Looper: Nájemný zabiják (2012)

Velmi povedené sci-fi s příjemným hereckým obsazením, Willis tu má navíc jednu scénu, při které se minimálně pousmějete (v dobrém, samozřejmě). V průběhu na mě působil trochu rušivě druhý (vyjma cestování časem) sci-fi motiv (Rainmaker), nakonec však ve filmu měl své místo. Mimochodem, proč tu někteří řeší časové paradoxy, když u Terminátorů (1. a 2. díl) je přecházíme bez povšimnutí a sázíme pětihvězdičková hodnocení...

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Ta čtyř a pětihvězdičková hodnocení mi docela zvedla očekávání, i proto lehké zklamání, no zklamání - prostě jen mírný nadprůměr. Akce není špatná, hlášky však - až na tu s kobrou - nic moc, často se tak smály spíš samotné filmové postavy než osazenstvo kina... Tentokrát pro mě překvapivě nefungoval snímek ani v momentech, kdy se na plátno přimotal Schwarzenegger nebo Willis, mnohdy mi ty jejich slovní výměny přišly až směšný a křečovitý se snahou být za každou cenu vtipný, viz celkem zbytenčný odkazy na terminátora, bez kterých se kostelová scéna v jedniččce v pohodě obešla a přitom působila mnohem uvolněněji a přirozeněji... Silnější 3*, nebo slabší 4*, tak nějak mi to vychází.

T2 3-D: Battle Across Time (1996)

Ve 3D, místy můžeme mluvit i o "4D", působivá a svižná podívaná, byť se na vizuálu zub času už trochu podepsal.

Bitevní loď (2012)

Blbina roku, ale nemůžu říct, že by to nebylo zábavný. Navíc Neeson zas hraje starýho mazáka, tak i za něj něco přihodím.

Transformers 3 (2011)

Tu zoufalou nudu jsem po hodině vypnul, tak nevím, třeba to pak bylo lepší... nebo taky ne, že jo... Edit: Ne, opravdu nebylo...

Temný rytíř povstal (2012)

V kontextu trilogie mě celkem překvapuje vysoké hodnocení, neb dle mého je závěrečný díl snad ve všech ohledech znatelně slabší než Temný rytíř. Nejvýrazněji je to znát na dynamice a tempu. Zatímco u druhé části divák téměř po celou dobu filmu nevěděl, co se bude dít za 5 minut, a případná nepozornost při sledování by byla potrestána zmatením a ztracením se v příběhu a souvislostech, tady je to naopak. Zejména během první poloviny si můžete odskočit, jak je libo, a nepřijdete o nic podstatného. Některými zmiňované napětí jsem necítil ani trochu. Bane je oproti Jokerovi rozhodně slabší a méně zajímavý charakter, který v porovnání s předchůdcem nevzbuzuje příliš respektu, ani nenahání strach. Kočičí žena je tam v podstatě navíc. Zároveň i dávkování emocí se úplně nedaří, Nolan vložil veškerou energii v tomto ohledu do závěrečných minut, ale vše je pak tak nějak narychlo a zbrkle, abychom toho stihli ještě co nejvíce. No, po 1. zkouknutí v kině zklamání a nejslabší Nolanův snímek, uvidím, co udělá to další, na které určitě dojde. Zas tak rychle film jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů odepsat nechci...

Prometheus (2012)

Hodně těžko se mi hodnotí... Předně, Scott a sci-fi - tohle spojení pro mě znamenalo jediné - nejočekávanější film roku. Trailery jsem neviděl, nic bližšího dopředu nezjišťoval, tak, abych byl co možná nejvíce překvapen. Pak jsem pouze zde na csfd zahlédl poněkud nižší hodnocení, což mě mírně znejistělo... A jaké jsou tedy dojmy? Několik výborných scén obsahující, jako celek však místy zkratkovitá, chaotická a příliš velké sousto si ukusující (ve smyslu mnoha motivů, které nejsou dotaženy, a chybějících souvislostí) podívaná zakončená béčkovou půlhodinovou rubačkou (nesrovnávat s Aliens), která kladné pocity přetrvávající po první polovině stahuje někam do neutrálních vod. Přijde mi, že se tu asi často zbytečně a dost podivně stříhalo a scénáristi také neměli zrovna svůj den. Slabé jsou rovněž - až na výjimky (Shaw, David) - jednotlivé postavy, jejichž motivace je ve většině nijaká a charaktery trestuhodně ploché a nezajímavé. Vizuáně však výborné, to bez debat. Celkově vzato, hodnotím průměrem, zatím, mám totiž takové vnitřní nutkání vidět to znovu, nevím, jestli zase v kině, nebo počkat na nějakej directors cut na DVD, pokud tedy bude.

Avengers (2012)

Hodně povedená týmová řežba, která funguje jak v akčních pasážích, tak i těch konverzačních. Zlehka kulhá pouze po stránce příběhové (tam je to hodně, hodně průměrné) a pak také někde v polovině , kdy se buhví proč začne hrát najednou na vážno a kecat něco o tom, kdo věřil, kdo věří a podobný zbytečnosti. To mi k celkově odlehčenému pojetí úplně nesedlo, závěrečný těžkotonážní masakr ale vše spolehlivě vrátil do velice solidních a silných čtyřhvězdičkových vod. Rozhodně moc zdařilej komiks, u kterého se už teď těším na pokračování. (p.s. Hulk vládne jako nikdo)/// kino, 2D, orig. znění

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Rozhodně lepší než Social network, přesto v rámci Fincherovy tvorby v té horší polovině. Knihu jsem zatím nečetl, takže žádné srovnání nemám, čekal jsem však hutnější atmosféru a docela mě zklamala i nemastná a místy mdlá vyšetřovací část, která stojí ve stínu druhé (zdařilejší) linie věnující se Lisbeth. Na víc než slabší 4* to tak ve finále není, možná i proto, že nejpovedenější částí filmu jsou s trochou nadsázky úvodní titulky s hodně našláplým coverem Led Zeppelin. P.S. Reznor s Rossem opět výborná práce. ///////// Kniha přečtena a film zhlédnut podruhé - díky o mnoho komplexnější knize jsem si film na jednu stranu užíval víc, člověk si postupně doplňuje detaily z různých - důležitých - dějových odboček a vše pak do sebe lépe zapadá (zejména vyšetřovací část), na druhou stranu však štve osekání některých - podle mě podstatných - věcí a vztah Blomkvist-Salander je taky dost ošizen... Takže tentokrát je to tak na těch 80 %.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

... aneb Jak prožít život jedné generace během nějakých devíti a půl hodiny... Nic nepřebývá, nic nechybí. I když... já bych na tohle vydržel koukat ještě mnohem, mnohem déle. Každý z filmů je u mě bez otálení za plný počet, každý je jiný, každý má to svoje. V jedničcce je to Brando a působivý přerod Micheala Corleone v Dona, ve dvojce brilantní pasáž z Vitovy minulosti, zároveň však i famózní výkony dvojice Pacino, Keaton, ve trojce pak jednoduše závěr (tím myslím operu a také těch závěrečných cca 20 vteřin - ty nemohou nechat chladným nikoho), celková osudovost a dokončení životního příběhu pravděpodobně největší filmové postavy vůbec. Teď, když jsem si celou trilogii zase pouštěl, mě možná nejvíc dostávaly momenty odehrávající se na Sicílii ve spojení s oním hudebním motivem, ať už to byla Michaelova návštěva v díle prvním, či jeho návrat domů v díle posledním.