• Krátkometrážní

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Až na to natřásání na ostrově rozkoší je to ukázkový zábavný produkt francouzské animace. Z komedie se postupně stává groteska a z grotesky parodie. Nejméně pasáže z úřadu a kolosea by si zasloužily tesat do kamene.

Mezi námi zvířaty (2006)

Překvapivě dobře pochopeny pravidla směsice žánrů, na jakých si vybudovalo jméno studio DreamWorks. Animace je dost nevábná, zato humor a emoce celkově fungují i snad lépe, než u vysokorozpočtových bratříčků.

Rande (2010) (amatérský film)

Docela dost.

Rampage (2009)

Viděl jsem Alone in Dark, Postal a Far Cry a rozhodně není těžké označit Rampage za Uweho nejvyspělejší počin. Přestože jsou veškeré myšlenky a úvahy hlavního hrdiny strašně banální, a ani samo uskutečnění onoho "Rampage" nenabízí kvalitní filmařinu, jako cvičení čerstvého vysokoškoláka a budoucího slavného režiséra, by to bohatě stačilo. Z protahovaného masakru v holičství mrazí, u úvodní snídaně je vylitý džus naprosto ideálním a bullet time je použit střídmě s mírou (dobrá práce po Alone in Dark). Jenomže když už Uwe Boll režisér odvádí průměrnou, neurážlivou práci, tak mu vždycky Uwe Boll scénárista nastaví nohu - vrcholem jsou oba rodiče, jejichž dialogy a reakce na událost kolem nich nedávají absolutně smysl. A nepamatuji si, kdy mě ruční kamera tak srala. Takže jako jednohubka (ani ne 80 minut) to ujde. Násilí se nebojte, není to o nic horší, než typické střílecí eRko.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Myslím, že už to mám. Po čtyřech letech od prvního (docela pronuděného) zhlédnutí, je to geniální.

Romance pro křídlovku (1966)

Pro mě vyloženě otravná romantika, která boří konvence pouze svojí dávkou nudy, která je v ní obsažená, jinak je ale stejně sladkokyselá, jako všechno kolem. Zahrajeme si na trumpetu, utřeme si slzičky ze zmařené šance o velkou lásku a těšíme se na nášup. A pro mě je Romance pro křídlovku jeden z nejnudnějších zážitků poslední doby, takže neváhám být trochu kontroverzní s hodnocením.

Pirates II: Stagnetti's Revenge (2008)

Přijde mi, že Joone s jeho režijním a scénáristickým talentem může směle napochodovat do nějaké americké televize a začít sekat vysokorozpočtové projekty. V Pirátech II jsou totiž sexuální scény jaksi navíc a zbytečně odvádějí pozornost od famózního příběhu, jehož jediným problémem navždy bude přiznaná inspirace Piráty z Karibiku. Kde jinde vidíte porno, ve kterém budou muset na "společnou scénu" čekat hlavní hrdinové víc než 240 minut stopáže, kterou tvoří dva dvouhodinové filmy, přičemž jejich láska je s citem budována od přátelství až po flirt?

1984 (1984)

- Does Big Brother exist? - Of course he exists. - Does he exist like you or me? - You do not exist. Nedostižná kniha nenalezla na plátně důstojnou adaptaci, ale to ani nešlo.

Zahraniční dopisovatel (1940)

Hitchcock mi předhodil kost a já ji zase sežral. Bez otázek, přestože si jsem vědom určitých nesrovnalostí (zmatená policie, dvojník? wtf...), režijně i střihově je to absolutně nadčasové a "letadlová" scéna je dech beroucí a díky ní filmu ledacos odpustím.

Horší už to nebude (2006)

Moc hezký a snaživý film, jen škoda, že z nápadu těží zhruba jen hodinu, přičemž Haroldovo objevování skutečného života už zdaleka tak zábavné není. I v nejslabší chvilce to ale podrží výborní herci, pro mě zejména Ferrell a Hoffman. :)