Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara vypráví o statečném a čestném muži, jehož životní krédo znělo: Nikdy se nevzdávej! Už jako malý chlapec se Carl Brashear na otcově malé farmě v Kentucky přesvědčil o tom, že život je těžký a nikomu nedá nic zadarmo. Když po letech jako mladý muž opouští rodiče, aby vstoupil do námořnictva, otec mu nařizuje, aby byl ze všech nejlepší a nikdy neskončil jako on, udřený rolník, který nemá chvíli oddechu. Carl slouží na lodi jako kuchař, touží ale stát se něčím víc. Po nehodě vrtulníku se pro zraněného muže potápí vrchní velitel Billy Sunday a vzhledem k jeho potížím při vynoření se zdá, že už nikdy nebude moci sestupovat do větších hloubek. Carl se v té chvíli rozhodne, že i on se chce stát potápěčem. Jelikož je ale první černoch, který o něco podobného usiluje, do výcvikového tábora se dostane jen s velkými obtížemi. Velitelem výcviku je tam právě Sunday. Ten nikomu nic nedaruje a s námořníky se nemazlí. Carl navíc naráží na projevy rasismu a nenávisti. S jedinou výjimkou se všichni bílí námořníci odstěhují z jeho ubikace. Když pak při nebezpečném ponoru zůstane jeden voják pod vodou a zachrání ho právě Carl, medaili dostane vojín Rourke, přestože právě ten tam svého kolegu nechal. Carl má ale před očima jen jedno: uspět tak, jak si to přál jeho otec, a to navzdory tomu, že se zanedlouho dozvídá, že otec zemřel… Při závěrečných zkouškách se zdá, že nemá šanci. Velitel výcvikového střediska, rasisticky založený senilní stařec, kterého sem armáda poslala, protože nevěděla co s ním, nechce, aby právě za jeho velení se stal námořním potápěčem černoch. Když Carl pod vodou plní zadaný úkol a žádá nářadí, jeden z námořníků mu prořízne pytel, takže musí na dně pracně všechno hledat. Stráví v ledové vodě devět hodin, ale nevzdá se. Nakonec se ocitá v nebezpečí života a velitel Sunday dává na vlastní zodpovědnost povel, aby byl vytažen. Senilní stařík si může plíce vykřičet, nikdo už ho neposlouchá. Carl si získal úctu i svých bývalých nepřátel… Před složením zkoušek se Carl v knihovně seznámí s Gwen, která právě dokončuje studia medicíny. Díkva mu pomůže s učením a nakonec se oba rozhodnou, že se vezmou. Carl pokračuje v úspěšné kariéře námořního potápěče a je povolán také v závažném případě, kdy se nad oceánem zřítil americký bombardér, který měl na palubě jadernou bombu. Ta skončila na dně moře a je třeba ji co nejrychleji najít. V okolí se navíc vyskytují i ruské ponorky, které po ní také pátrají... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (169)

VanTom 

všechny recenze uživatele

Opravdu ničím vybočující (životopisné/"sportovní") drama o ctižádostivém černochovi, který na umanuté cestě za životním snem – stát se námořním potápěčem – překoná obvyklá protivenství, zde znásobená barvou kůže. Stěžejní výcviková pasáž se nadechla ještě dobře, i díky nevyzpytatelnému rasismu instruktora Roberta DeNira, střípky ze života a přezkoumávání před výborem v poslední třetině už však zatopily zkratkovitost, patos a nezájem. ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Filmů jsem viděl už spoustu a nijak laciné a ubohé mi to nepřijde. Častokrát jsem si spíš říkal, že film není určený slaboduchým divákům, když se po delší době vracelo k nějakým postavám nebo jménům, a nebo když něco zůstalo vyřčeno jentak na půl huby (nebo možná po americku to bylo srozumitelnější, ale já si byl místy ne úplně jistý). Dramatické scény jsou opravdu dramatické, že i přítelkyně, která od začátku filmu tvrdila, že ji to bavit nebude, a že si radši vezme na klín počítač, vydržela sledovat film celé dvě hodiny (teda kromě fénování vlasů). Takže dost silný příběh ve slušném balení a přikrášlen bezchybným výkonem hlavně mistra De Nira. ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Je to opravdu tak, během sledování jsem si to myslel a teď se mé podezření potvrdilo, režisér JE černoch. Nedokázal bych si jinak vysvětlit tu ukrutnou sílu protlačit jistě hrdinský příběh Carla Brasheara. Ta účelovost byla neskutečně patraná. Naštěstí zde ovšem vedle hereckého dřeva Cuby hraje i jistý Bobby De Niro. A to je panečku zase nádhera. Ten člověk si svou postavu dává naprosto s přehledem. Nebýt něj tak bych Men of Honor viděl jako černošskou odpověď na Pýchu národa. 70% ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Už když byl Carl (Cuba Gooding jr.) malej kluk, jeho otec mu říkával - "Nikdy se nevzdávej, vždy běž za svým cílem". A i když doba nebyla námořníkům černé pleti nikterak nakloněna, svým sebezapřením šel Carl den za dnem za svým cílem - ať už to bylo na průzkumné lodi, výcvikovém středisku nebo v osobním životě. Svojí snahou dokázal přesvědčit i velmi skeptického velitele výcvikového střediska, Billyho Sundaye (Robert DeNiro), že barva pleti je až to poslední, co je v životě důležité ... Jasně, můžeme se jen dohadovat jak moc film odráží skutečný život Carla Brasheara, a kolik je jen výmyslel filmařů pro zatraktivnění snímku. Nicméně v základních rysech to sedí, a tak můžeme klidně nadávat na spoustu klišoidních scén a vlající americká vlajka tu nebyla tolik vidět snad jen proto, že z velké části se film odehrává pod vodní hladinou - nicméně takto to bylo a to je fakt. Více než Cuba Gooding jr. v hlavní roli mne ale zaujala postava Billyho Sundaye v podání Roberta De Nira - pan herec Robert De Niro zase jednou dokázal, jak výtečným hercem je. Celkově se mi Men of Honor (Ten nejlepší? kdo to probůh vymyslel) líbil, a klidně se na něj podívám znovu... ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Je to vcelku dobrej film s válečnou tematikou a výborným hereckým obsazením. Problémem je až moc velká pohádkovost, přestože je to podle skutečné události. Všechno je až moc dokonalý, všechno dobře dopadá, nenastane žádnej zásadní zvrat, nic. To je škoda, protože jinak by tenhle snímek měl našlápnuto mnohem výš. Stejně tomu ale dám 3,5/5. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (6)

  • Carl Brashear zemřel 25. Července 2006 ve věku 75 let. Film byl tedy natočen ještě během jeho života. US NAVY na jeho počest pojmenovala zásobovací loď třídy Lewis and Clark - USNS Carl Brashear (T-AKE-7), která vstoupila do služby 4. března roku 2009. (Posheidon)
  • Synovec Carla Brasheara Donald je hokejistou týmu NHL Washington Capitals. (duklak2)
  • Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

Reklama

Reklama