) odpad!

Tento komentár je spoiler od začiatku do konca, miestami verne cituje scenár!!! Čítajte len na vlastné riziko!!! ### Úvod je klasický, všetko vo filme môže byť skutočné a v podstate sa to stane už zajtra. ### Majster Entomológ prichádza do ospalej aljašskej diery loviť ryby s dávnym kamošom. Keď už začína nuda, nachádzajú dve hodiny staré pozostatky losa a hneď nato aj dve hodiny staré pozostatky predavača čohosi. Predavača nazvime John. Prichádza badass šerif spolu s pomocným policajtom-debilom a v najnepríchodnejšiu chvíľu sa objavuje super-hot-dangerous učiteľka zo základnej školy: ### "John je mŕtvy, Laura." "To je strašné. Počkať, vás poznám," učiteľka sa obracia z badass šerifa na majstra Entomológa. "Nie ste vy ten známy entomológ? Spoznala som vás podľa fotky na zadnej strane vašej knihy. Veľmi sa nepodarila." "No, na tú knihu som mal viac kladných ohlasov..." "Mala som na mysli tú fotku *smiech*" ### neskôr ### skupina zložená z policajta-debila, badass šerifa, majstra Entomológa a pilota vrtuľníka sa skláňa nad kostrou. Všetci chvíľu len civia, po chvíli sa pilot ozve: "Telo ohlodané do kosti za ani nie dve hodiny. Čo je to, nejaký druh vírusu?" ### policajt-debil reaguje: "Prečo sa to pýtate jeho?" (majstra Entomológa) "On je vedec. Z Los Angeles." ### ešte troška neskôr ### Badass šerif, badass šerif Junior, pilot, majster Entomológ a super-hot-dangerous učiteľka na základnej škole premýšľajú, kde sa v Aljaške zobrali mravce z Južnej Ameriky: ### Entomológ: "Odkiaľ mohli prísť?" badass šerif: "Neviem." Entomológ: "Odkiaľ do mesta privážate ovocie?" badass šerif: "Neviem." Entomológ: "Nedovážate ho priamo z Južnej Ameriky?" badass šerif: "Neviem." ### Majster Entomológ sa prejde po kancelárii badass šerifa, až sa pristaví pri vyrzávanej lodičke: ### "Táto lodička je z juhoamerického dreva. Odkiaľ ju máte?" ### badass šerif sa rozpamätá: "Badass šerif junior si ju vystrúhal z dreva, ktoré sa vyplavilo potom, čo sa Aljašskými riekami plavila Japonská exportná loď z Južnej Ameriky. Viezla domov (Do Japonska) drevo a stroskotala. Tak sa drevo vyplavilo v neďalkom brehu hneď pod malebnými zasneženými vrcholkami hôr." ### Entomológ: "Drevo sa vyplavilo rovno pod sopkou, ktorá sa čistou náhodou nedávno prebudila a ohriala zem natoľko, aby vytvorila prostredie vhodné práve pre tie vraždiace monštrá!" ### pozn. pripomínam, že úvodné scény popisujú, že udalosti v nasledujúcom filme sa môžu stať.... práve zajtra. ### mesto sa evakuuje, ostáva tam samozrejme majster Entomológ, super... atďatď učiteľka, badass šerif, policajt-debil a badass šerif Junior. ### policajt-debil sa ocitá v podkroví stodoly a mravce sa zoraďujú do pravidleného zástupu, aby ho pomaličky spapali. Policajt-debil začne na farme, ktorá je evakuovaná práve kvôli mravcom, vrieskať "pomoc, pomoc." ### Prichádza mu na pomoc Badass šerif. ### "Pomoc, pomôžte mi," kričí plicajt-debil a len čo ho badass šerif zbadá, vyskočí z diery, ktorú vykopol v stene stodoly, rovno na zem, udrie si hlavu. ### "Au, moja noha!" "Čo ti je, policajt-debil?" "Je zlomená!" "Poď! Vstávaj!" ### a spoločne odkrivkajú do auta. ### Skôr, než nastúpia, sa policajt-debil prepadne pod zem do diery, ktorá je z istých príčin poliata benzínom. ### Badass šerif kričí: "Policajt-debil, nestrieľaj! Vybuchne to!" "BOOM!" ... ### o malú chvíľu vidíme: ### Majster Entomológ spolu so super-hot-dangerous učiteľkou na základnej škole sa ukryjú v škole, kde majster Entomológ vyrobí pesticíd na marabunta mravce. Žalostne zlyhá a ocitnú sa na poschodí v pasci, znova kričia "pomoc, pomoc." ### Prichádza im na pomoc badass šerif. ### Hlavná dvojka sa ocitá na parapete, reku že zoskočí na korbu auta Tarzan-like štýlom za pomoci lana. Medzitým prežili obkľúčenie mravcami v lese, na opustenej farme, cestou do mesta, v škole. ### super-hot-dangerous učiteľka na základnej škole: "Chceš skočiť? Si sa musel zblázniť!" ### majster Entomológ: "Musíš mi veriť!" "Nemôžem veriť cudziemu mužovi!" "Ver mi!" "Tak dobre, čo iné mi ostáva." ### Tesne pred dopadom sa vycapnú na zem, pretože po badass šerifovi začnú liezť Marabunta mravce a on namiesto toho, aby ich striasol nohami a prípadne rukami, dupne na plyn a začne šibrinkovať volantom ako zmyslov zbavený. ### ako zázrakom unikajú pred na všetko odhodlaným zástupom vraždiacich mravcov. Majstra entológa napadne jediné riešenie - odpáliť priehradu a vytopiť celé mesto. Tak sa tam vyberú a na kopci zistia, že nevedia, čím ju odpáliť. Medzitým badass šerif junior sleduje zástup mravcov, ako si to za nimi vytrvalo šinie hore štrkovou cestičkou. Badass šerifa napadne, že indián Sivý vlk (nie, toto si fakt nevymýšľam) mal u seba dynamit, keď stavali &@#> (pre chytanie sa za hlavu som prepočul, čo). ### Príbytok sivého vlka sa nachádza pod kamenným zrazom, tak sa tam dole vyberie majster Entomológ. Uchytí sa lanom o auto, za dve sekundy perfektne zlaní náročný previs a je pripravený odbehnúť do... kamiónového prívesu, kde mal indián Sivý vlk zriadenú kôlňu. ### V jednom šuplíku nájde tucet roliek dynamitu, v kufríku s náradím všetko ostatné (rozbušky, drôt, cvakačky, všetko). Pripraví dynamit a vyberie sa von, no neskutočne prešibané marabunta vraždiace mravce ho nájdu aj tu. ### V poslednej chvíli ho zachraňuje super-hot-dangerous učiteľka základnej školy. Spolu sa vyberajú ku kamennému zrázu, kde sa učiteľka nechá vyviezť hore autonavijakom a nezabudne so sebou vziať pôvodné lano pre prípad, keby sa chcel majster entomológ zachrániť pred mravcami z prívesu. ### Mravce prichádzajú akurát vhod, aby pripravili akčnú scénu, pretože navijak sa pokazí a nechce sa pohnúť. V poslednej chvíli (ako inak) sa ale zázrakom spamätá a majstra Entomológ sa hustou hláškou mravcom "Prepáčte, že som ten, čo vám unikol," necháva vyviezť hore. ### Po návrate na priehradu už ide všetko rýchlo - mravce stále usporiadane pochodujú cestičkou, zatiaľ čo hrdinovia dvanástimi rolkami dynamitu odpália kopec veľký ako Matter Horne a úspešne (a na poslednú chvíľu) unikajú v náhodne sa objavujúcej helikoptére. ### Výsledok: ### kompletne vytopené mesto, niekoľko miliónov mŕtvych marabunta vraždiacich mravcov, jeden nádejne vyzerajúci ľúbostný párik v zložení Majster Entomológ a super-hot-dangerous učiteľka základnej školy. A samozrejme posledný záber je venovaný kráľovnej mravcov, ktorá celú tú apokalypsu v malom samozrejme prežila a hromžiacou ručičkou vzhliada k nebesám, sľubujúc nemilosrdnú pomstu. ### Avatar šuvix.

Prokletý ostrov (2010)

O tomto filme som čo-to počul, ale nikdy žiadne detaily. Sanatórium na ostrove (čosi sa mi marí), hrdina zisťuje, že kostolný poriadok nie je denným chlebom miestnych a na konci potiahnutie šnúrky a rozviazanie zdanlivého uzla. To všetko by zatiaľ stačilo na pekný trojkový filmový kusanec, ale práve miestami vybičovaná hudba a časom do seba zapadajúce sny s prebleskami z minulosti dotvárajú atmosféru tomuto thrilleru ako z čias čiernobielych obrazoviek. DiCaprio sa týmto filmom u mňa definitívne zbavil muťuťu pozlátka sladkého čulibrka (úspešne sa odtiaľ nahlodal vďaka snímke Inception a Krvavému diamantu) a zaradil sa k zoznamu hercov, ktorých film si rád pozriem. A, keď už sa tak spomína tá posledná veta, nedá mi to po čerstvom zhliadnutí okomentovať... je to predposledná veta, pretože (a teraz som hnusý bazírnik :D) poslednú repliku vysloví lekár a znie: "Tede...". Pís vit jú :)

Sucker Punch (2011)

Je mi celkom ľúto, že som od tohto filmu čakal trošičku viac. Som totiž aj trošičku viac sklamaný, než keby som pred neho zasadol a odpozeral bez akýchkoľvek tipov a odporúčaní. "Snyder sa zachraňuje 300-like snímkom." a podobné hlášky. Pravdou je, že s komixovou adaptáciou južanských gerojov má tento film dosť spoločného, a to dobrého, ako zlého. Poďme teda hviezdičkovať: Prvú * udeľujem za efekty. Mnohí by mohli fŕkať a pľuť, ale mne sa digitálni samuraji a Nazi-zombies páčili. Čo si hviezdičku nezaslúži, ale rozhodne stojí za to poukázať na to, je fakt, že v celom filme, ktorý je akčný až-až, je strašne málo krvi. Skutočne, môžte si to pozrieť aj znova, ale viac ako 3 deci krvi vo filme neuvidíte. Potom udeľujem 4 hviezdičky za dievčence. Prečo 4, keď hrdiniek je vo filme 5? Nemôžem si pomôcť, ale "vďaka" scenáru (pri ktorom sa ešte zastavím) som si slečnu Čokoládu a slečnu Ryžovú neskutočne mýlil. Poslednú hviezdičku udeľujem za akciu, ktorú som spomínal a vo filme plní aspoň 70% času. Spomaľovačky, detaily pomalšie, než v úsvite mŕtvych a do toho vhodne naaranžované slečny ma neprestávali utvrdzovať v tom, že tento film stojí a padá na ľahkom exploite predností hlavných ťuťu protagonistiek. Zatiaľ to vyzerá na absolútne hodnotenie, ale... Scenár je vyslovene BLBÝ. Za túto nehoráznu zlátaninu strhávam aj 2 hviezdičky, pretože logika je tu načisto na dovolenke a vďaka neustálej akcii akosi zabúda gradovať dej. Akcii je vlastne podriadené všetko, a preto v závale guliek a mŕtvol (stále žiadna krv) neostal čas na aspoň minimálne citové väzby v smere divák-postava. Baby Doll sa začlení do kolektívu rýchlejšie, než ja zjem raňajky, hentie dve sú sestry, tmavšie hrdinky sú... sú. V záverečnom rozuzlení som potom ani nepohol brvou a v istom rozčarovaní ma nechala skutočnosť, že tak očarujúco tancujúcu Baby Doll som vlastne nevidel. A chcel. Za tieto veci udeľujem ďalšie dve mínusové body. Máme teda 6-4=2 neveľmi krásne hviezdičky. Jednu ale na záver pridám, a to práve za záver (posledných 5 minút), pretože hoci nie je absolútne geniálny a človek ho tak trocha očakáva celú dobu (ak sa nad záverom stihne zamyslieť), je jednoducho iný. A to ľúbim. Ostávam teda na hodnotení 3*, čo je aj tak náramná škoda, pretože zo zaujímavého konceptu prechodu do akčných pasáží skrze tančeky cukrovej slečinky sa dalo vytrieskať viac, než sexy vnady a veľké bum-bum. Zahodená šanca na klasiku.