• Romantický

Dobrý voják Švejk (1956)

necitala som predlohu, no i tak si Svejk ziskal moje sympatie. Prenho mam rada pana Hrusinskeho vsade kde sa objavi. Ako aj skveleho Milosa Kopeckeho, na ktorom sa tu smejem a ani nemusi nic povedat, len nech kruti stolom a nech sa tacka.. :D

Eva tropí hlouposti (1939)

prepacte, nezdielam vase nadsenie. herci zlati, mam rada starych ceskych hercov. no.. ako pre narodenu o dost neskor.. uz mi to nepride take zabavne. je to mily film. dakujem, ze su tu vypichnute i fajn hlasky..

Penelope (2006)

podivne spracovana rozpravka. co na to povedat..? vadilo mi priliz caste PC efekty. Velmi ma potesila Reese W. - aka tu bola zlata! :D a .. jo, jasne, James McAvoy :D .. uuuf. vzdy som na makko z polodlhych vlasacov. Christine ohromne svedcali milucke kostymy co mala na sebe.. celkovo... jednoduche, v podstate mile :)

Věk nevinnosti (1993)

velmi pekne a zaujimavo spracovany film. (len mi vadili nespocetne zabery jedla, aleprestrihy dreva v krbe - genialny napad. brvna vzdy vystihovali atmosferu!!!) Este som nevidela hrat D. Day-Lewisa az dosial. Bol mi nesympaticky, no po tomto filme budem jeho filmy vyhladavat. Skoda... mrs.Olanska mi bola a este stale je velmi nesympaticka (nemyslim M.Pfeiffer). Hrozne mi pripominala ... sorry za ten vyraz kurtizanu... jej spravanie sa... posobilo na mna vulgarne. Skoda, ze som (do tretice to slovo) nesympatizovala s pribehom. Keby zajimave pribehy tej doby boli takto natocene, mala by som dalsi favourite film. krasny film po vsetkych strankach krom tej dejovej...

Pride and Prejudice (1980) (seriál)

po 2.casti som to hodnotila na 2 hviezdy ale teraz rozmyslam, ci si vobec zasluzi tu 1. preboha to je strasne! naco 5 dielov? strasne sa to tiahne, je to rozvlacne, mnohe zabery su uplne zbytocne, keby sa to tak striktne a upato nedrzalo knihy i v nudnych pasazach, urcite by to stuplo na kvalite. Skutocne, toto je HRANA KNIHA! vsetko presne jak z knihy. ide ma z toho porazit. to ma byt film - mierne pozmenene, zlepsene, postradam tu vobec snahu o pekne aspon trochu umeleckejsie spracovanie, postradam originalne napady zaberov.... boze oni tocilli i ked sa na scene nic nedialo, citali kazdy list...! hrozne. ale aspon som schopna lepsie ocenit verziu z roku 2005 po vsetkych strankach. Ked pocujem tie ist dialogy tu a v P&P2005, taky markantny rozdiel! Na plnej ciare zahanbili tuto verziu. Potom sa zda, akoby tu herci ani nehrali, len odriekali svoje naucene texty - katastrofa. Hl. v 5.diely - na konci. Ale nie, Elizabeth a i Darcy rozpravali uplne normalne. Nevidno rozdiel v melodii hlasu ked sa rozpravaju o beznych temach ci ked ma byt E.velmi smutna a sklamana, ci ked ju D. ziada o ruku. ohromne mi vadi obsadenie Elizabeth, kt. je nesympaticka, ako uz bolo povedane v komentaroch, fakt posobi unavene a mdlo, + javi sa mi priliz namyslena.Jane vyzera typicky na roky, kedy sa tocila tato seria /co povazujem za velke minus kazdeho filmu - ak maju herci modne crty toho obdobia / Pan Darcy tiez neoslnil. Celkovo sa mi zda, ze scenaristka a herci pochopili charaktery trochu zvlastne - Darcy i Lizzie su velmi hrdi, Darcy nie je moc hanblivy, zato Mary sa o okolie zaujima nad mieru. Rodicovky par Bennetovcov sa casto hada. /co mi prislo divne, bo to neni v knihe, ktorej sa tak drzali:D/. vadi mi i otrasne svetlo vo filme. pripomina mi inscenacie :-/ jo a fuj, tie nevkusne kostymy.. :-/ hmm..ta 1* je asi iba za snahu. toto dielo mozno ocenia anglicania. Ak si ho pozru, nemusia citat povinnnu Pychu a predsudok.

Jarmark marnosti (2004)

uff ake vysoke hodnotenia tu vidim.no nedokazem najst odovodnenie k tomu. dej nudny, rozvlacny, Reese Whiterspoon a G. Byrne ma sklamali, ze prijali ucinkovanie v takomto filme. nic vo mne nezanechal. mozno ponaucenie: citaj i tie negativne komentare k filmu. Zabity vecer. chcela som to vidiet kvoli tomu, ze je to pribeh odohravajuci sa v 19. st. ze tam hraju znami herci, kt. som chcela vidiet i v inych filmoch, no... sklamanie. Boze a tie kostymy, ucesy.. dodivala som to len preto, ze nemam rada nedokoncene pribehy a ze som trosku dufala, ze v dobry koniec majora Dobbina. hmm.. snazim sa najst na zaver nieco pozitivneho... Romola Garai - zacinam ju viac a viac uznavat. uz sa tesim, ked ju uvidim v dalsom filme

Romeo a Julie (1968)

4 hviezdy. Ale keby tam nebola taka nadherna hudba, na tu dobu /70.roky/ dost kvalitne kostymy /bo este som nevidela film z tej doby, kde by sa snazili vytvorit verne kostymy k danej dobe a boli by uspesni/ a... mozno keby nedali takeho krasneho Romea /som strasne na polodlhe vlasy:D/, mozno bych dala menej. Ale nie.. ja proste Shakespearovi nemozem dojst na chut. Toto je priliz sladke a.. film v niektorych castiach priliz bujary... ale inak. keby sa dalo ubrat cukru a dat i trosku inej zapletky /nielen ten divny vztah medzi R+J/, mozno by sa mi to vice pacilo. Jo.. ale to by uz nebol Shakespeare.asi :)

Malé ženy (1994)

do kelu. uz som myslela, ze rozsirim zoznam svojich oblubenych filmov, no nespravim to. Teda.. mozno, keby sa film skoncil v polovici. Do vtedy tak ziarivy, plny rodinnej pohody a lasky ... krasny film. Potom to tak trosku slo dole miernym kopcekom.No i tak pekne.. Trosku ma sklamal Gabriel Byrne. Do teraz som ho mala rada. (BTW dufam, ze ten prizvuk, co mal tu v skutocnosti nema:D )ale Winona Ryder!!!!! neviem sa dockat, kym uvidim nejaky jej dalsi film! Oh a ked som citala, ze mala byt Mary Corleonovou v Godfathrovi III.! skoda....s5 k fillmu. zlaty film, som velmi rada, ze som ho videla a uz aspon vim, odkial pochadza ta slavna melodia - bola ustrednou v tomto filme. BTW som zvedava na knihu. Dufam, ze tam to neni tak skratene. /tu ma mierne sklamali, ked rychlo preskakovali udalosti - po scene z Vianoc nasledovala jesen a opat dalsie Vianoce :-( / Vdaka za mily film :)

Cranford (2007) (seriál)

este som to nedopozerala (nemozem vydrzat kym uvidim dalsiu cast) ale i tak moj dojem tie zvysne 3 casti nemozu pokazit, iba vylepsit. /to som napisala po 2. casti. potom uz dej troska upadava, miestami prekvapi, miestami sa velmi lahko da predvidat - skoda/. BBC produkuje skutocne krasne historicke serie. a tato nie je vynimkou. Ak ste tiez fanusikom ,,period " ci ,,costume" dramas, budete snad rovnako poteseni, ako som bola ja uz od uvodnych minut. V Cranforde sa nam totiz predstavuje neuveritelne mnozstvo skvelych britskych hercov, ktori snad kazdy uz vystupoval v nejakej tej ,,period drama" - spozname nielen slavnu Judi Dench, Philipa Glenistra ci Grega Wisa ale inych napr. z Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Nort & South, Wives and Daughters, Hornblower, Jane Eyre, The Forsyte Saga atd atd Toto je proste UK. Jemne, elegantne, dokonca vtipne, skvele vykony (mimo ine ma prekvapil zlaty Alex Etel ako maly chlapec Harry), mila hudba (+ v II.casti spievaju Loch Lomond - krasna piesen, checknite na nete original) par prijemnych zaberov, jasne ze kostymy (v II. casti zabavna scena z obchodu a vyberania siat podla modnych nakresov :)) - jo, potesili ma, ze tam pouzili neuveritelne mnozstvo dobovych drobnosti, i vdaka ktorym dodali serii vierohodnost a potrebnu historicnost. :) celkovo velmi prijemna krasna seria. Boze Gaskellova mala ludi tej doby totalne precitanych ! skvele spracovane

Obchod na korze (1965)

Uuuuuuuuuuuuf. Uz od 1. sekundy som sa smiala :D (bociany + prepojenie s hudbou). Krasne. Este som nevidela film o Slovensku v obdobi II.svetovej vojny. Po zhliadnuti tohoto - 3nasobne potesenie: konecne som videla 1 z nasich najznamejsich filmov, o kt. mnoho ludi hovorilo, film z II.s.v. na SR, filmovy zazitok. Kompletne skvele vykony. Zvlastne zvolena hudba, kt. sa vsak hodi do filmu. + nejaka ta propagandisticka piesen ... Vidno tu i rozdiel ake su filmy teraz a akym stylom sa tocili vtedy - jemnejsie. Napr. Zaverecna scena, kde bola perfektne vystupnovany tlak na Tonovu psychiku (fakt skvely Kroner) a na konci jeho smrt - dnes by ukazali hl. ako sa obesil a co sa deje s telom neskor. Tu ukazali preco sa chcel obesit, jeho pripravu na to - zmyslanie v strese a soku a ... padnutu stolicku. Celkovo - vynikajuce .