Strážci Galaxie (2014)

Soap opera, která i když vypadá dobře, nudí v akčních scénách a naopak baví v těch konverzačních. Tým je složen skvěle a díky skvělému timingu a dostatečným individualitám jede film kupředu. Škoda opět jednorázového záporáka. [Přesná stopáž: 121 min]

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Bratři Russoové se do MCU hned napoprvé výrazně zapsali a Winter Soldier funguje skvěle ve dvou rovinách: v rovině postav (Bucky, Peggy) a v rovině zemité a fyzické akce (potěšil Nick Fury). Ve výsledku tak dvojka Kapitána má blíž k jakémukoliv novějšímu dílu Mission Impossible, což kvituji s povděkem. V podstatě moderně střižený akční thriller, který má akorát jedinou vadu, přes kterou se nepřenesu já osobně: Falcona. [Přesná stopáž: 136 min]

Thor: Temný svět (2013)

Aether, Malekith, konvergence, temní Elfové, 9 světů, gravimetrické anomálie a nuzný random záporák s armádou bílých Teletubbies...Thor: Temný svět se snaží rozšířit mytologii a být strašně vážný a epic, ale moc mu to nejde. V podstatě se na sebe skládá jeden MacGuffin za druhým a ve vší té temné poetice a nesmyslně nadužívaných zpomalovaček (cool to bylo před 5-6 lety u Zacka Snydera) jsou světlým bodem epizodní role Toma Hiddlestona a Stellana Skarsgarda, protože ti se většinou postarají o nejzábavnější momenty filmu (cameo Kapitána Ameriky, závěrečné blbnutí s dimenzemi a prostorem). Jedna z těch horších marvelovek. [Přesná stopáž: 112 min]

Iron Man 3 (2013)

Líbí se mi, že v tom jde vidět hodně rukopis Shane Blacka, který si navíc s Downeym rozuměl daleko dřív než se stal megahvězdou a Iron Manem. Potěší sebeparodie a netradiční práce s postavami, nechybí pravidelné dialogové výměny s dítětem i trochu jiný záporák (Ben Kingsley je geniální!). Závěr s obleky je originální, ale přeci jen už vyústí v tradiční marvelovské rozuzlení. I tak spokojenost a po těch letech možná i nejlepší díl Iron Mana. [Přesná stopáž: 131 min]

Thor (2011)

Rozumím tomu, proč Thora dělal Kenneth Branagh - ten svár bratří o trůn, tragédie, zrada, vášeň, mytologie (btw skvělý Hopkins!), to vše je na komiksový blockbuster velmi dobře vykresleno a odvyprávěno. Škoda, že na Zemi to už taková bomba není a kromě pár srandovních fórů na téma "Thor se chová jako nevychované hovado" to spíš smrdí plochou romantikou a fádní zápletkou o nalezení vlastních hodnot a zásad. V konečném důsledku to vysloveně blbé není (docela mi vadily celkem rychlé střihy, scény se tzv. nenechávají moc doznít) a vypadá to vážně dobře, ale Marvel uměl strhnout předtím i potom daleko víc. [Přesná stopáž: 115 min]

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Tohle se nepovedlo. Ani ne dobře odvyprávěné drama, ani dobré jednorázové béčko. Vždy něco mezi a vždy vše špatně. Strašně mě štve ten koncept krásky a zvířete, ta akcentovaná romantická linka, která má často blízko k červené knihovně. Norton se tváří jakoby hrál v antickém dramatu a ani ty atrakce nebaví, možná max. závěrečný fight, kde však i to CGI pokulhává. Když je na filmu to nejlepší cameo a úvodní titulky, pak už je něco hodně špatně. Naštěstí se Hulk už nikdy nedočkal celovečeráku a funguje od Avengers jako člen týmu. [Přesná stopáž: 112 min]

Iron Man 2 (2010)

I když je to mírně akčnější a snaží se to víc psychologizovat a moralizovat (zbrojní průmysl, vztah otce se synem, důsledky rozhodnutí z jedničky), v podstatě jde o totéž jako první díl. Tony Stark stojí proti jednomu zbraňovému magnátu a klasickému záporákovi, oba se pak spojí a na konci se začnou řezat v oblecích. Víc film strhne spíše jako fajn konverzačka a one man show Downeyho Jr. Ovšem na to, že se ve filmu zrodí War Machine, představí se Black Widow a Nick Fury začne se Starkem řešit Avengers, to je poměrně ploché, nevýrazné a nezáživné. [Přesná stopáž: 125 min]

Iron Man (2008)

Obsadit Roberta Downeyho Jr. jako Tonyho Starka byl geniální tah. Ta míra mezi arogancí, namachrovaností, sex appealem, humorem, šarmem a drzostí je tak přesně trefená, že by to snad nikdo jiný neuhrál. První velký film v monstrózním MCU nevyniká ani tak akcí nebo vyprávěním, ale právě typem hrdiny. Vždyť jeho poslední věta ve filmu odstartovala největší novodobý komiksový vesmír, na který se zpětně nechytal ani Spider-Man, ani X-Meni a později se spálili u DC. Přiznaní superhrdinové jsou přeci jen mnohem víc cool než ti utajovaní. P. S. bavila mě spíš až druhá půlka po "záchraně" [Přesná stopáž: 126 min]

Captain Marvel (2019)

Strašně mě štve to zaměnitelné sci-fi prostředí s různými gadgety, raketoplány, lasery atp. Palec nahoru za skvěle omlazeného Nicka Furyho a za zasazení do devadesátek. Zbytek mě ale šíleně nebavil - nezajímala mě detektivní linka a nezajímaly mě postavy. Řemeslně klasicky na výši, ale jedna z nejnudnějších marvelovek. [Přesná stopáž: 124 min]

Captain America: První Avenger (2011)

První polovina skvělá, skoro bych se nebál jít na plný počet, ale pak se to zvrhne v ten klasický marvelovský digibordel s tehdy ještě ne úplně stoprocentními triky a ta osobitost naivního hrdiny a kouzlo válečné atmosféry je pryč. Kolem a kolem ale příjemná podívaná, která je skvěle ukočírovaná a má výborné montáže a pomrkávání na tehdejší (i kinematografickou) dobu. [Přesná stopáž: 119 min]