• Romantický

Smrt si říká Engelchen (1963)

Fascinovane wow. Zvlastny uchvatny film. Preco toto nevysiela TV? aspon niekedy v noci? Smrt sa vola Engelchen som mohla zhliadnut len vdaka Artfilmu. A to je obrovska skoda!/ze sa to premieta len velmi zriedka/ Po tomto filme som mala dojem, ze tam islo skor o emocie a pocity, vinu, neschopnost zbavit sa myslienok, atmosferu atd. ako o dej, kt.... neviem to vyjadrit.... napr. po konci filmu som mala dojem, ze postavy malo rozpravali, zistila som, ze vlastne neviem, ako sa volaju vsetky postavy (viem iba krstne mena niekt. hl.postav) atd. Urcite to bol len dojem moj - ako divaka, kt. necital knihu... ale napriek tomu to bol neopisatelny zazitok. Tento film vas proste pohlti svojou atmosferou...Uchvatne. Opakujem ohromna skoda, ze sa neda zohnat. Velmi rada by som si ho pozrela viac krat.

Úhel pohledu (2008)

3 a 1/2*. strhujuci AMERICKY thriller na 1 vecer. zajimave. i ked neustale opakovanie 20 minut z ineho ,,uhla pohladu" trosku unavi ale vzdy prinesie novu chybajucu cast do celkoveho obrazu, takze vzbudi napatie. Na konci sa to zlieva dokopy a zaver... Amerika. Ale v pohode. anyway.. obcas bol vidiet vplyv PC, co sa mi nelubilo. Celkovo .. uz si to asik nepozriem znovu no pri sledovani toho som nelezala ale sedela v napati co sa stane dalej. a to mam rada.

The Real Jane Austen (2002) (TV film)

Fajn. Velmi pekne spracovany zivotopis JA. Velmi zive, posobive. Skveli herci!!! Gillian Kearney ako Jane Austen bola perfektna, tak si ju predstavujem :) Chvilu som sa smiala, ze v takomto kratuckom dokumente sa objavil znamy Jack Davenport (urcite ho vsetci pozname z Piratov Karibiku ako Norringtona). Odporucam. (BTW je to i na YouTube)

Smutky slečny Austenové (2008) (TV film)

Zmena názoru. Po opätovnom zhliadnutí, dabovanom, som jasnejšie porozumela vzájomným vzťahom postáv. Oliviu znášam lepšie i ostatní mi prišli sympatickejší. (vyrástla som??:)) ) Keďže som už so zápletkou bola oboznámená, mohla som si viac užiť drobnosti, pekné zábery farby, obdivovať miestami hudbu a jej variovanie či opakovanie v podobných pasážach, čo mi prišlo zaujímavé. Viac som si všímala herecké drobné prejavy, och ako maliarsky ich zobrazovali. Ako z obrazu miestami, veľmi pekného obrazu. Tiež som si trápila myseľ, kde všade som videla Toma Hiddlestona (Cranford), kde Hugha Bonnevilla (Daniel Deronda, Mansfield Park, Lost in Austen). Mením názor k lepšiemu. Páči sa mi myšlienka zobrazenia Jane už staršej, chorľavej a predsa s v duši občas prebudenou túžbou mať rád a byť ľúbený. Taká vyzretejšia, dospelejšia Jane. (och neverím čo spravia 3 roky a možno aj dabing.) starý názor: 2 a 1/2*. Ta polka je za pekne zabery (niektore). A zvlastnu hudbu.. K pribehu. Jaksi neocenujem obsadenie. Nemohla som prist na chut Olivii Williams ako Jane Austen. Viac sa mi pacila ako Jane Fairfax v Emme. JA vykreslili trochu inak ako som predpokladala (BTW nikde som nepocula o nejakej znamosti, co mala s tym doktorom...?) Ale to je pochopitelne, vsetci si to upravuju, kedze nepozname toho vela z jej zivota. Krom zopar listov co sa zanechali... Zvysne postavy.. mala som malicky chaos + akosi.. vyber hercov sa mi nepacil. JA s Cassandrou si predstavujem ako best friendky a tu sa mi tak nejavili. Tento filmik je priliz kratky, iny na aky sme zvyknuti, + pribudla nam Fanny ako jej neter. Vela noveho ci pozoruhodneho nepriniesol. Viac sa mi pacil zivy dokument The real Jane Austen.

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

Nááádhernééé! Ked som to divala (6.2008), mala som pochmurnu naladu, sledovala som to v noci, v uplnom tichu... Urobilo to na mna ohromny dojem. Vtedy /stihla som 2 diely/ som si pomyslela, ze to je ten najuchvatnejsi film, co ma zasiahol, od Pychy a predsudku 2005. Vyliecil ma z mensieho smutku a .. navodil zvastnu atmosferku. Krasna hudba, zvlastny pribeh. Zapletka medzi hl. postavami je podobna Pyche a Predsudku, no toto je 1000 krat lepsie - film. Neviem ako kniha. /snad najdem cesky alebo slov. preklad/ Pycha je romantika, zabavna, toto je opis reality. Problemy robotnikov, chudoba, ze sa stahovali z vidieku do priem. miest aby nasli pracu avsak nie zdrave prostredie, domov len pre ich rodinu /v 1 byte zilo extremne mnoho ludi/, choroby atd. 1. 10 minut ma to nebavilo. Nastastie sa to zvrtlo na skvely film. Od vtedy az po koniec 2. dielu su moje oblubene casti. Boze hl. koniec 1. casti je genialne spracovany - biela tvaren, pise:,,I believe I ´ve seen hell. It´s white... it´s snow white..." a v tom sa objavi Thornton cely v ciernom.. cely spomaleny zaver. Úchvatné... strasne to na mna zaposobilo + do toho som si pusila tu perfektnu hudbu velmi nahlas.. ohromne ako sa ti filmari dokazu pohrat s nasimi emociami. Ale som rada, ak to dokazu a spracuju to tak ako tu. Trochu som sa sklamala v 3. a 4. diely.... uz nedosahuju kvalitu tych prvych.. Uz pribeh az tak nerozoberali ako to bolo nazaciatku, ked sme videli cely vyvoj udalosti. Potom uz skakali v case. Nevadi. Zapamatam si dojmy co na mna urobil tento film vtedy v noci. Som stastna, ze som zhliadla tento film. Rozhodne patri medzi moje favourite. Hl. 1. a 2. diel. Pre buducich potencialnych divakov: pozrite si to v tichu, ked vas nik nebude rusit, dajte hudbu nahlas a uzite si to :)

Pýcha a předsudek (1940)

ufff. co na toto povedat? zo zaciatku sa mi zdalo, ze sa to len vola Pycha a Predsudok, pretoze dej bol absolutne mimo knihy:D. ak sa dokazeme povzniest nad v podstate na 50% zmeneny dej, na kostymy a hudbu o 30-80 rokov mladsie ako by mali byt original z Austen doby (Regentske Anglicko) atd. atd. tak sa to bude dat pozerat. Mozno pre Greer Garson a Laurenca Olieviera. Obaja boli pekny parik. Obaja velmi charizmaticki. Podla mna je Greer Elisabeth ako ma byt- ziva, celom zabavna - ma trefne poznamky..(teda.. nemala som titulky, tak hadam som ich nepochopila zle:D) No pan Darcy zial nie je taky hanblivy :( (co sa mi na tejto postave vzdy velmi pacilo). Zabavala som sa na prestrihoch zobrazujucich oblaciky :D (hoci boli iba 2, mylsim) to ako prve naznaky umeleckejsieho ponatia?:) a tak.. dalsi vylet do historie filmu. Som rada. Videla som hrat herecke legendy a bavila som sa na vsetkych tych nezrovnalostiach takze... v podstate vznikol novy film na motivy Pychy a predsudku :)

Láska podle předlohy (2007)

1 pripomienka ku komentarom: hoci Kleopatra pise: ,,Nebojte se, že neznalostí díla Jane Austen ztrácíte hlavní bonus - mapu k pochopení debat o románových postavách.", ciastocne nesuhlasim, pretoze pribehy vo filme su v podstate velmi podobne pribehom JA a prave ta podobnost tu hra hlavnu ulohu. prip. ak nepoznate zapletky z jej romanov, polovicu filmu presedite pocuvajuc diskusie a domienky o jej dielach, kt. nebudete rozumiet. prave pripodobnenie ich ,,realnych" zivotov k tomu o com diskutuju bola zrejme tema filmu.

Rozum a cit (2008) (seriál)

Bola som velmi zvedava ako si Briti poradia s novou adaptaciou S&S. Mala som obavy, kedze uz verzia z roku 1995 nasadila latku velmi vysoko. Zial. tato verzia na nu nedosiahla. Roman je spracovany trosku zvlastne, v zapletke sa sice neodlisuje, no postavy su vykreslene inak (niektore). Napr. Edward Ferrars sa trochu viac otvara, zda sa mi spolocenskejsi, nie je taky utiahnuty a hanblivy ako ho pozname z knihy. Sklamala ma Marianne. Vobec neromantizovala a nebola tak presvedciva a skvela Marianne ako (sorrac, nemozem sa vyhnut porovnaniu) Kate Winslet, z kt. bola uplne citit vasnivost. Angazovanie Dominica Coopera ako Willoughbyho tiez nehodnotim ako stastne riesenie. Celkovo obsadenie.. :-/ Este 1 zaporna vec: pre Boha, co tam robila tak otrasna uvodna scena a suboj??!!! Hrozne.. komerce :( Ale podme na pozitiva. Tak., nova ina zvlastna verzia Austenkinho romanu (co si vzdy rada pozriem). Hudba - hoci skladatel Martin Phipps skopiroval svoj motiv z The Virgin Queen (co ma sokovalo), jeho si vzdy rada vypocujem (ma za sebou tak skvelu hudbu ako soundtracky pre North & South, Persuasion, The Virgin Queen). Skoda ze obcas to trochu prehnal (napr. ked opustali Norland) ale v podstate to znie fajn, hoci hudba je dost nevyvazena. Zaujala ma Hattie Morahan ako Elinor. Celkovo .. skoda. dala by som menej ako 3*. Uz si to ani nechcem znovu pozriet. Fakt... je mi luto ale je tu priliz vidno, ze je to z 21. st., ake je to pozmenene a vidno usilie BBC aby to bolo pritazlive i pre nefanusikov Austenky. Skoda.. :(

Good bye, Lenin! (2003)

nooooooo... rozhodne to bolo zaujimave. A neubranim sa myslienke, ze ,,zaostaly zapad" prisiel k nam. A priniesol kopec negativ, ktore tu dovtedy neboli. /len sa zamyslam.../ A co to vraveli s tou pravdou? V tom mali pravdu... Pocuvajuc soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=FKn9qW0IABw si navodzujem atmosferu filmu, ktoru som uz citila! Toto nech mi nerobia! Filmova hudba musi byt originalna, pre kazdy film ina! Mi to pripada, ako keby autor len pokracoval vo svojom style, kt. tak genialne a uspesne pouzil v Amelii. Ano, to bolo famozne. Ale to uz je uzavrete, tak nech nerozvadza dalej temy z nej, i ked dostal skvele napady. Aspon nemusel pouzit tu najznamejsiu melodiu.__ Tento film bol urcite velmi narocny na doplnky, dekoracie, celkovo set. Pohladom na postelne pradlo som sa dostala na o 20 rokov spat. Zvlastny, zajimavy pohlad.__Mam zmiesane pocity. Pred 5 rokmi sme tento film pozerali na nemcine bez titulkov. Nerozumela som mu velmi. Dnes s titulkami, trosku viac. Vidiet original nemecky film.. nezvycajne pre mna.Ale schvalne som si ho vyhladala.. mensia priprava na Sprachdiplom.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

prvy dialog medzi princa a princeznej po kratkej nahanacke.... princ: ,,pani!" Lada: ,,princi." pr:,,Je to možné, kdo jste?" Lada: ,, To vám, milý princi, nemohu a nesmím říci. Myslete si že jsem třeba u vás v zámku služebnicí. princ:,,Ne, vy jste se narodila v krásném kraji vzdáleném. Pověste, jak se vám líbí zámek náš a naše země?" Lada:,,Vaše zem? Je překrásná. Od hraničných hor i lesú mi tak známá připadá, jako moje rodná země, jako naše zahrada." Princ: ,,Vy mi paní připadáte jako pohádková víla. Jste líbezná a moudrá. Jste vlídná a ušlechtilá. Mluvím s vámi, jako kdybych mluvil k bratru rodnému. Prosím pani, vyslyšte mne, chci si vás vzít za ženu." ... Tomu hovorím odhad osobnosti! :D Toto sa mi trosku nepaci na rozpravkach.. vcera som to videla po niekolkych rokoch opat. Su totiz rozpravky, ktore mam radsej. Tu sa trosku prehnava, vsetko zafarbene do oranzovo-cervenej farby... no..rozpravka raz za niekolko rokov. /jo a pls prepacte pripadne gramaticke chyby v uvode. neviem pisat po cesky/