Muž s kinoaparátem (1929)

Jedno z najzásadnejších diel svetovej kinematografie, manifest ruskej montážnej školy a dokonalý filmársky experiment, ktorého natočenie a "poskladanie" musela byť strašná fuška, ale plný počet nedávam "len" preto. 10+ / 10 si to zaslúži aj preto, lebo aj dnes, 80 rokov po natočení, je to ešte stále NESKUTOČNÁ PECKA!

Svatební váza (1974) odpad!

Keby aj originálny názov znel "The Pig Fucking Movie" (a nie nič neznamenajúca "Svadobná váza") a nehral by sa na umenie a skryté myšlienky, možno by som bol zhovievavejší (dal by som aspoň to moje pôvodne zamýšľané WTF / 10), ale v konečnom dôsledku nevidím dôvod, prečo dať tomuto psychopatickému pseudoumeniu viac než okrúhlu 0 / 10.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Fuck you, Michael! Jednotka bola hlúpučká, ale hravá, akčne over-the-edge, ale humorne odľahčovaná, patetická, ale (seba)ironicky a uvedomelo žmurkajúca, proste ideál ľahkej letnej zábavy. Dvojka je len hlúpa a nie hravá, len over-the-edge, ale buď bez humoru, alebo s humorom infantilným, resp. sebavykrádajúcim (v Bad Boys 2 súložiace potkany, teraz psy, v Bad Boys 2 omylom "extázovaný" policajt, teraz Samova matka pod vplyvom "amsterdamského" koláčika atď.), patetická, ale bez irónie. A do toho ešte na môj vkus príliš okato komentovaná politika s republikánskym ideologickým podfarbením. Takže oproti jednotke dávam polovičné skóre 5 / 10, z čoho 2 sú za akciu, 1 je za Johna Turturra, 1 za Shiu LaBeoufa a 1 za nohy Megan Fox.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

V podstate presne to, čo som čakal. Knižná predloha ma sklamala, no napriek (alebo kvôli?) svojej "tézovitosti" poskytuje pre filmárov/animátorov dobrý odrazový mostík na vizuálne hrátky. A Selick to aj v značnej miere využil, obrazovo je Koralina pestrá a nápaditá, naše oči sa behom 100-minútovej stopáže nemajú kedy nudiť. Takže celkovo sa mi to páčilo trochu viac ako predloha, ale každopádne to nemá ani na MirrorMask (predsa len, Selick je šikovný, hravý remeselník, ale McKean je vizionár), ani na Predvianočnú nočnú moru (tá sa zase opierala o silnejší a originálnejší príbeh a Dannyho Elfmana). 8 / 10

Paříž, když to hoří (1964)

Značne otravná variácia (chce to byť pocta alebo paródia?) na Novú vlnu, ktorú (asi pre pomalších) asi päťkrát aj spomenú. Okrem toho je to veľmi dlhé a napriek "hravej" povahe často zapadajúce do stereotypu a nudy. Vďaka bohu aspoň za slušnú dvojicu Hepburn-Holden, bez ktorých by to bolo už asi neznesiteľné. 5 / 10

Star Trek (2009)

Zo seriálov som videl pred nejakou dekádou možno jednu-dve časti, nevidel som žiadny z filmov a viac-menej som o celom Star Trek "vesmíre" netušil takmer nič. Takže na film som išiel relatívne ako "tabula rasa". A to, čo mi J.J. ponúkol, sa mi páčilo mimoriadne. Všetko funguje ako švajčiarske hodinky - akcia, herci, humor i príbeh ako taký. Strašne rád by som dal plný počet, ale jedna vec mi to nedovolí. Časť filmu na zasneženej planéte totiž trpí takou absenciou logiky (resp. celé to je táááákáááá náhoda, až je to smiešne), že to podkopáva nohy inak dokonale premyslenému filmu (kde bez chybičky fungujú aj časové "paradoxy"). Takže 9 / 10 a live long and prosper.

Andělé a démoni (2009)

Pre čitateľa predlohy fatálna nuda, lebo príbeh presne pozná a vždy vie, čo bude nasledovať, a ozvláštnení je minimum (priemerní herci, nudná formálna stránka). Pre nečitateľa zas chaos, v ktorom sa musí strácať. A áno, jediné, čo tu skutočne stojí za pozornosť, je výborná hudba Hansa Zimmera. Tak výborná, že takýto podpriemerný film si ju snáď ani nezaslúži. 4 / 10

V údolí Elah (2007)

Ubíjajúco pomalý a napriek snahe dosť povrchný film s pochybnou výstavbou rozprávania a tlmeným výkonom Tommy Lee Jonesa. Viac v podstate ani nestojí za reč, len jedna vec mi ešte nedá spať - nejak mi uniká zmysel onej dávido-goliášskej alegórie, lebo jej podstata sa na americko-iracký konflikt nedá našiť ani keď človek veľmi chce... No nič, viac ako 6 / 10 by z toho aj tak nebolo.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Kopanec do rozkroku všetkým, ktorí majú radi X-Menovskú sériu a ktorí si mysleli, že horšie sa to dodrbať nedalo, než to urobil Ratner v X3. Človek nevie, čo je horšie - či príšerný príbeh, otrasné dialógy, rádobycool akcia, gýčové obrazy ("Mravec Otýlko" kráčajúci do západu slnka rulez) alebo hudba, ktorá miestami pripomínala "efektné" podmazy z Kobry 11. So slivkovou vodkou za 1 hviezdu, nechcem vedieť, čo by som dal bez nej.