Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

Rawar

,, Haló pane Mamut, jsme tady správně v pravěku ? " Nejdobrodružnější výprava do pravěké doby jakou může kluk zažít. Základní film pro každého mladého badatele. A my, starší kousci, zavzpomínáme na bezstarostné období našich životů a pokocháme se pohádkově krásným zpracováním obřích ještěrů a vůbec tamní fauny. PS: krvavě rudý západ slunce a epický souboj Ceratosauruse a Stegosauruse patří k památným momentům mého života. Geniální, nezapomenutelný zážitek, který strčí do kapsy všechny transformery a pacifikrimy naprosto s přehledem ()

neo93

Krásný film Karla Zemana. Ani po letech, když sleduju Cestu do pravěku neztrácí nic na svém kouzlu. Neuvěřitelné, jak režisér dokázal natočit takový pozoruhodný film na tehdejší dobu. Skvělé zobrazení všech těch tvorů, kteří se na plátně ukáží je obdivující i bez digitálních triků. Výborný snímek na který se rád kdykoli podívám a zažiju znovu dobrodružnou cestu s partou čtyř kluků, kteří objevují počátky života na Zemi. ()

Likan7

Při takových filmech je mi líto, že jsem nevyrostl v dobách takového kamarádství, výletů a dobodružných výprav, jako tady kucí. Nojo, každá doba má něco, naše třeba csfd :-) Jinak se ale nemůžu zbavit dojmu, že mýty dělají z Cesty do pravěku něco, co nejsou, nebo já jsem to alespoň neviděl. Atmosféra je klasicky skvělá, trikové zpracování v tu dobu fantastické, to si umím představit, ale jinak je to naprosto o ničem. Celé to je o pravěku, a méně o partě kamarádů, a to v dnešní době tak netáhne jako před lety. ()

Psycho.R

Jak jsem psal u Barona Prášila, vizuální orgie. Úžasné efekty a to vše s pomocí manuálně vyrobených kulis. Avšak i zde, dle mého, trpí film tím, že nemá příliš dobře napsaný scénář (vzhledem k tomu, jak skvělé byli scénáře již ve filmech předválečných). Jedná se spíš o jakousi edukativní časovou linii. Film je to prima, ale nevzal mě tolik, jako většinu lidí, které znám. ()

bearmeedek

Filmy by měly být hodnoceny v době svého vzniku, v návaznosti na aktuální okolní svět, techniku apod. To v případě tohoto filmu nebylo možné a CSFD tu také nebylo. Film jsem viděl v dětství a zanechal ve mně hodnotitelský pocit v plné palbě. To bylo správné. Nyní s odstupem hóóódně let byl film celkem nuda a zůstala jen úcta ke geniálnímu panu Zemanovi (myšleno režisér, žádný jiný!!!). Asi bych tedy neměl měnit hodnocení z původního dojmu, ale udělám výjimku, abych mohl uplatnit tento poučný komentář. ()

Inozuka

Alegorické putování proti proudu řeky času ... nadčasový a geniální Zemanův edukativní film s nezapomenutelnými scénami: bitka tyranosaura se stegosaurem, honička s obřím ptákem, útok pterodaktylů, pištící mlok apd. Dokonalé představení toho, jak se dá udělat škola hrou. Díky Cestě do pravěku mám stále slabost pro prehistorickou zvířenu a myslím, že nejsem rozhodně sám. ()

kukkik

Tenhle film jsem viděl poprvé až nyní, v roce 2021. Sice je celkem pěkný ale jeho hlavní doménou jsou trikové efekty, nikoli příběh, a jelikož na efektech se velice silně podepsal zub času a nostalgie můj úsudek nezastiňuje, raději bych si zase přečetl nějakou Foglarovku. Co filmu uznávám je ta podivně uklidňující atmosféra, která se z něj šíří.. asi to bude tou dětskou naivitou, nereálnou čistotou slova i myšlenek, kterou bych si u dnešní tvorby snad už ani nedovedl představit ale starším kouskům vyloženě sluší. 4/5 ()

rublik05

Přiznám se, že jsem se k Cestě do pravěku dostal v podstatě až nedávno, za což se neskutečně stydím a zasloužil bych několikahodinové intenzivní mučení TikTokem Richarda Krajča v kombinaci s živákem Kryštof na Strahově. K samotnému filmu je asi zbytečné po těch letech cokoliv dodávat. Jeho triky jsou dodnes fascinující, na tu dobu opravdu unikát. Je až k nevíře, že i po 66 letech dokáže film stále zaujmout, i když se dnešním filmům dokáže vyrovnat jen stěží. Já osobně film beru jako takovou fajn oddechovou retro záležitost a své právoplatné místo v české, respektive československé kinematografii si určitě zaslouží. 9/10. ()

Lupes

V kontextu doby a technických možností se jedná o mistrovské dílo. Já si však cením především obrovské fantazie, která jistě vyrůstala z osobností jakými byly Štorch či Burian. Dávno před Jurským světem a komerčními dinoparky tu byli lidé, kteří svou fantazií, zájmem i erudicí předběhli dobu a vychovali neopakovatelnou generaci. Toto jsou její plody. ()

Abdul

Další snímek, o kterém už bylo řečeno snad vše. Vynikající nápad ve způsobu, jak ukázat všechny stádia vzniku Země, zlehčeném ve faktu věku hlavních hrdinů. Onu hlavní roli však v tomto díle Karla Zemana hrají triky Antonína Horáka, které, zohledníme-li si rozpočet filmu, předchozí zkušenosti s podobně koncipovaným filmem, či vzhledem k nízké možnosti čerpat fakta historických reálií nutnost zapojení přesvědčivé fantasie, nemají ve své době vůbec žádnou konkurenci. „Cesta do pravěku“ vidělo snad každé dítě a já neznám člověka, komu by se nelíbila (okoukanost nepočítám). A tím je snad řečeno úplně vše. ()

KdG

Výborné triky i když dnes už prokouknutelné, když jsem byl malej tak mě film uchvátil. Rozhodně nadprůměrná podívaná. ()

john.h

Na svou dobu geniální triky. Kdyby tohle viděl Ed Wood, tak by možná dostal trochu soudnosti a v Plan 9 from Outer Space by trochu zapracoval na svych trikach, nebo by mozna film vyhodil do kose, nebo by nacerpal inspiraci a nebyl by jeho film trikove tak spatny. I kdyz obsahove by vlastne spatny zustal. No kdyz se vratim k Ceste do praveku, tak me jen mrzi, ze takto prevratnych filmu u nas nevznikalo vic. Vcera jsem byl navic v kavarne s Petrem Herrmannem - hercem z tohoto filmu. Takze jsem se dozvedel spoustu zajimavych veci ze zakulisi. Nekdo si tu napriklad nedovedl vysvetlit, jak vyrobili tu priseru co vyskocila z vody. Tak tady mas vysvetleni: Je to obycejnej manasek nasazeny na ruku cloveka, co je potopeny pod vodou. ()

Tiiso

Naprostý převrat v české kinematografii a možná že i světového formátu. Je zbytečné se zde nějak rozepisovat. Každý filmový fanda by měl tento snímek dozajista vidět. ()

Jacccob

Film, který se prostě neokouká a ani na chvíli nenudí. Průlom bčeské i světové kinematografii co se týče triků. Zeman je prostě borec, že dokázal tohle ve své době. :) ()

_aandyy_

Moc krásný dobrodružný film... I když jsem Cestu do pravěku jako malá neviděla, přenesla jsem se v čase zpět a prožívala dobrodružnou cestu s hlavními hrdiny. Kvalitu podtrhují i velice moderní efekty - tedy na svou dobu, které pan Zeman vymyslel... Škoda, že se člověk nemůže do dětství vrátit úplně, možná by si tak uvědomil, že vlastně nikdy nechce dospět, tak jako ta krásná příroda před miliardami let. Vzkaz pro ekologické analfabety: Co z dnešní přírody uvidíme na Zemi za další 4 miliardy let? Potom, jak se se Zemí dnes zachází tady nebude nic, jen budovy ze skla a železa a uvnitř budou žít naprogramovaní roboti bez citu a přemýšlení. Ale to už jsem zaběhla dost daleko..... ()

Zdendin

Tohle je klasa na které jsem jako malej kluk ujížděl. Vždyť tam jsou dinosauři! Takže není co řešit. Z dnešního pohledu... na svou dobu precizně a kvalitně natočený příběh, který napínavou a nenásilnou formou děti učí o tom jak to asi tenkrát v pravěku vypadalo. ()