Dějiny násilí (2005)

Cronenberg sa po takmer 20 rokoch opäť vrhá do vôd (aspoň čiastočného) mainstreamu. Jeho formálne minimalistická, no skutočne brilantná štúdia fenoménu násilia má všetko, čo dobrý film potrebuje mať - premyslený scenár, kvalitné herecké výkony (fantastickému Viggo Mortensenovi zdatne sekundujú aj excentrickí Ed Harris a William Hurt, aj "umiernenejší" Ashton Holmes a Maria Bello) i bezchybnú formálnu stránku umne slúžiacu obsahu. Cronenberg má proste "alchymistické ruky" - čoho sa dotkne, to sa premení v zlato. 10 / 10

Pavouk (2002)

Psychicky narušený Dennis "Spider" Cleg si skladá puzzle svojho života v Cronenbergovom ďalšom majstrštyku. Príbehu je tentoraz skutočne poskromne, ale insiderský pohľad do hlavy a duše paranoidného schizofrenika sa Davidovi za pomoci brilantného výkonu Ralpha Fiennesa podaril vskutku famózne. Z každého filmového políčka sála temná, stiesňujúca a niekedy takmer až hororová nervydrásajúca atmosféra, Suschitzkého plíživá kamera onen stav beznádejnej neistoty len umocňuje a Shore-ova hudba tomu už len nasadzuje pomyslenú korunku. Spider rozhodne nebude po chuti všetkým, o čom svedčí aj relatívne skromné percentuálne hodnotenie tu na ČSFD, mňa však dostal na plnej čiare. 10 / 10

eXistenZ (1999)

Videodrome upgraded na nové milénium. Videokazety nahradili "počítačové" hry a "živé" konzoly z geneticky upravených obojživelníkov, paranoja a relatívnosť našej reality však zostala. Herecké výkony sú adekvátne prostrediu, v ktorom sa nachádzame (t.j. nie sú úplne prirodzené, ale keďže sledujeme nie postavy, ale postavy hrajúce postavy hrajúce postavy atď, tak prečo by aj mali byť?) a celý film je nadmieru zábavný a zamysleniahodný. Trikrát hurá pre démona Davida Cronenberga. 10 / 10 (ale Videodrome je lepší)

Crash (1996)

Zvrhle nádherné, nádherne zvrhlé. Maestro vystihol atmosféru Ballardovej predlohy dokonale, drsná sexualita výborne kontrastuje s nekonečným chladom a techno-odcudzenosťou, výsledkom čoho je druh erotického dusna, aký je schopný vytvoriť snáď jedine Cronenberg. Tradične fantasticky funguje hudba dvorného skladateľa Shorea a herci sú všetci do jedného jednak typovo výborne obsadení (Elias Koteas alias Vaughan rulez) a jednak podávajú skvelé výkony. Malé bezvýznamné mínus jedine za to, že film značne okresal onen výrazný sociálno-kritický podtón, ktorý bol jedným z hlavných devíz predlohy. 9 / 10. P.S.: Rozhodne odporúčam pozrieť si NC-17 uncut verziu, 90-minútový R-kový zostrih postráda na explicitnosti, chýbajú niektoré vyslovene ťažiskové scény a celkovo je o stupeň slabší.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Kde sa v neskúsenom filmárovi Dominikovi zobrala toľká, takmer až malickovská genialita, to netuším, ale z tohto pomaly plynúceho, no neskutočne atmosféricky hutného masterpiecu som nadšený. Brad Pitt vštepil svojmu Jessemu takú dávku smrtiacej charizmy a melancholickej démonickosti, že by tým ovládol takmer akýkoľvek film, no tu ho herecky ešte predbieha Casey Affleck, ktorého kreácia Boba Forda predstavuje jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som v poslednom čase videl. Spolu s výborným scenárom, malebnou kamerou, tradične geniálnou hudbou boha Nicka Cavea a precízne budovanou atmosférou tu pred sebou máme film, aký sa často nevidí - dokonalý v každom ohľade. 10 / 10

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži (2007)

Jednotka a dvojka boli pri všetkej svojej nasprostastosti navýsosť zábavné kúsky, ktoré som si pozrel aj viackrát a možno ich ešte aj uvidím (dvojku už len kvôli Zhang Ziyi :-) ). Tento paškvil je už ale bohužiaľ frontálnym útokom na zdravý rozum akéhokoľvek diváka. Scenár by bol kvôli svojej klišovitosti, vykonštruovanosti a totálnej priehľadnosti (hlavného záporáka odhalí priemerne "napozeraný" divák v priebehu 2 až 5 minút) už i tak veľmi slabý, ale v tomto prípade to nestačí a scenárista tu celkom otvorene rezignuje aj na elementárnu logiku či aspoň náznaky kauzality. Z bahna to nevytiahne ani Ratnerova tuctová réžia ani hlavná herecká dvojica, ktorá oproti predchádzajúcim filmom neprichádza s ničím novým, naopak, aj staré dobré veci sa len recyklujú a účinok už je minimálny. 3 / 10. P.S.: Aké diabolské vnuknutie prinútilo Romana Polanského zúčastniť sa tohto trapasu, to asi nikdy nepochopím...

Peníze jako dluh (2006)

"The world is coming to an end", hovorí sa v Southland Tales a v tomto jednoduchom, názornom, no výrazne "oči-otvárajúcom" dokumente zistíte, že od toho (minimálne z pohľadu svetových financií) ani nemáme veľmi ďaleko. A len tak mimochodom, už aj to, čo rieši tento film, znie neskutočne hrozivo, ale to, čo sa deje na svetových trhoch s akciami či finančnými derivátmi, je ešte mnohonásobne horšie...

Next (2007)

Tragické. Logika odišla na dovolenku niekam veľmi, veľmi ďaleko, výkon Nicolasa Cagea je žalostný a Lee Tamahori pravdepodobne zabudol, ako sa robí akcia. Nikdy viac. 2 / 10

Tropická bouře (2008)

Zhruba to, čo znamenal Hot Fuzz pre žáner policajných kriminálnych thrillerov, znamená aj Tropic Thunder pre vojnové filmy. Nigga mothafucka Robert Downey Jr., b-b-b-božský Ben "Simple Jack" Stiller, feťák Jack "if you come over here and untie me, I will literally suck your dick, right now" Black a v neposlednom rade nespoznateľný a úžasný Tom "The universe....is talking to us right now" Cruise, vyzerá to tak, že títo páni nám priniesli jednu z najlepších komédií roku. 9 / 10

Speed Racer (2008)

Nečudujem sa, že to nebolo finančne úspešné. Deti sa v nechronologickom rozprávaní a narážkach na špinavé špekulácie s akciami musia zákonite stratiť a dospelí sa v lepšom prípade budú len uškŕňať, že prečo je obraz taký strašne pastelkovo farebný a príbeh vo svojej podstate neskutočne pitomučký, a v tom horšom dostanú zo šialených pohybov kamery a zbesilého tempa epileptický záchvat :-). Pre "dospelé deti", ktoré vedia, čo sú to (okrem iného) manga, anime a "autíčkárske" a "bitkové" počítačové hry a vedia oceniť postmoderné miešanie štýlov a neskutočnú formálnu originalitu a hravosť, to bude balzam pre dušu. Chvalabohu patrím presne to tejto skupinky. Takže bez akýchkoľvek pochybností 10 / 10.