Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Oproti jedničce (která byla napodruhé hodně příjemným pokoukáním) mi Hra stínů přijde rozhodně slabší, důvody? Film na mě působil jako slepenec mnoha scén, které někdy lépe, někdy hůře navazují. Namísto rozlušťování, dedukcí apod. (s výjimkou závěru) to zbytečně často vybuchovalo, někdo pořád někam utíkal, rval se apod. Navíc akce pro mě na plátně často dost nepřehledná. Zápletka v porovnání s jedničkou taktéž nevýrazná a nevím, zda její přenesení z Londýna do mezinárodních vod bylo zrovna dobrou volbou. Stejně tak záporák byl v prvním díle o dost výraznější, zkrátka celkově zklamání, bohužel, které příliš nezmírnil ani velmi povedený dovětek.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

U mě rozhodně dobrý. Přechod k týmovce tomu sedí, stejně tak kombinace oldschool akce s moderními technologiemi a odpovídající míra nadhledu. Humor je dávkován akorát a i když vrchol celé jízdy přichází už během božské pasáže v Dubaji, finále to nijak extra nekazí. V kině to bylo příjemný pokoukání a někdy v budoucnu si to dám klidně znova z DVD.

Jana Eyrová (2011)

Wasikowska a hlavně Fassbender (opět) výborní, po formální stránce více než povedené pokoukání s několika elektrizujícími slovními výměnami mezi ústřední dvojicí, celkově však bohužel jaksi studené a výraznější emoce nevyvolávající. 70 %

Neznámý (2011)

Pod 4 hvězdy jít nemůžu. Pokud máme solidní (byť v druhé polovině trochu dech ztrácející) akční thriller, ve kterém bourák Neeson skoro nesleze z plátna, těžko lze hodnotit jinak. Toho borce žeru čim dál víc, šedesátka na krku a o polovic mladší by se mohli učit. V závěru dá dokonce vzpomenout na svou ruční práci v 96 hodinách. Jo, jo, dobrý to bylo. 75 %

Princ a pruďas (2011)

Škoda značné nevyrovnanosti snímku, mohla to bejt hodně zajímavá a netradiční podívaná, takhle se střídaly prázdné chvíle s ujetými a místy až brutálně přepálenými gagy. Jednoduše debilita až na půdu, ale celkem jsem to skousnul a nemůžu říct, že bych se nudil, znovu to ale už pravděpodobně vidět nemusím. Film za 2-3 hvězdy, něco navíc za Zooey a Natálku.

Planeta opic (1968)

Planeta opic je výborná, nadčasová a dá se říci i děsivá hlavně tím, jakým způsobem nastavuje zrcadlo lidské společnosti a jak depresivně a negativně celkově vyznívá. Heston hraje skvěle, Goldsmith válí jako obvykle a závěrečná pointa (byť v mém případě nijak extra překvapivá) už zůstane asi navždy jednou z nejpovedenějších.

Captain America: První Avenger (2011)

Solidní komix, kterému však chybí nějaký výraznější, zapamatovatelný moment vytahující jej z vod lehkého nadprůměru. Povedlo se obsazení, vede Hugo Weaving a taktéž Evans se na hlavního hrdinu hodí více než dobře. Dvouhodinový film vám uteče bez zaškobrtnutí, přesto si však zatím nejsem jistý, zda bude v budoucnu stát za opětovné zhlédnutí. Lepší 3* (7/10). ///// Mimochodem, takhle špatně udělaný titulky aby člověk pohledal; pokud někdo spoléhá pouze na ně, přijde minimálně o pár vydařených gagů, jejichž význam po stupidním překladu vyznívá do ztracena (viz např. povedený fór zmiňující značku automobilů Buick, místo kterého nám tvůrci titulků cpou nějakou blbost se startérem - bravo!), odbyté jsou i běžné dialogy.

Kontakt (1997)

Vcelku netypická, inteligentní sci-fi, která navzdory své poněkud delší stopáži drží diváka v napětí od začátku do konce. Jodie Foster je opět výborná a Silvestri zase kouzlí. Cením i velice dobře zvládnutou trikovou stránku, která mi ani v kontextu současné doby nepřišla nijak zastaralá.

Znásilnění (1988)

Jodie Foster výborná, zbytek filmu však spíše průměrný. Chopit se tématu někdo ostřílenější (a to se týká i ostatních herců), šlo z toho vytřískat mnohem, mnohem více. Takhle je to možná až příliš "televizně" vypadající podívaná s hutným začátkem a koncem a mezi tím místy trochu nudnou výplní. 70 %

Mrtvý muž přichází (1995)

Čekal jsem víc. Saradon a Penn (ten zejména v závěrečné čtvrthodince) jsou opravdu excelentní, ale toho náboženství tam na mě bylo přespříliš - zejména dialogy dvou zmíněných mi tak mnohdy to potřebné mrazení v zádech nezpůsobily. Film samozřejmě diváka přiměje k zamyšlení nad trestem smrti, potenciál však z mého pohledu zůstal nevyužit.