Červi (1975)

Šialený vedec vyvinie formu parazita, ktorý svojho hostiteľa nakazí nekončiacou sexuálnou agresiou. Toľko základná premisa filmu ako vytiahnutá z nejakého z-tkového sci-fi z 50-rokov - ujať sa toho taký Ed Wood, asi by to bol jeho najzábavnejší film. No my sme v rokoch 70-tych a toto je celovečerný debut neskôr skultovneného magora menom David Cronenberg, tak tu namiesto toho máme (ne)zdravo hnusný a zvrhlý horor s výbornou atmosférou, ktorý musel byť svojho času určite poriadnym shockerom a slabším žalúdkom ani dnes nemusí byť pri pozeraní všetko jedno. David vo svojich začiatkoch ešte nebol tak vyspelým a sústredeným rozprávačom, preto Shivers (a hlavne o dva roky mladší Rabid) pôsobí niekedy nekompaktne a chýba mu výrazná hlavná postava, ktorá by príbeh "ťahala", no hlavne za atmosféru, freudovsko-kafkovskú tematiku a politickú nekorektnosť si tých päť hviezd predsa len zaslúži. 9 / 10

Čistá práce (2008)

Napeckovaná retro kriminálka s doteraz najlepšou rolou Jasona Stathama. Príbeh je síce jednoduchý ako facka, ale tvorcom sa darí dávkovať ho spôsobom, že počas celých 110 minút nestrácame záujem a nenudíme sa ani na chvíľu. Nevyprofilovanosť a plochosť postáv je daň za koncept a dá sa odpustiť, čo mi však vadilo, bolo zbytočné plýtvanie priestorom pre aférku Terryho a Martine, ktorá do dramaturgie vôbec nebola potrebná... teda ak nechceme hromadiť klišé. Nebyť toho, idem na plný počet. Takto slušných 8 / 10. P.S.: Dva odkazy na The Italian Job potešili.

Boat (2007)

Lynch sa evidentne (opäť?) rozhodol, že si z divákov urobí prdel, ale tentoraz mu to kruto nevyšlo. Znekľudňujúca "hudba" na pozadí a šepkajúci ženský voice-over (spúšťam hlasovanie: Patrí onen "hlas" lodi alebo kamere?) síce vytvárajú celkom mrazivú atmosféru, ale to nič nemení na tom, že tento kraťas je plytký, lacný a bezmyšlienkovitý. Davide, digitál si kľudne ponechaj, ale radšej sa vráť k svojim "vnútorným ríšam" alebo králikom a člny nechaj na pokoji... 3 / 10

Chyťte zloděje (1955)

Je to ako tradičný hitchcockovský "nevinný muž na úteku" šmrncnutý mačkomyšou lupičskou komédiou. Hitchcock zvláda odľahčené humorné pasáže s rovnakou údernosťou ako tie napínavé a veľmi mu v tom pomáhajú aj skvelí herci - vyslúžilý lupič-gentleman Cary Grant je viac ako charizmatický a na dokonalú dámu (a fantastickú herečku) Grace Kelly je takisto radosť pozerať. Scenár by si ale zaslúžil trochu viac vypilovať a celý film skrátiť tak o 10 minút, potom by to bolo pravdepodobne dokonalé. 8 / 10

Vražda na objednávku (1954)

Až na jednu gigantickú logickú chybu (ktorý pomyslený úbožiak by mohol čo i len pomyslieť na vraždu tak dokonalej bytosti, ako bola Grace Kelly? :-) ) dokonalá thrillerová detektívka. 10 / 10

Cizinci ve vlaku (1951)

Jeden by až neveril, že kolotoč môže byť aj TAKTO strašidelný... 9 / 10

Ani stín podezření (1943)

Po Vertigu najlepší Hitchcock, akého som videl. Do najmenšieho detailu premyslené, bezchybne napísané a zahraté (Joseph Cotten aj Teresa Wright excelujú) a brilantne zrežírované. Klenot (nielen) žánru thriller. 10 / 10

Sabotér (1942)

Podobne ako v iných Hitchových filmoch na tému "krivo obvinený muž na úteku", aj v Sabotérovi si občas logika dáva pohov, ale vynahrádza to tradične vynikajúca réžia a niekoľko vynikajúcich a možno až nezabudnuteľných scén a zaujímavých, často groteskných (cirkusáci, deduškovsky sympatický strýko Philip) postáv. Mínusom je potom ešte casting hlavných postáv (Robert Cummings a hlavne Priscilla Lane mi akosi nesadli), no aj tak mi to vychádza na sviežich 8 / 10.

Trainspotting (1996)

Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? Requiem for a Dream to síce nie je, ale za 10 / 10 áno.

Kurýr (2002)

Prítomnosť Luca Bessona tu cítiť jedine vďaka "leonovskej" základnej premise (tichý a osamelý skoro-badguy, ktorého stabilný život naruší dievčina), inak ide o scenáristicky veľmi tupú, režijne nijak ohromujúcu a až hnusne jednoduchú "akčnú jazdu", na ktorej jediné, čo dokáže zaujať, je charizmatický Jason Statham (akurát že Frank nemá ani na Hezouna Roba z Italian Jobu, a už vonkoncom nie na Cheva Cheliosa z Cranku) a veľmi pekná Qi Shu. Pitomý, no zábavný Taxi sa nekoná, toto je len pitomé. 4 / 10