Spravedlnost pro Emmetta Tilla (2022)

Spravedlnost pro Emmetta Tilla je zajímavý film. Zajímavé životopisné drama které někoho potěší ale některé lidi zase odradí. Přiběh sleduje kluka Emetta Tilla který vyráží za bratranci do Mississippi na prázdniny. Avšak Emmett pak je odvlečen z důvodu sexuálního obtěžování od rodiny a brutálně umlácen. Film je hezky natočen, hudba je též docela zapamatovatelná ale to je tak asi vše. Jinak je dost věcí co bych na filmu pozměnil. Třeba úvodní půlhodina kde se stane to co se stane, tak bych prodloužil, a celkově bych i postavu Emmetta víc prokreslil včetně ostatních členů rodiny. Film by tak nemusel mít 130 minut ale mohl by být třeba i o 30 minut delší. Myslím si že by tomu vůbec nic neuškodilo. Další věc je tempo filmu a tam si myslím že tempo filmu mohlo být trochu rychlejši a svižnější, a že to mohlo být trochu dojemnější. Celkově se ale jedná o poměrně zajímavý životo-dramatický film ohledně rasismu a čeho všeho jsou lidi schopní. Zajímavý kousek kterému dám 6/10, i když by se to mohlo ještě trochu doladit. Takhle trochu nevyužitý potenciál kterého je škoda.

Marcel, ulita s botami (2021)

Tady není o čem. Marcel si kompletně ukradl mé srdce na plné čáře, a zároveň jsem se tak dlouho u animovaného filmu nebavil a dlouho jsem si i nepobrečel. Marcel the shell with shoes on to kompletně zlomil. Příběh se točí okolo mušličky Marcela který byl nalezen doma u jednoho filmaře. Marcel vypovídá o tom jak ztratil rodinu, že se ji snazí najít a že v domě žije spolu s babičkou. Film je prošpikován jak vtipnými momenty tak naprostými dojáky u kterých si pobrečí takřka všichni. Do toho tu máme úplně nadhernou stop motion animaci spojena spolu s mocumentary stylem. Tohle je naprosto jasných 10/10 a tady nejde volit jinak. Poctivý animák s krásnou stop motion animací která má i to emoční jádro. Škoda že to nebylo u nás v kinech. To bych si s velkou chutí dal.

Víly z Inisherinu (2022)

McDonagh ví. Natočil silné drama s komedii které dokaže jak pobavit tak dojímat.Film o jednom zlomeném přátelství které se hlavní postava snaží vrátit. Film o nenávisti sobectví a životě. To jsou Víly z Inisherinu. Colin Farell hrající Padreca který se snaží vrátit přatelství mezi sebou a Colmem ,jeho nejlepším přítelem, mi postavu jednoznačně prodal a soucítil jsem s ním po celý film. Film je nadherně natočen, má nápaditý vizuál a ona myšlenka že se film bude odehrávat na ostrově naproti městu kde zuří Občanská válka je skvělá. Soundtrack před kterým smekám klobouček je odveden na jedničku a chemie mezi Padrecem a ostatnimi postavami jako například jeho sestra Sibohán je skvělá. Silná podívaná kterou by bylo škoda minout v kině. Slnějších 8/10

Babylon (2022)

Babylon je vyníkající. Zážitek který nám ukazuje jak se žilo v Hollywoodu před 100 lety a taky nám ukazuje krásu a špínu Hollywoodu. Od Babylonu jsem čekal věc která mě nenadchne a neurazí ale to co jsem dostal, tak je neuvěřitelný.  Co se mi hodně líbilo tak jsou postavy které se vám rychle dostanou pod kůži ( Toby Maguire je král!). Další věc kterou bych chtěl zmínit tak je hudba která je naprosto úžasná. Kamera je též naprosto výborná. Ono co se týče kamery tak tam se mi líbí jak některé ty scény jsou natočeny na jeden záběr. Taky se mi hodně líbilo to představení jak se v tehdejší době točily filmy. Babylon je prostě esencí zlatého véku Hollywoodu a ja nemůžu udělat nic jinýho než tomuto 3 hodinovému filmu dát plných 10/10. Překvapení a dost možná film roku.

Velma - Marching Band Sleepover (2023) (epizoda)

Tak tato epizoda Velmy. Je asi ta nejlepší. Ale jinak je to furt to neskutečný lejno co se tahne celym seriálem. A nebude tu hodně pozitiv spíše negativ. Začnu pozitivy a to je že se mi docela líbí ta zápletka toho příběhu že nikdo nemůže jít ven a právě vzhledem ktomu zw se uz i rozjizdi to patrání, tak oni ven potrebují i skrz jidlo protoze doma mají teenagery ze školni hudební kapely. To je jedine pozitivum včetně animace která pusobí docela fajn. Jinak to úplně zakopává design postav, provedení, a chovaní postav ( ano Fred mě furt neskutecně sere) ale jimak taková zápletka v poho. A to nemluvím o tom jestě jak kazdý začatel epky začína jako vytazen odnikud. A tahle epka nrní vyjímkouBohužel ( nebo spíše u Velmy bohudík) dávám 3/10

M3GAN (2022)

Začal nám rok 2023 a už tu máme první horor. Nebo spíše antihoror který jsem měl možnost vidět, a tim hororem je M3GAN od Blumhouse a šikovného pána Jamese Wana. A když se řekne James Wan tak by se dalo říci že to je záruka kvality. Ale u M3GAN to moc dobře nedopadlo. V tomto hororu sledujeme holčičku Cady která jede s rodiči na zimní dovolenou, ale budou mít autonehodu a rodiče to nepřežijí. A tak Cady spadá do péče své tetě Gemmě, a ta právě stvoří pro Cady M3GAN aby se Cady necítila sama. Film si mě získal pohledem na Cady jak si buduje na M3GAN závislost, pár dobrými přechody a úhly kamery ale to je tak asi všechno. Jinak se půl hodiny nic neděje než se představí M3GAN, a po hodině příjde první smrt. Chemie mezi Cady a M3GAN je dobrá ale mezi ní a Gemmou tak je tragická protože jí Cady moc nemusí. Ale posledních 20 minut tak je docela děsivých tak aspoň to byla taková fajná hororová pasáž. Ale jinak teda nic moc. Je to koukatelný, ale je to taková klasická, sterilní, nezajímavá 90 minutová cesta z bodu A do bodu B. Na začátek roku tak docela slabota. 5,5/10.

Belle (2021)

Mamoru Hosoda to dokázal. I když to je od tohoto režiséra je Belle moje prvotina, tak můžu říci že ten člověk má talent. A tento film je nádherným příkladem. Nějaké to anime už jsem viděl a tak jsem věděl, co od Belle očekávat. A musím říct že se Belle povedla. Není to ale 10/10 záležitost to ne ale stojí to za to vidět. Ono co se hlavně musí u tohoto filmu vypíchnout tak to že paleta barev je neskutečně pestrá a animace neskutečně kreativní. Střihově též velmi povedená práce. To se velmi povedlo ale film má i své zápory. A tim je třrba postava zvířetr neboli monstra. Zvíře mi přišlo málo prokteslené a co je nejhorši že to zvíře mělo tolik toho potenciálu a tolik málo se ho využilo. To mě dost mrzí. Příběhově to je ale docela dobré až na pár sekvencí a scén. A i když to hodně využívá konceptu ze Disneyovky Kráska a zvíře tak se jedná o prakticky úplně jiný film. Taky mě ale překvapilo vykokupení zvířete který jsem opravdu nečekal a docela mě to dostalo. Takže ano. Belle se vyplatí vidět a myslím že i ten kdo má rád anime nebo se v něj alespoň trochu orientuje buď skrz mangy či seriály, tak by tomu měl dát šsnci. 8/10.

Třináct životů (2022)

Prime video vypustilo další pecku. Další drama z roku 2022. A dost možná i nejlepší drama roku 2022. Film se mnou zamával tedy více než jsem čekal a ty dvě a půl hodiny mi utekly neskutečně rychle. Film podle události potažmo tragédie co se stala na přelomu Června a Července v roce 2018 v Thajsku v jedné jeskyni. Hlavní postavy jsou dva chlapi co byli pověřeni na záchranu dvanácti dětí a jejich trenéra. Ale ten film. Panebože. On je skvěle napsán podle té události, pán Howard tu neskutečně dobře a nádherně pracuje s kamerou, a herecké výkony jsou fenomenalní samy o sobě. Je ale nutno říci že film je melanchorický, znepokojivý a traumatizující zážitek a že nebude pro každého. Opravdu to hezky ukazuje tu skutečnou událost. A u scén kdy se proplouvalo přes úzké chodby, tak jsem měl neskutečnou úzkost. Třináct životů je peckovní a znepokojivé drama které doporučuju. Opravdu hodně. Ale co je mi hned jasné, že jakmile to uvidíte tak si budete přemítat celý film dny a možná i týdny. Tohle z hlavy jen tak nevymažu. Jak já ten film nemám rád. Zasloužených 9/10.

Drive My Car (2021)

Tak tohleto jsem fakt nečekal. Drive my car je drama které mě hodně překvapilo. Herec co po smrti své ženy a po autonehodě po které si poškodil v levém oku nerv, tak nemá už sílu hrát, je opravdu silný koncept a vyižívá. Režie je výborná, všichni zůčasněni podali vynikající výkon a scénář je naprosto skvělý. Tady není o čem. I když má jediná výtka jde směrem ke až moc dlouhé stopáži. Během 180 minut si myslím že se toho stalo až moc, což samozřejmě není bráno jako mínus, ale myslím si že by to šlo o něco málo zkrátit. 9/10.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Tohle opravdu fyzicky bolelo. Marvel má dobrý filmy a je to značka která jde s dobou a občas se ji i zadaří viz třeba druhý Strange nebo druhý Black panther. Ale proč ty seriály. Ničí tím celou 4. Fázi MCU a ještě pokud se objeví všechny hlavní postavy ze seriálů v nějakých Avengers tak to bude bolet ještě víc. Ms. Marvel, Moon knight či Falcon a Winter soldier to jsou v poho seriály. Ale She-Hulk to je jiný kafe. Ostatní seriály aspoň za něco stály ale She-Hulk je úplně ale uplně jinde. Seriál co se snazí být vtipný, zajímavý a poutavý tak místo toho je nudný, sterilní, naprosto cringe a hloupý. Jen kterou tu máme vnímat jako hlavní postavu tak je neskutečně nesympatická a otravná. O CGI radši ani nemluvím jak je odporný a naprosto o ničem. To samé platí pro příběhové linky u kazdé epizody. A návrat Dardevila či děsivého Abominationa je naprosto tragický. Celý tento seriál je tragický. Zachranují to jenom docela ok lokace napřič celým seriálem a některé postavy. Ale jinak to je jedna velká tragédie. Slabých 4/10, a asi nemusím ani zmiňovat že to je jednoznačně zklamání roku.