Plán útěku (2013)

U mě žádnej šlágr, za zhlédnutí to ale asi díky Slyovi a Arniemu stojí. Příběhově to totiž s postupující stopáží drhne čím dál víc a ta akční složka zas není taková bomba, aby přebila scénářové nedostatky. 70 %

Gravitace (2013)

Zase jednou po dlouhé době pocit, že člověk pouze nekouká na film, ale je i jeho součástí (nejen díky parádnímu 3D). Ta atmosféra samoty, strachu a téměř bezvýchodnosti situace se Cuarónovi povedla navodit na výbornou. Audiovizuální hrátky dokonalé a herecké výkony tatkéž. Zatím film roku, jednoduchý příběh (zvlášť, když je záměrem) a některá klišé (dcera) se tady prostě nekritizují. Plná palba!

Muž z oceli (2013)

Přesně obsazené postavy, vynikající herci (Cavill, Costner, Crowe, Shannon), opět suverénní Hans Zimmer a mnoho emocemi nabitých okamžiků. To jsou atributy, které mi spolu s povedenou úvodní sekvencí na Kryptonu a snahou o hlubší nastínění jeho historie a mytologie zůstanou v paměti jako jasné klady snímku. Možná až moc akční druhá polovina, která úplně nepasuje k té první, a tedy jistá nesourodost mi zabraňuje jít po prvním zhlédnutí do plných, uvidíme příště...

Star Trek: Do temnoty (2013)

S jednodenním odstupem snižuju z 5 na 4*. Jednička měla totiž o dost vyrovnanější tempo a příběh byl "tak akorát" (ve smyslu motivace postav, zvratů, plynutí, atd.). Tady je to místy až zbytečně zbrklé, uspěchané, jeden zvrat za druhým, jako by toho chtěl vecpat Abrams do těch 130 minut o třetinu více, než by bylo zdrávo. To je tak to jedniné(i ikdyž ne nepodstatné) negativum. Jinak opravdu pecka (akce, emoce, záporák), vše parádní a v kině dvojnásob, jen prostě zůstává pocit, že to mohlo být ucelenější. Druhé zkouknutí bude.

Lincoln (2012)

Nuda, nuda, nuda, měl jsem potíže to vůbec dokoukat, ani opět perfektní Day-Lewis to nezachrání. Formální kvality tomu neupírám (Williams však notně vyčpělý), ale pravděpodobně mě film nezastihl ve správné náladě a rozpoložení.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Oproti pětce citelný kvalitativní posun dolů. I s velkou dávkou nadhledu a snahou si to užít (závěrečné honičky jsou přepálené už opravdu moc, i přesto však jde jednoznačně o nejzábavnější část) nemůžu hodnotit líp než trošku silnější 3*. Celý příběh a jeho vyprávění je totiž docela o ničem a schéma akce/dialog na téma hodnoty a rodina/akce/dialog... postupně přestává bavit, zachraňují to pořád sympatické postavy (Diesel, Walker, Rock) a ten závěr, i když Rockovi by příště měli dát ke čtení správnou příručku od auta (né, BMW M5 E60 opravdu nemá dvakrát přeplňovaný V8, ten má až současná generace F10, moulové...)

TRON: Legacy 3D (2010)

Dost mě štve, že jsem to prošvih v kině, V 3D Imax to muselo být parádní, třeba ty motorky... Takhle jsou to spíš slabší 4*, protože scénář opravdu není z nejpovedenějších. Na druhou stranu famózní soundtrack a vizuál (byť v TV) to hodně zvedají.

Iron Man 3 (2013)

"Yo listen up here´s a story about a little guy that lives in a blue world..." Začátek to slušně nakopnul a tempo vydrželo až do konce. Jednoznačně se jedná se o nejlepší díl série. Ubylo místy až zbytečných šaškáren z dvojky, které nahradily ve většině hodně povedené a přesně načasované gagy. Akce zábavná, příběh taktéž, takže je to za silnější 4*.

Skyfall (2012)

V kině za 4, po druhém a třetím zhlédnutí už jasných 5. I když úplně jiné, tak stejně zábavné jako Casino royale, a v podstatě bez chyb. Bardem je skvělej záporák, Fiennes do série zapadne a o Craigovi už pochybuje málokdo...

Nevědomí (2013)

Kinozážitek jak sviňa... Audiovizuální paráda, které možná sem tam zkratkovitý příběh snadno odpustíte, protože je plná výjimečných momentů (bazén, Led Zeppelin,...), přesně obsazených postav a skvělé muziky. Cruise pořád válí, Freeman je prostě Freeman a Olga... co dodávat... Ta kombinace pompézního vizuálu a dá se říct komorního příběhu jednotlivce funguje téměř na výbornou. Prometheus před rokem spíš zklamal, Oblivion teď nadchnul. // I podruhé, tentokrát už z DVD, vynikající podívaná.