Zmizení (2013)

Záhadné zmizení dcer na poklidném předměstí způsobí paniku v okolí, ale hlavně v šílenství se promění běžný život rodin, kterých se tento trestný čin bezprostředně týká. Chování se rodičům vymyká z rukou a to se přenáší i na oficiální vyšetřování odpovědnými orgány. Nicméně Keller Dover (Jackman) se pod tlakem zmizení své dcery rozhodne jednat na vlastní pěst, což se mu stalo osudným. Dcery jsou zachráněny, ale film není o šťastném konci. Jedná se o výživné vyobrazení důsledků jednání kriminálníků, kteří kvůli své psychické narušenosti vědomě ubližují rodinám a hýbou tak s životy šťastných lidí. Opravdu věrohodně natočená atmosféra, kdy drama nekončí ani s posledním záběrem.

Domek z karet (2013) (seriál)

Netflix found perfect way how to establish something, what stands out between TV and cable industry and ultimately offered unique project. Not only strong script itself, which is powerfull and direct to the point, but also whole mix with characteristic music, smooth fashion of costumes, memorable exteriors, excellent actors (especially Kevin Spacey), focused editing, balanced design of scenes and others. House of cards is truly the package from which you can pick card and you will be satisfied for each time. ____________________________________________________________________________________________ Konspiračně vyhlížející seriál se silně charismatickou hlavní postavou člena Sněmovny reprezentantů Franka Underwooda (Kevin Spacey). Pohled do zákulisí samotného fungování vztahů v americkém Kongresu je natočen atraktivní formou, která pomocí výborného střihu a vsuvek v již tak kvalitním scénáři upoutá pozornost na hodně dlouhou dobu. Vytříbený styl režie má dopad na znásobení dojmů z jednotlivých dějových posunů. V každé nové epizodě se objevuje silný důvod k dalšímu sledování se zájmem o to, jak vlastně veškeré rozehrané politické praktiky dopadnou.

Kuře na švestkách (2011)

Poutavý příběh o životě jednoho houslisty světových kvalit. Ten se rozhodne zemřít a při mrákotách na smrtelné posteli rekapitualizuje svůj život. Dostává se k podstatným okamžikům, které měly rozhodující vliv na průběh jeho dní a dochází k závěru, že jeho láska z mládí vtiskla jeho hře ten magický zvuk a život s ní by byl mnohem procítěnější. Pomocí grafické podoby filmu jsem se jako divák velmi bavil a jediné co bych vytkl je tempo vyprávění. Jednotlivé nitky vyprávění se v závěru hezky spojí do zábavné retrospektivy s mnoha skvělými aspekty.

Láska v hrobě (2012)

Portrét dvou lidí, kteří řeší nedostatek přístřeší nad hlavou tak, že vezmou za svůj domov opuštěný hřbitov v centru Prahy. Nechutný dokument blíže nastiňuje jistě nelehký život se vším všudy a bez příkras. Nelze vytknout maximálně realistický pohled, který tento dokument charakterizuje, ale celková nechutnost způsobu trávení svých dní způsobuje strašný celkový dojem. Pravda je taková, že nevím co si o tomto dokumentu myslet. Rozporuplný dokument.

Zlatý Glóbus 2014 (2014) (pořad)

V sále je k vidění plejáda herců, tvůrců, celebrit, umělců atd., ale ani to všechno nestačí k většímu hodnocení. V průběhu sledování jsem zaznamenal jen pár vtipných okamžiků, jinak se jedná o formální setkání v již zaběhlém stylu a harmonogramu udílení ocenění v jednotlivých kategoriích. Sekvence s znázorňující tvorbu Woodyho Allena mě zaujala nejvíce.

Šmejdi (2013)

Nevhodné obchodní praktiky popsané v dokumentu Šmejdi jsou jistě společensky nepřijatelné, ale na celovečerní filmy by to chtělo více přitlačit na pilu. Na snímku oceňuji osvětovou funkci. Prostřednictvím dokumentu se našel způsob, jak upozornit na komplexně chovající se šmejdy. Tito parazitně se chovající lidé v konečném důsledku musí čelit široké veřejnosti, která se tak hlasitě ozývá proti jejich nepřijatelnému chování. Kvalitně a věcně zpracované téma z pohledu samotných cílových "zákazníků", ale také z pohledu odborné veřejnosti.

Trhák (1980)

Smyšlený děj na dvakrát někdy i natřikrát a to s nezapomenutelnými hláškami, které se zaryjí do paměti svou originalitou a perfektním načasování. Dvojice Smoljak, Svěrák dokázali napsat nápaditý scénář a když se k tomu přidaly neobvyklé herecké výkony, tak výsledek je doslova komediální.

Blonďatá bestie v blázinci (2013) (divadelní záznam)

S humorem se žije lépe, ale v tomto případě by to chtělo myšlenky více dotahovat a téma korupce posadit na paškál ještě humorněji. I tak se jedná o ojedinělou tvorbu, která ční nad některými projekty svou nebojácností poukázat na nešvary politiky.

Rivalové (2013)

Sportovní výkony skutečných jezdců, o kterých tento film je, byly samozřejmě neskutečné a v jejich éře nebyl nikdo ve Formuli 1 lepší, ale opravdu nepovažuji tento film za natolik skvělý, aby patřil mezi nejoblíbenější natož pak za uplynulý rok nejlepší. Nedostalo se mě jiné možnosti než upřít svou pozornost na egoistické kreatury, které jsou natolik nesympatické, že raději jsem svou pozornost rozdělil na jiné faktory, které ovlivnily hodnocení. Například vizuální pojetí a závodní sekvence jsou pro diváka natočeny výborně.

Respice finem (1967)

Natolik melancholicky a realisticky pravdivé, že tento unikátní dokumentární snímek dokáže vyvolat v tak krátkém čase takovou směsici emocí, že zážitek ze sledování ve vás zůstane ještě hodně dlouho. Minimalisticky vyvážené a neobyčejně působivé.