Point Pleasant (2005) (seriál)

Beverly Hills meets Omen meets Buffy, k tomu kresťanský motív boja dobro vs. zlo, a to celé v nevyrovnanom seriáli, kde slabé diely sa striedajú s mimoriadne vydarenými, donebavolajúce klišé s nečakanými vyústeniami situácií (klobúk dole pred výborným finále), schematické charaktery s pomerne zaujímavými atď. a tak podobne. Neľutujem, že som videl, ale vracať sa k tomu asi nebudem. Tri hviezdy, plus bonusový bodík za geniálnu úvodnú znelku - 7 / 10.

Jail Bait (1954) odpad!

Dlho to bolo len strašne nudné a strašne zlé (typicky edwoodovsky "originálne" dialógy, príšerné "herecké výkony" a "hudba", ktorú by som zložil a zahral aj ja, čo nepoznám noty a neviem hrať na gitare), ale koniec bol zábavný na maximálnej možnej úrovni. Plastická chirurgia 4ever! Obzvlášť, keď sa vykonáva v útulnom prostredí domova na sedačke :-).

Zatracení (1988)

Tak ja vám neviem. Mám rád pomalé a premyslené filmy, mám rád režisérov, ktorí vedia pracovať s dlhými neprerušenými zábermi a mám rád aj maďarskú kinematografiu. Ale Tarr už išiel druhýkrát dosť mimo mňa. Najväčším problémom Zatratenia (aspoň z mojej strany) je to, že prakticky nemá žiadny naratív a celú dvojhodinovú sériu ultradlhých záberov drží pokope len akýsi náznak dosť banálneho príbehu a podivná atmosféra, ktorá by človeka trpiaceho depresiou pravdepodobne prinútila k samovražde (ak by počas premietania nezaspal). Okrem toho tu máme LEN tie niekoľkominútové bezstrihové zábery. Niektoré sú skomponované geniálne, iné pôsobia z prvého dojmu ako päsť na oko. Určite by sa v nich dalo hrabať a analyzovať funkciu odstaveného bicykla v univerze hlavnej postavy, ale nejak tú potrebu necítim. Za mňa 5 / 10 s tým, že Tarrovi dám ešte jednu poslednú šancu (uvidím, či to bude pekelne dlhé Satanské tango alebo Werckmeisterove harmónie) a ak ma sklame aj na tretíkrát, končím s ním nadobro.

Dáma s kaméliemi (1936)

Greta Garbo bola zvláštny druh herečky. Na pohľad takmer až ľadový severský zjav kombinovaný s eleganciou a podmaňujúcou charizmou a herecky tak trochu uviaznutá medzi výrazne expresívnym prejavom nemej éry a väčšou hereckou striedmosťou zvukového filmu. Dáma s kaméliami podľa mňa nie je jej najlepším výkonom ani najlepším filmom (v oboch prípadoch vyhráva o tri roky mladšia Ninočka), ale v rámci filmového vzdelávania sa to určite oplatí vidieť. Jednak je to jedným z "1001 filmov, ktoré musím vidieť, než umriem" a jednak už konečne viem, čo bolo hlavným inšpiračným zdrojom Baza Luhrmanna pri písaní Moulin Rouge! :-). 8 / 10

Mezi zdmi (2008)

Obsahovo realistické, filmársky absolútne minimalistické zobrazenie jedného školského roka na jednej problematickej francúzskej strednej škole. Herecké výkony (ako inak) autentické, dialógy takisto, čo vedie k tomu, že školské prostredie je vystihnuté priam dokonalo. Z plného hodnotenia trochu uberá prílišná dĺžka filmu (a ubrať 20 minút by nebol problém, keďže z dramaturgického hľadiska je tu veľa scén, ktoré nie sú nijak kľúčové) a hlavne absencia nejakého ukončenia. Dramatický oblúk to nemá, takže žiadne "rozuzlenie" som ani nečakal, ale niečo tam byť mohlo, niečo viac ako futbal a prázdna rozhádzaná trieda... 8 / 10

Skins (2007) (seriál)

Season 1 - 10 / 10; Season 2 - 10 / 10; Season 3 - 5 / 10; Season 4 - 8 / 10;

Náhlý úder (1983)

Keďže Harry odstraňuje organizovaný zločin veľmi svojským spôsobom (kriminálnemu bossovi privodí infarkt na svadbe jeho vnučky), tak ho vedenie pošle vyšetrovať nudnú vraždu do zapadákova. Zapadákov je ale evidentne ešte skazenejší než San Francisco a z nudnej vraždy sa vykľuje zaujímavé sériové zabíjanie, takže Harry sa nenudí ani tu. Sudden Impact je asi ešte jednoduchším a priamočiarejším filmom ako všetky Harryho dovtedajšie dobrodružstvá, ale stále do má svoj drsný šmrnc... a westernový príchod Clinta na záverečný shootout. "Jednotka" a "dvojka" zostávajú nedotknuté, ale mne sa to páčilo viac ako Enforcer. 8 / 10

Královna prokletých (2002)

6000-ročná egyptská kráľovná pripomína pološialenú brušnú tanečnicu, ktorá nedávno ušla z liečebne, z 2000-ročného supercharizmatického dlhovlasého blonďáka sa stal úbohý šašo so začínajúcou plešinou, z pôvodného Lestata, neustále zmietaného medzi vlastnou márnivou a rebelskou povahou a láskou k smrteľníkom a všetkému živému, nám tu zostal len narcistický exhibicionista, a Riceovej prepracovaná mytológia je ošklbaná a zmenená k absurdnosti. Spolu s Newellovou Láskou v čase cholery je Kráľovná prekliatych asi najväčším zbastardením knižnej predlohy, s akou som sa vo svojom krátkom smrteľnom živote stretol. Ale tento "film" je zlý aj bez ohľadu na predlohu, nefunguje réžia, atmosféra, väčšinou ani vizuálne efekty a hlavne scenáristi by si zaslúžili minimálne zákaz činnosti a maximálne "intímne" stretnutie s Akashou. Z odpadu to zachraňuje len Jonathan Davis a jeho výborný soundtrack (i keď aj tam by som stínal hlavy za to, že z piesní boli vynechané Lestatove zmyselné husle). 1 / 10

Násilník (1976)

Harry je stále drný ako šmirgľový papier, ale bohužial ubudlo z temnej atmosféry i bodycountu a pridalo sa akcie a politiky, čo nesadlo úplne dokonale. Zato female sidekick bol výborný nápad, pár scén bolo vyslovene fantastických ("gumová panna" a celá sekvencia z "masážneho salónu" Tiffany's) a politická nekorektnosť (zastrelená "mníška", Harryho .44 Magnum v ksichte kňaza v spovednici) sa takisto cení. 7-8 / 10

Magnum Force (1973)

"A man's got to know his limitations." Lepšie, vo väčšine ohľadov lepšie ako (tiež nadmerne vynikajúci) Dirty Harry. Na jednej strane väčší bodycount, na tej druhej zas pridaný ľudský rozmer Harryho postave a radikálne odmietnutie úvah o možnej fašoidnej Harryho povahe, ktoré prichádzali na rozum pri pozeraní "jednotky". U mňa vysoká spokojnosť. 10 / 10