Želary (2003)

Spoiler. Krásný příběh z období druhé světové války. Četla jsem i knihu, podle které byl film natočen a s jistotou mohu říct, že film byl několikanásobně lepší. Herecké obsazení bylo naprosto bravurní. Temná, chladná a bojácná atmosféra se prolínala celým snímkem. Kostými a nálada byly taky perfektní. Každou slečnu jistě očaroval Joza. Takového hodného a citlivého chlapa aby ženská pohledala. Postupně se do něj zamilovávala nejen Aňa, ale i já. Natáčelo se na krásném místě. Konec, kdy malý vyvrhel zachrání celou vesnici byl moc dojemný. Opravdu velmi emoční dílo. Člověk se dokáže nakonec dost dobře přizpůsobit téměř každé situaci.

Agora (2009)

Věřící blázni byli koukám už od prvopočátku stejně pomatení, jako jsou nyní. Vraždy jim nikdy nebyly cizí a ve jménu Boha se neštítili a neštítí vůbec ničeho. Moc se mi líbila ukázka tohoto bláznovství. Nešlo tu ale pouze o víru. Pozorovali jste hlavně boj a hlad po vědění bystré Hypatie. Dnes už se zdá téměř neuvěřitelné, že nemohli přijít na něco, co už bereme jako samozřejmost a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Určitě si ale za pár desítek, stovek let budou říkat o nás, že jsme věřili v takové hlouposti a brali jsme je za samozřejmost. Hrozně se mi líbilo prostředí a kulisy, ve kterých se děj odehrával. Téměř jsem se na 127 minut přesunula do Alexandrijských knihoven a chrámů. I herecké obsazení bylo vymazlené.

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Překvapivě mě snímek hodně bavil. Nemám totiž Rockyho – Stallona úplně ráda a čekala jsem, že to bude podobného ražení. Původní Rocky je ale sympaťák. Líbil se mi humor, který občas jen tak hodil do placu. Asi bych uvítala více boxovacích scén z ringu. Jeho taktika a styl byl opravdu originální.  Bylo to moc příjemné pokoukání a celou dobu jsem držela na filmu pozornost. Jeho zapálení pro věc bylo obdivuhodné.

Poslední závod (2022)

Spoiler. Tak já teda nevím, za co má film tak vysoké hodnocení? Myslím, že děj dost dobře shrnul xxmartinxx. Děj byl strašně plytký, takový o ničem. Prostřihy, které přicházely jak velká voda, z ničeho nic a bez varování, byly strašně otravné a časté. Líbilo se mi jen prostředí Krkonoš a herecké obsazení. Jinak to byla totální nezajímavá bída. Za dva umrzlé no name chlápky snad nikdo nemohl uronit ani slzu. Ani vlastní nesympatická pizda manželka za něj tu slzu neuronila. Leda za sebe, že bude na všechno sama, když manžílka kvůli penězům chtěla nahnat na frontu na smrt. Už jsem se jen těšila, až bude konec.

Promlčeno (2022)

Spoiler. Tyhle rodinné trable, bolístky, skuhrání a litování není rozhodně nic pro mě. Je mi to totálně protivné a nerozumím podobným plačkám. Rodič je přeci ten, kdo vás vychoval. Tak proč tam proboha někdo brečí nad jeho zploditelem? Herecké výkony se mi úplně nelíbily a celý příběh byl dost přitažen za vlasy. Z toho, co jsem přes přítelovo mluvení postřehla, jsem úplně nadšená nebyla. Dvě hvězdy ale dávám za začátek, který mě velmi navnadil a byla jsem opravdu zvědavá, co Roden pustí do éteru. Zkrátka jsem se asi neuměla nacítit na někoho, koho 20 let žere vražda chlapa, který vás unesl…

Zapomenutí (1950)

Koloběh, ze kterého se nejde vymanit. A ohromná síla vlivu, který na vás má rodič a okolí. To jsem si z toho vzala. Jak dokáže jeden grázlík vyvinout tolik zla a problémů… Nálož deprimujících situací bez happyendu mě uhranula a sledování jsem si moc užívala. Zazněla spousta zajímavých a pěkných myšlenek.

Pohraniční pásmo (2000)

2,5 hvězdičky zaokrouhlím milosrdně nahoru. A to hlavně proto, že jsem podobný snímek ještě neviděla a konec mě vlastně i začal zajímat. A samozřejmě je to tak matematicky přesnější... Detektivní část mě vůbec nebavila. Ženská šikmoočka byla sice celkem sympatická a překvapivě jsem všechny postavy dokázala rozeznat, ale postrádalo to jiskru. Nejvíc mě zajímalo rozuzlení, jak to vlastně celé proběhlo. Musím se hrdě poplácat po rameni, protože jsem, na rozdíl od přítele, uhádla, kdo tam celou krvavou řež odstartoval. Kamaráčoft Severní a Jižní Koreje holt nedopadá nikdy dobře. Moc se mi líbilo vidět rozdíl ve vybavení, uniformách a přemýšlení mezi severem a jihem.

Korunní svědek (1959)

Tento film měl obrovské štěstí na herecké obsazení. Hlavně holčička hrála rozvernou a mudrlantskou lhářku dokonale. V této detektivce jste věděli, kdo je vrah a sledovali jste vlastně jen pomalé hledání důkazů a pídění se po vrahovi, kterému ale téměř fandíte. Moc se mi líbilo hezké a neobvyklé přátelství, které ve filmu vzniklo a příjemný britský přízvuk. Celé to bylo laděno v takové ponuré a napínavé atmosféře. Fanouškům krimi určitě doporučuji.

Invalida (2023)

Humor je na 3 hvězdy. Je fajn, že si ze sebe cigoši umí udělat srandu. Ze všech fórků mě nejvíc dostal hajlující cigán Godla v nacistickém obleku. Děj mě do sebe ale úplně nevtáhnul. Nevím, čím to bylo zapříčiněno. Líbily se mi jen cynické a rasistické vtípky. Ostatní – například policisté a gauneři byli trošku trapní. Opět si Slováci nemohli odpustit nějaké to rýpnutí do politiky. Vidím to jako nadprůměrně vydařenou komedii, kterých by mohlo být klidně více a vždy bych se na ně s chutí koukla.

Ghost in the Shell (1995)

Úplně neholduji animovaným komiksovým Japonským kresbičkám. Ihned šlo poznat, kde tvůrci Matrixu vzali inspiraci. Celý příběh mě vůbec neupoutal a přiznám se, že vlastně už ani nevím, o čem to bylo. Líbily se mi ale dvě věci. Jednak velmi zajímavá hudba a jednak zamyšlení nad AI. Na to, že jde o snímek téměř stejně starý jako já, předběhl dobu a měl velmi hezké myšlenky, které vám nedaly se nad nimi nezamyslet. Ještě mě čeká jeden Japonský animák, tak snad dopadne o trošku lépe 😊