• Pohádka

96 hodin (2008)

Áčková akce s béčkovým scénářem. Konec ubírá tak hvězdu (čekal bych aspoň pokus o něco netradičního a ne čiré happy end klišé). Scénář film potápí a po přijatelném začátku rychle mizí všechny scénáristovy ambice. Akce je uvěřitelná, děj má parádní spád, takže si ani neuvědomíme, jak je to pitomé a na konci přijde mírná kocovinka. Akce je na jednoho hrdinu skoro až moc, a při vstupném 100Kč to odhaduji na 1Kč za mrtvolu. Komu se to zdá málo, tomu zbývá jen od Soumraku do úsvitu, nebo ruské velkofilmy :-)

Banda amatérů (2008)

Film je sice příjemný, ale není to můj šálek čaje. Britský humor tak jak jsem ho čekal se nekoná a komedie je to taková neveselá. Něčím mi připomíná komedie Dohola a Smrt na pohřbu, které mám moc rád (smrt na pohřbu má podobnou hudbu, ale je určitě propracovanější, s více dějovými liniemi). Tady najdete jedinou dějovou linii s Burtem, který hraje, ale nijak neopakovatelně (většinou je kožený). Celý děj je hodně předvídatelný, chybí mi tu nějaká jiskra, nebo zápletka. (vtipy s nárazy o trám a psem jsou spíše hodně laciné) Imeldu Staunton mám navždy jako protivnou ředitelku v HP. Jediný, kdo mě jako herec více zaujal je tak Samantha Bond. Příjemně strávených 90min, ale znovu nemusím.

Gattaca (1997)

There's no gene for Human spirit - toto je motto filmu a film pro mě dokonale vystihuje Je to navíc i film, který uvidím rád znovu a vím, že se nebudu nudit. Že skvělý film musí být drahý, mít drahé kulisy a triky. Nene. Stačí silná myšlenka v dobrém scénáři, drahé triky a kulisy nahradíte dobrým kameramanem, který snímáním a filtry navodí atmosféru a přidáte vynikající hudbu, která není futuristická, ale děj dokonale a lidsky podmalovává (rozhodně to není tak laciné, jako patos Howarda Shorea) Michael Nyman složil pro Gattacu asi svoje nejhitovější album a skladby z Gattacy jsou právem v jeho Essential výběru - (pro mě skvělé skladby Gods Hands, Becoming Jerome, A Borrowed Ladder)

Dohola (2001)

Miluji britský humor a tahle komedie ho má. Je hořkosladká, trochu romantická, scénář je průhledný, bohužel má hodně pomalé a nevyrovnané tempo, ale skvélé výkony herců to doženou. Je tu jako v každém pořádném britském filmu spousta neočekávaných a vtipných situací, i když celou dobu víte, kam tahle loď míří.. Škoda hlavně tempa a málo propracovaného scénáře, tenhle film mohl být ještě dál :-((

Hráči se smrtí (1990)

Poměrně nudný a dějově předvídatelný pokus o thriller. Herecké obsazení nezaplácně nudu, která se scénáristům podařila. Myslím, že jediné slušné dílo tohto režiséra je volný pád. Film mě naivitou jako anesteziologa spíše pobavil, i když medicínsky patří do horní třetiny :-) . (jsou to hrůzy, na které se člověk v TV dívá). Buď si hraju na pravdu, nebo vůbec ne, ale tyhle rádobypravdy mi připadají směšné.

Soukromé pasti (2008) (seriál)

Za fajn brigádu, kterou jsem viděl jako první bych dal i 5 (měla drobné nedostatky ve scénáři). Jenže tahle řada měla s postupujícím časem stále víc nevěrohodné scénáře a sestupně kolísavou tendenci. I tak tam bylo dost vtipu a pěkné podívané (vzít ty nej herce a vyprodukovat průměr asi není těžké). Nedotaženost a přílišná povrchnost je chyba, ale i tak série patří k tomu nejlepšímu, co NOVA vyprodukovala. PS: Ještě teď mě mrazí, když si vypomenu na zvrhlého otce Etzlera a jeho promluvu k rodině..

Deník princezny 2: Královské povinnosti (2004) odpad!

Málokdy se mi stane při sledování nenízkonákladového filmu, že děj neskousnu. Nevydržel jsem ani 15minut. Film je velmi výpravný, vyhráli si tu s pseudoreáliemi, ale zapomněli na děj. Tedy na smysluplný děj. Nevím, kdo je cílová skupina, ale viděl jsem málo podobně hloupých filmů. Škoda vynaložených prostředků.

Pretty Woman (1990)

Líbivý kýč, u kterého je nezdravé opakování. Popelka bez vtipu, Film nemá nápad, ale v červené knihovně přesto ční. Ne lae díky svým kvalitám, ale soupeřovým nekvalitám. (zápletku by nenapsal ani Zdeněk Jirotka do Saturnina) Navíc je je u české verze otřesný dabing. (především pak Julia)

Galapágy (2006) (seriál)

Vizuálně dokonalé dílo - měl jsem chvílemi pocit, že se jedná o oživlé krajinářské fotografie. Velká část je nasnímána s velkým citem a posiluje impozantnost místa. V originálním dabingu velmi příjemné (český je lehce depresivní) Díky obřímu pokroku techniky něco podobného dříve určitě natočit nešlo a o to impresivnější dojmy vyvolá, což už to dokážeme :-))

Temný rytíř (2008)

Film má jedinou, ale malou slabinu. Zlo velmi výrazně převažuje možná i díky atmosféře filmu a na pozitivní straně je díky dokonalému ztvárnění maniakálního psychopata Ledgerem až příliš prázdno. Aaron Eckhardt je dost nevýrazný a Chris Bale poměrně sterilně nemastný a ani jeden nedokáže vyvážit žolíka. Jediná výraznější postava na + straně je tak Gary Oldman, který Ledgera nevyváží ani s předešlými partnery. Kreace Jokera a srovnání Ledgera třeba s Nicholsonem je samozřejmě i díky pojetí nesouměřitelné. Nicholsonův Joker byl směšný šašek Scéna odchodu z nemocnice a výslech Jokera na stanici si opravdu zaslouží Oskara.