Hrdinové od Alama (2015) (seriál)

Malinko jsem sice nadhodnotil, ale myslím, že si to tenhle skoro zapomenutý žánr určitě zaslouží. Najít v poslední době nový, kvalitní western je téměř zázrak, natož pak v seriálové podobě. Herecky nemám co vytknout a bylo fajn, vidět velkou spoustu známých tváří, zvlášť, když jsem některé už leta neviděl. Co se týče historických faktů, řekl bych, že téměř dokonalé, až dokumentární. Na bojových scénách je vidět, že by to chtělo nějaký ten dolar navíc, ale i tak pěkně provedené a chvílemi slušně krvavé. Problém bych viděl v natahování děje, ale množství postav mi vůbec nevadilo, i když některé byly evidentně navíc. I tak jsem se orientoval bez problémů. Největší potíž byla v tom, že jsem k žádnému z hrdinů nijak citově nepřilnul a tak mi byla všechna úmrtí více či méně u prdele. Ale i tak jsem se velmi dobře bavil a nelituju osmi hodin strávených u táhle westernové série. Pokud bude nějaké pokračování, rád se podívám zase. PS: doporučuju bez dabingu, pokud nějaký bude, chci hlas jako Brendan Fraser :)

Pixely (2015)

Takhle strašně nevyužitý potenciál, jsem už dlouho neviděl. Vždyť z toho super nápadu šlo vytěžit mnohem a mnohem víc. Takhle se z geniálního tématu stala jen hlenovitá sračka na nedělní odpoledne na nově. I přes veškerá hodnocení tady na CSFD, jsem si pořád říkal, že nemůže být tak zle, že jde opět jen o nedoceněný film. Ne, opravdu nejde o žádné podhodnocení. Hodně jsem se těšil a je mi z toho tak akorát smutno. Pozitiva vidím snad jen v hereckém obsazení mých oblíbenců: Sean Bean a Peter Dinklage, vzpomínkách na dětské časy strávené v hernách, dobový hudební doprovod a nostalgii, kterou to ve mě vyvolalo. Víc asi nic, bohužel...

Zánik samoty Berhof (1983)

Natočeno s naprosto mrazivou a chvílemi až hororovou atmosférou. Temné lesy a kopce jesenických hor vytváří výbornou, zamlženou a tajemnou kulisu událostí, které se staly, dle předlohy, na konci války. Film sice zpracováním a částečně i dějem připomíná Vláčilovy snímky jako: Adelheid, nebo: Stíny horkého léta, ale i tak ho lze považovat za originál, díky rozdílnému přístupu k tématům i když podobnost je zde nevyhnutelně jasná. Příběh se odehrává na česko- polském pohraničí a líčí dramatický příběh rodiny žijící téměř osamoceně na statku v horách. Již tak těžký život vyhrotí události spojené s koncem okupace, když se na téměř opuštěné usedlosti rozhodne ukrýt několik členů bývalé německé armády, ustupujících po kapitulací. Celý příběh doprovází velmi temná atmosféra, precizně dokreslená horskou, ponurou krajinou a výbornou kamerou. Za zmínku určitě stojí i vynikající herecké výkony všech hlavních představitelů. Jsou filmy na které dlouho nezapomenu a tenhle mezi ně rozhodně patří, obzvláště pak některé scény, jako jsou hrátky s nožem, nebo závěrečné, krvavé rozuzlení příběhu.

Utajený (2005)

Něco málo mi k tomu ještě chybělo. Jo, vlastně už vím, že by konec? Haneke vytvořil naprosto úžasnou a neuvěřitelně dramatickou atmosféru se skvělou kamerou, pomalým tempem, WTF scénou, která opravdu vyrazí dech asi každému a se skvělým hereckým obsazením. I když má film téměř dvě hodiny čistého času, já se nenudil ani chvilku a pomalý dramatický děj mi drásal nervy na kousíčky až do naprostého konce. Teda vlastně do závěrečných titulků, protože konec se jaksi nedostavil. Otevřený závěr na jednu stranu člověka neuvěřitelně nasírá, na stranu druhou prohlubuje dloubání v hlavě o motivech, následcích a možném pokračování. Záměr, nebo nedopsaný scénář? kdo ví. Neustále jsem si v hlavě srovnával fakta a události a byl zvědavý, kdo za tím vším stojí a ono nic... Dal bych pět, vědět víc. Škoda, jinak fantastické.

Zastihla mě noc (1985)

Jistě, že je film značně poznamenaný dobou a jistě, že je jako na objednávku režimem, za kterého byl natočen. Ale na to vcelku kašlu. Užil jsem si dobře natočený a zahraný příběh s místy až poetickým zpracováním a drsným i dojemným příběhem zároveň, protkán spoustou silných scén, na které hned tak nezapomenu. Části z koncentračního tábora jsou velmi emocionální, ale ani vzpomínkové scény nenechají člověka chladným. Potěší početná část předních českých herců, jen hudba Michala Kocába mi tam chvílemi neseděla a spíše bych volil něco dobovějšího a hlavně jemnějšího. Jsem rád, že jsem po tolika letech narazil na český film pro mě doposud neznámý, který opravdu stojí za podívání.

San Andreas (2015)

Co k tomu velice dodat? Jak už jsme u podobných katastrofických filmů zvyklí, děj je plný očekávaných událostí a neúprosných klišé s ohranou zápletkou, které nás bombardují od začátku až do konce. Ve své podstatě je to docela sračka, ale nechal jsem se vtáhnout vizuální stránkou filmu a pár pěkných obrázků mě docela uchvátilo. Apokalyptický obraz zdecimovaných měst a padajících digi mrakodrapů působí opravdu úchvatně a velkolepě a nabízí přesně to, co člověk může od současného katastrofického filmu čekat. Dwayne Johnson je svým způsobem sympaťák a tak to celé nějak do sebe zapadá, že se na to dá dívat. Doporučuju u toho příliš nepřemýšlet a na nedělní odpoledne po lehké kocovince je to ideál :)

Lukostřelci (2011)

První půlka filmu není žádný zázrak a pro mě v podstatě zklamání. Spousta scén je spíše komicky laděných a se silnou nadsázkou. Nejspíš šlo o snahu autorů ukázat poklidný život občanů před vojenským konfliktem v kontrastu se samotnou válkou. Ale za to druhá část filmu vše vynahrazuje a určitě stojí za to si počkat. Jako divák jsem si užil povedenou akční podívanou s gradující atmosféru a dobrou kamerou. Sice se jedná o jakýsi akční Rambo styl, ale sniperské záběry s lukem a šípy v historickém hávu nejsou rozhodně k zahození a baví. Nutno taky vyzvednout fakt, že i záporným postavám byl daný určitý prostor a nejednalo se tak jen na hru na ty hodné a zlé, jak tomu mnohdy bývá.

Terminator Genisys (2015)

Hodnotit nového terminátora není rozhodně lehký úkol. Je to asi tak, jako když třicet let milujete jednu ženskou, ale v posledních letech vám ji sem tam někdo zprzní. Máte ji sice rád, ale krapet vás to prostě sere. Pátému Terminátorovi lze ledacos vytknout. Jednou z věcí je určitě casting. Charismatického Michaela Biehna nahradil pro mě nesympatický a nepřesvědčivý Jai Courtney. Na Emilii Clarke v roli Sáry Connorové jsem se docela těšil, ale jako Khaleesi z GoT je rozhodně přesvědčivější. Na druhou stranu hodně potěšil Arnie, kterého mám čím je starší více raději a je vidět, že tahle role je pro něj prostě srdcová záležitost. Možná i proto v pátém díle ztvárnil asi nejsympatičtějšího ( a nejlidštějšího ) terminátora. Začátek, který se vlastně prolíná s prvním dílem potěší a Arnoldova dvojrole v rozdílné věkové verzi je super, stejně, jako následné stárnutí. Pak ale nastává spousta časových přesunů a nepochopitelných zmatků, až se v tom vlastně nikdo nevyzná a časem zjišťujete, že děj vlastně popírá i díly předešlé, nebo nedává smysl vůbec. A ani v akčních scénách není film ničím výjimečným, nebo nadčasovým , jak tomu bylo v předešlých dílech. Pozor, spoiler: Po bleskurychlé likvidaci prvního terminátora přichází na scénu T1000, který je také vyřízen během několika minut a pak přichází pro mě největší WTF překvapení a to hlavní záporák, samotný John Connor, kladný hrdina dílů předešlých. Koho by tohle nenaštvalo? Ale ať jen nekritizuju, potěší spousta odkazů na předchozí díly, několik podařených vtípků ve stylu osmdesátek a neuškodil novější vizuál. Jenže to bohužel nestačí k obnovení takové legendy, jako jsou původní dva díly Terminátora.

Konečně doma (2015)

Dlouho se mi už nestalo, aby mi nějaký animák tak nesednul, jako tenhle. Všechny mimozemské postavy krajně nesympatické, stejně jako hlavní hrdina. Hudební doprovod od Rihanny mi vůbec neseděl, pointa mi připadala dost jednoduchá i na animovaný film a celkově mi to přišlo hloupé, otravné a emocionálně umělé. Kreslený film má buď rozesmát, dojmout, nebo nejlépe oboje. Tady se mi bohužel nedostalo ani jednoho. 2* za těch pár nápadů, co za něco stálo.

Dobrou, mámo (2014)

Pointu jsem sice odhalil asi po deseti minutách filmu, ale věřím, že to byl jen jakýsi záměr autorů. Pomalé tempo mi sedlo, stejně jako tíživá atmosféra a netrpělivé čekání na to, co se bude dít dál. Značná část filmu je spíše jakýmsi psycho- trillerem, ale na poslední, vyloženě hororovou a drsnou půlhodinku s maminkou a vteřiňákem se vyplatí počkat.