Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Podzim 1943. Nacistická armáda okupuje Krakow a nelítostně likviduje zdejší židovské ghetto. Dvanáctiletému Romkovi (HALEY JOEL OSMENT) se podaří zachránit z pekla útěkem na venkov. Ve východním Polsku ale malého židovského uprchlíka nepřivítají dvakrát pohostinně. Nic mu není platné, že se ho zastane katolický kněz (WILLEM DAFOE), Romek je sám uprostřed neznámých lidí. Nepřátelsky naladění vesničané, strach, pronásledování... válka dospělých je všude kolem. A radosti dětství zůstaly v jiném světě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Mně neznámý polský režisér Yurek Bogayevicz názorně demonstroval fakt, že i od hodně slibného námětu přetaveného v celkem povedený scénář je ještě hodně dlouhá cesta k povedenému filmu. Za rozhodnutí točit tohle válečné drama v mezinárodní koprodukci sám režisér patrně nemůže, tenhle fakt sám vlastně ani není (obecně) na závadu, v případě Mé války to však bylo rozhodnutí determinující - režisér se rozhodl obsadit hollywoodské herce a výsledkem byl neuvěřitelně devastující kompromis - celý film natočit v angličtině! A tak sledování tohoto paskvilu bylo mou diváckou válkou, kterou jsem ale bleskově prohrál, jako angličtinář nejsem sice žádná extratřída, ale poslouchat polské herce, když mluví anglicky s šíleným východním přízvukem, bylo skutečné utrpení a nechat dokonce promlouvat německé vojáky stejnou řečí je úplná zvrhlost. O dramatickém deficitu ve válečném filmu nemluvě... Proč se TOHLE vlastně v roce 2001 ještě děje? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tvůrci zřejmě věděli o čem točí. Polský štáb v čele s polským režisérem totiž natočil příběh o polském klukovi a jeho těžkém životě za 2. Světové války. Možná věděli o čem točí, jenže už nehleděli na to, jakou formou to všechno dokáže zapůsobit na diváka. Zajímavý námět je výrazně podsekáván až na kolena dost nudným a nic neříkajícím průběhem, ve kterém se nic moc neděje a ani atmosféru války nedokáže výrazně naladit. Jediné co stojí za zájem jsou samotné herecké výkony dvouch hlavních představitelů. Nic víc, nic míň. Jako historické drama rozhodně nepostačující a dost nudné. --- To nebylo od pana Lipy moc chytré schovávat prase a Žida v jednom domě. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Film, který mi připomněl Karla Kachyňu - židovské dítě schované na venkově v rodině, kde se jedno z dětí vidí v postavě Ježíše, ve vesnici, která má své zrádce, zašitá prasátka, faráře a strach, v partě dětí, kde je vetřelcem a kde bez ohledu na zdánlivé závětří probíhá "jeho válka". Karel Kachyňa by mě ale rozplakal, rozesmál, vystrašil, přiměl k odpuštění .... bohatě a na dlouho by mě obdaroval. Bohužel, ON tento film nenatočil. ()

Faye 

všechny recenze uživatele

Ano, za války to bylo hodně složité, zvlášť pokud byl někdo žid, a že se děti vůči sobě dokáží chovat velmi krutě, o tom není pochyb. Že na vesnici musí každý přivandrovalec čelit všetečným otázkám zvědavých sousedů, o tom jsem taky přesvědčena. Hodně neortodoxní přístup k víře, nedokážu posoudit, i když nedělní kázání ve stylu. „ Máme velké štěstí, že žijeme. Každý z nás, který stráví aspoň minutu denně na záchodě, by měl být šťasten“. Mně, na bigotní Polsko, přijde no přinejmenším zvláštní.Ale jako celek? Buď jsem právě viděla nepovedený film na velmi závažné a smutné téma, nebo je chyba ve mně. ()

Ištván87 

všechny recenze uživatele

Film s poměrně zajímavým příběhem o tom, jak zešílí malý chlapeček, kamarád hlavního hrdiny... Je to poměrně profesionálně natočené, hraje tam Olaf "Jura Baran" Lubaszenko a Willem Dafoe, ale bohužel, ani tyto plusy film nakonec nevytahují z průměru. Je až neuvěřitelné, jak debilně film skončí a ve snaze nám něco sdělit, resp. natočit ukázkovou poctu příběhu Ježíše Krista, jde až do extrému blbosti. Bohužel, toho malého hocha mi vůbec nebylo líto (rozhodně ne tolik jako jeho otce), spíš jsem byl rád, že někdo zkrátí jeho utrpení místního idiota. A ještě ke všemu mi nebyl nijak zvlášť sympatický hlavní hrdina, ačkoliv byl rozhodně lepší než třeba David v Umělé inteligenci. Co se týče odkazů na život Ježíše, je rozhodně mnohem lepší Farářův konec. Ten se téhle problematiky chopil žertovnou formou a funguje to mnohem lépe... ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama