• Krátkometrážní

Goldfish Memory (2003)

A o čem že tenhle film byl? Nu, mám taky paměť zlaté rybky, což je tomto případě jedině dobře. Pozn.: Mé hodnocení je do jisté míry ovlivněno mizerně přeloženými titulky. Ony vtipné dialogy se tak spolu s milostnými avantýrami všech postav měnily v jeden velký složitě louskaný nesmysl.

Výměna (2008)

Skřípe to v mém vztahu k americkým velkofilmům poslední dobou. Proto se jim také snažím vyhýbat. Výměna měla být světlou výjimkou. Filmem, který mě přesvědčí, že i Američané můžou natočit kvalitní neotřelé dílo. Bohužel však zklamala na celé čáře. Ač se celý příběh skutečně kdysi udál, od začátku do konce jsem Eastwoodovi nevěřila ani slovo. Celá skutečnost nesporně značně přibarvená scénáristou, tak aby film najel na ty správné hollywoodské koleje. U spousty scén jsem navíc měla dojem, že už jsem je kdesi viděla (pobyt zdravého člověka v blázinci, úspěšná vzpura chovanců onoho ústavu proti zlým doktorům, poprava, soud...). Z mé strany jednoznačné ne pro Výměnu!

Funny Games (1997)

Mějte se na pozoru, až si k vám dva příjemně dotěrní chlápkové oděni v bílém přijdou půjčit několik vajíček. To byste nevěřili, jak snadno vás třeba i s celou rodinou dokážou přinutit hrát hru, ve které jste vmanipulováni do rolí malých myšek, ocitajících se ve spárech hravé kočky lačnící po zábavě a kořisti. Začátek hry vás zastihne v plné síle, kdy nečekanému psychickému a fyzickému násilí budete schopni odolávat. Postupně se z vás ale stane ponížená a bezmocná troska odsouzená spoléhat na kočičí milost... - Hra režiséra Hanekeho s divákem. Povedená. Strhující.

Děvče ze sirkárny (1990)

Silně působivý byl už úvodní dřevem provoněný obrazový průvodce továrnou na výrobu sirek. Tísnivý pocit ve mně vyvolával pohled na mladou dívku Iris vykonávající v ní automaticky nezáživnou činnost. K práci ve fabrice, připočtený ještě osamělý život svobodné ženy, bydlení s matkou a jejím přítelem, jimž dívka odevzdává veškeré vydělané peníze a navíc zastupuje i roli jakési služky v této podivné tiché domácnosti. Do takto bezútěšného života vstoupí jednoho dne naděje. Seznámení s mužem, ke kterému se upne s naivitou zoufalého člověka snažícího se bránit samotě. Ovšem ani tohle slunko nesvítí příliš dlouho...Minimum filmového prostoru, minimum slov a přesto se Kaurismäkimu podařila dokonalá psychologická studie života jedné obyčejné ženy. Klobouk dolů! Pozn.: ano i ve Finsku nosí návštěvy pacientům do nemocnice pomeranče...

Leningradští kovbojové dobývají Ameriku (1989)

Jednotlivé scénky jsou vynikající. Vtipné. Jen sám Matti Pellonpää působí v roli bosse Vladimira, který se pokouší uvést bláznivou kapelu Leningrad Cowboys na americký hudební trh, komicky. Ale celkový dojem? Víc než na tři hvězdy to není. Edit.: Po zhlédnutí filmu na velkém plátně v kině (červenec 2011) mírně upravuji své hodnocení.

Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)

Udělala bych lépe, kdybych před začátkem filmu do sebe vpravila sklenici gaspacha s pořádnou dávkou pilulek na uklidnění. Ušetřila bych tak vlastní nervovou soustavu od návalů vzteku a rozčílení, které mnou lomcovaly v průběhu ubíjejícího zírání na toto "umělecké dílo" Pedra Almodóvara. Absurdní komedií o psychicky labilních ženách-milenkách stárnoucího proutníka Ivána mě otrávil "absolutně dokonale". Po větrné bouři Černých rouch jsem další absurdní filmový almodórovský závan opravdu nečekala.

Neuvěřitelně pravdivé dobrodružství dvou zamilovaných dívek (1995)

Komentáře se pro tentokrát raději zdržím. Jenom chci říct, že dávat tenhle "filmík" na stejnou úroveň s Fucking Amal mi nepřijde na místě. Nesahá mu totiž ani po kotníky. - A pokud máte blbou náladu, tak rozhodně neočekávejte, že se vám po zhlédnutí filmu zlepší...(tohle je pouhá reakce na některé z komentářů k filmu).

Černá roucha (1983)

Doporučuju vyhnout se obloukem klášteru s roztodivnými jeptiškami uvnitř. Já se bohužel kontaktu nevyhnula a zůstalo ve mně po něm jen rozčarování, údiv a značná otrávenost. Tohle se panu režiséru Almodóvarovi tak nějak nepovedlo.

Chaotická Ana (2007)

Škoda, že jsem se až po zhlédnutí filmu dozvěděla od pana kolegy PeteraN, že při sledování Medemových filmů je lepší ponechat "rácio" doma. Já si ho vzala do kina sebou, což byla jasná chyba. Po skončení projekce tak ve mně zůstaly pocity zmatení a v mysli se rojila spousta všetečných otázek. A navíc hluboký nesouhlas s pohledem na ženské a mužské rozdělení rolí. Muži - lovci. Ženy - děvky. Kroutící se, předvádějící se, svádějící nebohé lovce, kterým ve finiši naserou na hlavu, aby se vzápětí od nich nechaly zmlátit...Proč??? Co to je??? - Těžký film k hodnocení, protože přes všechny mé výtky k obsahu je Chaotická Ana čímsi výjimečná. Za tím čímsi je především nádherné barevné zobrazení přírody, snů, lidí, uměleckých děl... 3,5