Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Docela mě překvapuje zdejší hodnocení... Já se příliš nebavil, s trochou nadsázky to zachraňuje Megan Fox ve spodním prádle, jinak by šlo hodnocení možná ještě níž. Podprůměr.

Hluboko v gangu (2006)

Hlavnímu hrdinovi unesou syna, žádají výkupné, hrdina peníze sežene, zachrání syna a oddělá "zlýho". Že už jsme něco takovýho viděli x-krát? Pravda. Až na ten banální příběh však celkem koukatelné.

Veřejní nepřátelé (2009)

Jestli někdo čekal Nelítostný souboj 2, bude asi zklamán ještě víc než já. Jistá paralela tu díky "souboji" Dillingera a Purvise samozřejmě je. Ale to je tak vše. Největší bolestí Veřejných nepřátel je právě postava Purvise, ta je totiž plochá jako kapota Dillingerova osmiválce a já jen kroutím hlavou, proč je do filmu obsazen Bale, když jeho postavu by zvládl zahrát kdejaký béčkový herec. K přilákaní diváků, jako rovnocenný protivník Deppovi? Ale kdeže. Jestli v T4 prohrál Bale s Worthingtonem na body (a opět i kvůli větší zajímavosti konkurentovy postavy), tak tady dostává od Deppa pořádný k.o. Je v tom však nevinně, resp. těžko mohl něco zahrát jinak, či líp. Jediná scéna, ve které se objevuje a kterou lze považovat za zajímavou, je setkání ve vězení, přesto v porovnání s konfrontacemi Pacina s De Nirem ve zmíněném Nelítostném souboji zaostává. Dalším problémem je příběh, scénář. Když totiž divák kouká snad potřetí na totožně provedené vyloupení banky, začíná se chtě nechtě nudit. Podobný pocit doprovází neustále se opakující přestřelky, které sice zpočátku působí efektně, postupně je však Mannova roztěkaná kamera kontraproduktivní a napáchá více škody než užitku. Namísto vtáhnutí diváka a navození pocitu, že sleduje přestřelku očima některé z postav, přivodí akorát bolest očí (případně dojem, že sleduje seriál z produkce některé z domácích komerčních televizních stanic), což je ještě nepochybně umocněno sledováním filmu v kině. Abych jen nekritizoval, když byl na plátně Depp, který si svou postavu viditělně užíval, většinou jsem se bavil, stejně tak společné scény Deppa a půvabné Marion Cotillard rozhodně patří k tomu pozitivnímu, co film nabízí. Zmínit musím také parádně natočený závěr. Chvíli jsem váhal mezi 3 a 4*, v tomto žánru však ode mě čtyřhvězdičkové hodnocení dostávají filmy, na které se rád podívám znovu, tady není důvod.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Paráda, asi nejlepší film s tématikou soudů atp. Když pominu děj, režii a kameru, na které bychom mohli pět chvalozpěvy do nekonečna, zážitkem pro mě byly výkony všech zůčastněných, a to v tom smyslu, že ani v nejmenším nebyli jen křovím pro Henryho Fondu, naopak. 12 rozdílných charakterů, osobností a profesí, každá vám utkví v paměti - famózní.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Zajímavý snímek řazený sice do žánru komedie, nicméně o klasickou komedii určitě nejde. Sice jsem se zasmál jen párkrát, ale film mě v podstatě od začátku do konce bavil. Lví podíl na tom má zajisté Aaron Eckhart, na jehož výkonu celý film stojí, a nutno dodat, že svou roli zvládl bravůrně. Ač nekuřák, hlavnímu hrdinovi jsem po celou dobu víceméně fandil, zároveň je vše podáno takovým způsobem, že je podle mě vlastně jedno, jestli je divák kuřák nebo nekuřák. Sympatické je, že se nejedná o nějakou lacinou kritiku kuřáků nebo tabákových koncernů, film spíš poskytuje příležitosti k zamyšlení se nad více tématy. V tomto ohledu se mi líbilo vykreslení vztahu mezi Nickem a jeho synem (mimochodem velice dobře ztvárněným mladým Brightem).

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Rozhodně velmi originálně pojatý a natočený snímek. Z tohoto hlediska může Svitu z mnou nedávno viděných filmů konkurovat tak Memento a Fontána (i když obsahově se samozřejmě jedná o zcela jiná díla). V nejbližší době se však chystám ještě na jedno zhlédnutí. Film mě sice již od úvodního Carreyho monologu vtáhl, nicméně napoprvé mi úplně všechno nesedlo, týká se to zejména prostřední části, kdy se na scéně objevují další postavy. Aniž bych si dopředu četl ostatní komentáře, musím teď s některými souhlasit, zejména v názoru na postavu ztvárněnou Woodem. I mně přišla zbytečná a byla spíše rušivým elementem, s Ruffalem a hlavně Dunst (příběh její postavy je v podstatě v souladu s jednou z myšlenek filmu) jsem naopak žádný problém neměl. Jinak samozřejmě bez výhrad, naopak - SKVĚLÝ Carrey, stejně tak Winslet. Samostatnou kapitolou je kamera - vynikající.

Pařba ve Vegas (2009)

Velice zdařilá komedie, která se po většinu času drží v rozumných mezích. Mezi ingredience, díky kterým si vysloužila výrazně pozitivní hodnocení, bych v první řadě počítal vyrovnanost tempa během celé stopáže. Pokud mi totiž tento typ filmu uteče tím způsobem, že 100 minut se zdá být slabou hodinkou, a nedojde během něj zároveň byť k jedinému pohledu na hodinky, znamená to mnoho plusových bodů. Zkrátka s výjimkou úvodní seznamovací čtvrthodinky je to takřka jedna vtipná situace za druhou bez jakýchkoliv hluchých míst. Výběr hlavních hrdinů je taktéž kladem. Na druhou stranu, pokud pominu scénu se sledováním nahrávek z bezpečnostních kamer v domě Mike Tysona a závěrečné titulkové rozuzlení (jak to ale bylo s tou slepicí?), nemůžu říct, že by mě nějaký fór vyloženě "zničil", některé bych označil i za víceméně předvídatelné. I přes tento nedostatek jde však v rámci žánru o značně nadprůměrnou podívanou.85%

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Jednoznačně zklamání. Bay si asi myslel, že když dá do filmu mnohokrát více robotů (a mnohokrát větších), výbuchů, "vtipů", bude z toho automaticky lepší film. Omyl. Ona i ta stále stejně se tvářící Megan Fox se časem okouká... První půlka snímku je vyloženě tristní, vtipy nefungujou (ty sexuální narážky už tuplem ne), téměř nic se neděje, na plátně laškují dva dementní robůtci a divák se k uzoufání nudí. Jo a ty dialogy!!! Myslim, že TR2 nově definují slovní spojení debilní dialog: "Řekni, že mě miluješ!"... "Ne, ty to musíš říct první."... "Vždyť si to neřekl." Až mi bylo za Shiu s Megan trapně, co jim to nacpali do pusy za moudra. Zlepšení přichází až v momentě, kdy se na scéně objeví maestro Turturro, od té doby se film stává lehce nadprůměrným, zbytečně prodlužované finále však na to z jedničky nemá ani náhodou. Doufám, že ve trojce Baye někdo zkrotí, pokud totiž bude přidávat roboty, výbuchy apod. stejným tempem, koleduje si o pořádnej průser. I když... lidi na to stejně půjdou a... já možná taky :). 55%

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Veskrze průměrný prequel k xmenovské trilogii. Problémem Origins je hlavně to, že se do nějakých 100 minut snaží vmísit vývoj postavy, nějakou tu psychologii a k tomu akci. Výsledek je ten, že ani jedna z těchto složek není dotažena, není ji věnován dostatečný prostor a zůstává na půli cesty. Stejně tak ostatní mutanti (s výjimkou Wolverinova bratra) jsou tak trochu na efekt, přijdou, ukážou, co umějí, a zase zmizí. Abych jen nekritizoval, tak Jackman je jako vždy výbornej, na druhou stranu takovej Ryan Reynolds měl strašně málo prostoru, škoda.

Terminator Salvation (2009)

Jistě, nelogičností je spousta, záleží na tom, zda je člověk přejde (ono jich totiž i v předchozích dílech bylo plno), nebo bude rejpat do každý maličkosti, pak chápu, že bude zklamanej. McG bych toho opravdu moc nevytýkal, režie snímku je vydařená, ať už se jedná o akční scény (vrtulník, honička s kamionem), či celkovou stylizaci. Film kromě akčních scén jednoznačně táhnou herci, Bale hraje však kupodivu tak trochu až druhé housle, Worthington je lepší, ona vůbec jeho postava představuje možná 50 % potenciálu filmu a dějová linka, která se jí věnuje, mě bavila i víc než samotná válka proti strojům. Fanoušky série ?potěší? i četné odkazy na předchozí díly (ono je zde i plno věcí, které mi připomínaly jiné filmy, zda to byl záměr, nevím - za všechny Válka světů, Vetřelci) jako je tomu v případě detailního záběru na chodidla T-800 při stoupání po schodech nebo v případě hrajících Guns N´ Roses v "chytací" scéně. To byl taky jeden z mála momentů, kdy jsem si všiml hudby, jinak je docela nevýrazná. Suma sumárum - povedený akční film, u kterého se vyplatí příliš nesrovnávat především s prvním a druhým dílem a spíš si užívat akční scény či herecké výkony. Škoda toho patetického závěru, napadá mě několik způsobů, jak film zakončit jinak. I ta T-800 v továrně vydržela nějak moc (pokud srovnám s tím, že v T-1 šel Arnie v baru Technoir po pár ranách z brokárny alespoň na zem...) 75%------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ... to jsem psal po návratu z kina. Dnešní pohled už je podstatně střídmější a kritičtější. Nejen, že mě film už tolik nebavil jako celek, ale trhliny ve scénáři a různé nelogičnosti mi tentokrát vadily o dost víc. Totální popírání fyzikálních zákonů bych ještě přešel, scénář s výhradami také, ale to - opět analogie v Vetřelcema (konkrétně se 4. dílem) - že jsou terminátoři a vůbec stroje často degradováni na plecháče s IQ mikrovlnky neskousávám. Příklad? celá pasáž v továrně na terminátory, kdy si T-800 (podle dřívějších dílů mimořádně efektivní zabiják) se svým primárním cílem Connorem hraje na Rockyho a Ivana Draga namísto jednoduchého zakroucení krkem, atd. atd. Tohle prostě jako velký fanda předchozích dílů (ano, i trojka se mi zdá lepší než Salvation) nestrávim.