Zběsilý útěk (2006)

Velká spokojenost. Již z úvodní scény je jasně patrné, že v tomhle filmu se nikdo s nikým a ničím párat nebude a že o slovo "fuck" rozhodně nebude nouze, stejně tak o různé kamerové vychytávky, filtry a podobně. Efektně i efektivně natočená téměř dvouhodinová jízda, pro kterou rozhodně platí přízvisko "hodně muziky za málo peněz". Až na určité zpomalení ve druhé čtvrtině filmu se totiž děj takřka nezastaví a od pasáže s unesenými dětmi snímek získává sakra grády. Samozřejmě je nutné, stejně jako ve filmech podobného žánru, akceptovat jistou míru absurdity, jež je však v porovnání například s Okem dravce na únosné úrovni. Navíc, kdo by to byl řekl, že Paul Walker mně dodneška známý pouze jako frajer z "Rychle a zběsile" či jako pravděpodobně skrytými žábrami obdařený potapěč z "Do hlubiny" dokáže výtečně utáhnout celý snímek, a to tím stylem, že mi do role akčního "hrdiny" dokonale sednul a ukázal, že rozhodně umí hrát. Parádní oddechovka nabízející i několik hlubších myšlenek. 78%

Stmívání (2008)

Koukat na film z důvodu účasti oblíbené herečky/herce se mi nějak přestává vyplácet. Nevyšlo to už třeba u Hry s ohněm a Jodie Foster, spokojenej nejsem ani teďka. Kristen Stewart sice hraje zase celkem slušně, je však s místy zajímavou hudbou jediným kladem snímku. Scénář je mírně řečeno pitomej, děj je navíc ve většině celkem nudnej, přitom s romantikou jako takovou problém nemam, musí to mít ale nějakej spád a náboj, čehož se mi tady minimálně půlku filmu nedostává. Negativem je i Kristenin herecký protějšek Robert Pattinson - tak špatnej hereckej výkon jsem už neviděl hodně dlouho, obzvlášť poslední scéna je z jeho strany vpravdě hrůza. Pár pasáží zajímavých bylo, opravdu však jen pár. Doufám, že si Kristen do budoucna bude vybírat zajímavější projekty a nezahazovat se s podobnejma blbinama. 40%

Gran Torino (2008)

Jednoduchý, nicméně silný příběh. Oněch postupných spřátelení už tu pár bylo, tohle je však podáno zase trochu jinak. Eastwood cedí skrze zuby jednou cynickou hlášku za druhou, nic ale není nějak na efekt či násilně. Všechno, co hlavní hrdina ve filmu pronese, vychází z toho, co během svého života prožil a co cítí. Už delší dobu se mi nestalo, abych mohl o filmu říct, že v něm neni snad jediná sekunda, jediný záběr zbytečný. Zároveň si troufám již teď tvrdit, že je to film, který v pohodě snese větší počet zhlédnutí bez jákekoliv ztráty na působivosti. Díky zmíněné jednoduchosti příběhu sice divák víceméně značnou část děje předpokládá, jak to asi skončí, resp. jakým způsobem se příběh bude dále vyvíjet, závěr byl však pro mě jiný, než jsem čekal, zároveň vynikající a určitě nejlepší možný, kdy člověk ví, proč to skončilo tak, jak to skončilo. Eastwoodova režie je taktéž znamenitá, pro takovéto filmy se dělají kina a velké plátno, nemusí se zrovna jednat o snímek plný digitálních efektů. Mimo jiné bych ještě zmínil citlivý hudební doprovod spolu se samotným filmem gradující v závěrečné titulní skladbě, jež navozuje příjemný pětihvězdičkový pocit. Díky, Clinte.

Blade Runner (1982)

Před puštěním jsem kromě toho, že je film považován za kultovní, nic bližšího nevěděl a čekal jsem vlastně něco úplně jiného. Počítal jsem s tím, že se děj bude odehrávat někde mimo Zemi a bude o dost akčnější. Nakonec jsem ale i přes mylná očekávání hodně spokojen. Příběh sice není kdovíjaký, i tak mě snímek vtáhl hned od začátku, zejména díky specifické a perfektně budované ponuré atmosféře. Ta samotná však k dokonalému zážitku nestačí, proto ve mně první cca 2/3 filmu vyvolávaly dojem, že tomu něco chybí. Tento pocit byl však ten tam s výborně vygradovanou závěrečnou pasáží, chcete-li duelem, jehož zakončení je fascinující a ukazuje, že nic není černobílé. Tyto myšlenky nebo možná poselství jsou uplatnitelné i ze současného pohledu, což u mě snímek ještě pozvedává. Hereckým výkonům dominuje rozhodně Rutger Hauer, jenž táhne vlastně celý konec. 92%

Mechanik (2004)

Hodně povedený thriller, nikoliv však úplně originální. Inspirace Mementem a Klubem rváčů mi přijde celkem zjevná, tím bych skončil se zápory, jestli to tak lze nazvat. Co se týče samotného děje, tak přibližně od 20. minuty filmu jsem měl dva tipy na to, jak to nakonec dopadne, z nichž varianta mnou považovaná za méně pravděpodobnou se nakonec ukázala býti správnou. Samotný konec proto není zas tak překvapivý, což je na jednu stranu škoda, na druhou stranu je však třeba uznat, že k filmu perfektně sedne a leccos dovysvětlí. Atmosféra filmu je taky výstavně ponurá, nějakých teplých barev si divák moc neužije. K Baleovi asi nemá cenu něco psát, nevim jestli na působivost jeho výkonu měl větší vliv jeho vzhled nebo samotné herectví, každopádně to, co podstoupil kvůli této roli (viz zajímavosti), hraničí alespoň podle mě se zdravým rozumem, uznání si samozřejmě zaslouží, troufám si říct, že bez něj by ten snímek byl poloviční. Prozatím 87%

Město bohů (2002)

Vynikající kamera a střih, to bez pochyb. Jinak samozřejmě moc působivé, tahle problematika po zfilmování doslova volala. Na druhou stranu jsem čekal asi trošku víc, vzhledem k tomu, že poměry v Latinské, resp. Jižní Americe nejsou žádným tabu, nebylo pro mě koukání na film až tak šokující. Bohužel jsem ho navíc zhlédl s českým dabingem, který byl místy vpravdě otravný, což mi dojem o něco zkazilo. I to se promítlo do prozatimního pouze čtyřhvězdičkového hodnocení. Pokud bude v budoucnu možnost projekce v originálním znění, rád se kouknu znovu. Zatím 90%

Sloní muž (1980)

Moc pěkný film, jemuž černobílý obraz dost přidává, člověk si připadá, jak kdyby se opravud ocitl v 19. století. Z mého pohledu je negativem podobně, jako už tu někdo zmínil, striktní rozdělení postav na dobré a zlé. Na jedné straně tu je postava Anthony Hopkinse a ti okolo ní, na straně druhé pak zrůdný Bytes a další, kteří na Sloním muži chtějí akorát vydělat peníze. Chyběl mi tam někdo, kdo nebude zaujímat vůči Slonímu muži ani jeden z těchto jednoznačných postojů, někdo, jehož nazírání na tuto postavu by se třeba v průběhu filmu změnilo z negativního na pozitivní, což by skýtalo další možnosti pro ozvláštnění děje. Jinak ale spokojenost a k tomu krásný závěr.

Těžká váha (2005)

Začnu rovnou zápory, resp. vysvětlením, proč film přes tak silný životní příběh nemůžu ohodnotit maximem. Snímek mi totiž připadal dělaný jak podle nějaké šablony či mustru a na jistotu. Dáme tam: "podle skutečného příběhu" (byť je dost věcí podobně jako v případě Čisté duše zkreslených či překroucených) a natočíme něco z rodinného prostředí, aby nebylo nouze o hraní na city, které zde naštěstí k patosu mnohdy nezklouzává jen díky Croweovi. Jistě, jak píšu výše, ten příběh je neskutečně silný, jen prostě nechápu, proč se tvůrci výjimečný charakter a kladnost postavy Braddocka musejí snažit ještě podtrhnout tím, že mu dají na konci za soupeře bezohlednýho frajírka, který zabije v ringu dva lidi a nic si z toho nedělá. Zvlášť, když ve skutečnosti byl Max Baer značně psychicky otřesen smrtí, jež přivodil svému soupeři při exhibičním zápase. Teď ke kladům: prvním je určitě nasnímání samotných zápasů, které mi přijde o dost lepší než třeba v Rockym, divák má mnohdy pocit, že stojí přímo v ringu, či že inkasuje samotné rány. Herecké výkony hlavní dvojice byly vynikající, přidal bych však ještě Paula Giamattiho. Mnoho scén je opravdu značně emotivních a právě díky hlavním postavám jsem to Howardovi žral i s navijákem, celý závěrečný zápas sem byl napnutý stejně jako Braddockova žena, i když se dal výsledek dopředu očekávat. Závěrem tedy, pokud by snímek nebyl podle mého názoru trochu zbytečně zidealizovaný, aby se pokud možno co nejvíc zalíbil, dal bych víc. Takhle "jen" 85%

Hra (1997)

Další výborný snímek od Finchera a zároveň poslední, který mi v rámci jeho režijní filmografie chyběl ke zhlédnutí. Kladem je opět atmosféra, jež je typicky Fincherovská, jedná se však zase o něco úplně jiného než v Sedm nebo třeba Klubu rváčů. Moc dobře gradovaná paranoia. Závěr je vpravdě nečekaný, během poslední půlhodinky jsem si tipnul dva možné konce, oba však úplně mimo :), tuto nepředvídatelnost beru rozhodně jako klad. Na druhou stranu mi onen závěr k celému filmu né úplně pasuje a uvěřitelnost celého příběhu (jestli ji však vůbec lze u takovéhoto snímku hodnotit) sráží. UPDATE po druhém zhlédnutí: Tak tentokrát mi konec perfektně sednul, navíc vidět to podruhé vůbec nebylo na škodu, člověk si tak všimne dalších detailů. U 4* však zůstanu.

Rychlí a zběsilí (2009)

Do kina většinou chodím na filmy, od kterých očekávám především skvělou vizuální stránku, jež na velkém plátně vynikne, nebo na filmy, které podle recenzí nebo z důvodu účasti oblíbeného režiséra či herce slibují skvělou podívanou, případně nejaký hlubší zážitek. Rychlí a zběsilí nepatří ani do jedné z těchto kategorií, přesto sem si řekl, proč jednou nevyrazit na něco "nenáročnýho". A nebyla to špatná volba. Předně je třeba říct, že mám rád auta, víc určitě ty bez úprav, ale pokud je tuning decentní a jsou jím "vylepšena" auta zejména japonské či korejské výroby, ke kterým se podle mě i hodí, nevadí mi. V opačném případě bych to okomentoval podobně jako Walt Kowalski ve filmu Gran Torino... První díl se mi kdysi celkem líbil. Dvojka byla o poznání slabší, o trojce ani nemluvě. Kromě chatrnýho scénáře, který však není devizou ani jednoho z těchto snímků, postrádal taky Vina Diesela. Ať chcete nebo ne, tenhle týpek se do podobných filmů prostě hodí. To dost pomáhá i tomuto dílu. Ten není ničím převratný, zábavný však alespoň pro mě ano. Scénář spíše průměr, ale jinak si nemůžu stěžovat. Film utíkal rychle a neobsahoval téměř žádná nudná místa. Akorát bych ubral těch ultra mega cool záběrů na polonahé slečny a zklidnil střih během honiček, jinak v rámci žánru moc výhrad nemam. 70%