Jeden život je britský životopisný film o britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí, kdy pomáhal skupinám židovských dětí v Němci okupovaném Československu, aby se mohly ukrýt a uprchnout v letech 1938-39, těsně před začátkem druhé světové války. (Vertical Entertainment)

ZadaraDoKina

Režisér James Hawes má za sebou více než 30 let trvající kariéru tvůrce televizních filmů a seriálů, Jeden život je nicéně jeho pozdním celovečerním filmovým debutem. Podařilo se mu v něm věrně zrekonstruovat především tu linii příběhu, v níž se již stárnoucí Winton rozpomíná na dávné předválečné události a hledá cestu, jak je smysluplně uchovat pro budoucnost, přičemž vše - včetně historické, emočně náročné linie z předválečné Prahy a Londýna - spěje k oné ikonické scéně ve studiu BBC. Jeden život vrchovatě naplňuje cíl uchovat Wintonův příběh široce přístupný a sdělný. O stále platném poselství činů Nicolase Wintona, potomka židovsko-německých migrantů, svědčí i osobní zkušenost režiséra filmu James Hawese: “Příběhy tohoto druhu je nutné vyprávět, protože hovoří k naší současnosti. Když jsem poprvé přijel do ČR, abych se dozvěděl víc o Wintonových aktivitách, stáli jsme s kolegy před jeho sochou na 1. nástupišti pražského Hlavního nádraží. Najednou jsme si všimli něčeho neobvyklého: viděli jsme policii, shluk lidí, slyšeli jsme plačící děti. Nejdřív jsme nevěděli, co se děje, ale pak nám došlo, že právě dorazil vlak s uprchlíky z Ruskem napadené Ukrajiny. A to se odehrávalo jen několik metrů od sochy Nicolase Wintona. Historie se opakovala.” ()

lepo

Je tu veľký diferentný bod. Písať recenziu o svätcovi, resp. o filme. Silu Anthonyho Hopkinsa netreba podceňovať. Jeden z najlepších hercov všetkých čias, stále ukazuje prečo.. Na prelome svojeho času môže zapnúť svoju mágiu a v plaveckom bazéne pri svojom dome poeticky naladiť  divákov. A to je to, čo presne urobí v spolupráci, cez obsadenie Johnnyho Flynna . Životopis britského makléra Nicholasa Wintona, muža, ktorý navštívil Prahu v roku 1939 a zohral úlohu pri pomoci a úteku židovských detí z pazúrov Adolfa Hitlera a nacistického režimu v rámci dobrovoľníckej operácie pred druhou svetovou vojnou. Flynn  a Hopkins. Čo teraz? . Aj keď je to občas ťažký film, je to tiež dôležitý film, ktorý osvetlí skutočný príbeh a muža, o ktorom možno mnohí predtým nepočuli. Vyváženie viacerých časových línií v priebehu filmu môže byť náročný čin, ale v tomto prípade najpútavejší materiál pochádza z minulosti, hoci akonáhle sa film obráti na Hopkinsa, aby ho priniesol do dnešných dní tak to dá. Teraz ďaleko od svojej minulosti, s vekom prišla múdrosť a pokora pre  sira Wintona, ktorý žil v osemdesiatych rokoch so svojou manželkou Grete (Olin). Jeho stovky záznamov o menách detí, ktoré zachránil, ho donútili upratať si svoju kanceláriu a priniesli mu spomienky na minulosť. Mladší Winton, ktorý sledoval správy z východnej Európy a cítil sa bezmocne, sa pripojil k priateľskej humanitárnej operácii v Prahe, aby pomohol napomôcť židovským deťom utekajúcim z Nemecka do Spojeného kráľovstva, kým sa samotná krajina pomaly dostala do pazúrov Hitlera a nacistov. Je to určite nebezpečná operácia, ktorá zmenila nielen Wintonov život, ale aj život detí, ktoré zachránil. Spomienky na tých, ktorých nemohol, ho však stále zaťažovali. Pracoval zo Spojeného kráľovstva a zo zahraničia, bojoval za deti, aby zaistil ich bezpečnosť. Ocenenie súčasného Wintona a jeho vynaložené úsilie, ozývajúce sa emócie pochádzajúce od bežne zdržanlivého obchodníka s cennými papiermi prekvapia väčšinu divákov a prinesú vo väčšine prípadov slzy do očí. Najlepšou časťou One Life bolo vystúpenie Hopkinsa ako súčasného  Wintona v závere pôsobivého konca. Hopkinsov šarm a charizma naďalej žiaria a jeho schopnosť využiť emócie v akejkoľvek scéne sú bezkonkurenčné. Medzitým Flynn odvádza obdivuhodnú prácu, zachytáva spôsoby Hopkinsa a zároveň prináša mladšiemu Wintonovi rovnaké kúzlo a energiu, akou bol vystavený  uprostred vojnovej zóny. Nakoniec je Jeden život silný, no trochu formulovaný životopisný film, ktorý vie, ako využiť emócie, a najväčší podiel na tom mal Anthony. ()

rigby

Čtyři hvězdičky asi jen z úcty. Ačkoli byl film solidně natočen, nic nového nepřinesl. Zajímavá byla jen ta linie se starým Wintonem, který lituje, že nemohl udělat víc a pochybuje o důležitosti svého činu. Nicméně příště si raději pustím český film Všichni moji blízcí, kde je vlastně totéž s krásnou dobovou kulisou tvořenou skvělými herci. A to je ta věc navíc, která u tohoto filmu chybí. 4- ()

hony23

Sir Nicholas Winton - muž, který zachránil z Československa před Hitlerem stovky dětí a jehož silný příběh přináší tento skvěle natočený film. V hlavní roli exceluje Anthony Hopkins, jehož herectví ještě umocnilo zážitek z filmu. ()

TINaMA

Tentokrát jsem si byla jistá,že tento film bude stát za to. Z kina jsem ale odcházela jaksi prázdná. Ne,že by to nebyl doják. Ale dojímavý je prostě ten příběh sám. Nicolas Winton si zaslouží víc. Rodiny dětí, co do vlaku nastoupily nebo nenastoupily, si zaslouží víc. Všechno mělo být víc. Ten film je pěkný, ale je to promarněná příležitost. Všem těm, kteří v něm nemají být zapomenuti, nesahá ani po kotníky. ()

mrtvej_pes

Na tenhle film si jde těžko stěžovat, všechno vlastně dělá dobře. Jen mám pocit, že se trošku bojí využít maximum emocionálního náboje - mohl to být větší powerhouse. Takhle je to jeden z dalších filmů o 2.SV. ()

Polux

8/10 | Důstojný a neokázalý pomník "dětskému" Schindlerovi a také všem ostatním dobrým lidem, kteří Wintonovi v jeho úsilí stejně nezištně a se stejným zápalem pomáhali. Vzhledem k podobnému tématu je srovnání se Spielbergovým černobílým majstrštykem pochopitelně nevyhnutelné a logicky nedopadá pro Hawesův celovečerní debut vítězně. Hawes režíruje film v nevýrazném "televizně-rutinním" duchu, naštěstí pro něj ale pojednává o tématu, které je tak silné a nadčasové, že přebije i některé méně povedené aspekty filmu a navíc má k dispozici vynikajícího Hopkinse. | Obával jsem se, že Hopkins bude ve filmu jen do počtu a objeví se pouze na začátku a na konci, což se naštěstí nestalo. Pravidelně střídat paralelní dějové linky byl od tvůrců chytrý tah, jak udržet Hopkinse průběžně ve hře a příběhu v požadovaných místech dodat větší dramatický náboj (osud posledního transportu). Jednak proto, že Flynn jako jeho mladší verze na něj hereckými schopnostmi ani charismatem nestačí (přehrává jej i Bonham Carter na mnohem menším prostoru) a jednak proto, že samotné historické události filmařsky vděčnou katarzi neposkytují (transporty běží a pak ze dne na den - propuknutím války - prostě skončí). To se děje až ve slavném a patřičně dojemném závěru v televizním studiu, který výsledný zážitek z filmu nepřekvapivě táhne mocně nahoru. | Kromě neselhávajícího Hopkinse potěšili také Bonham Carter v další zábavné roličce a Pryce bohužel jen v trochu větším cameu (velká škoda, že nedostal šanci se ve filmu více ukázat, vidět jej na scéně společně s Hopkinsem je radost), plus pochvala za autentické lokace a nemalý počet tuzemských členů štábu před i za kamerou (díky čemuž v dialozích komparzu na pozadí nedochází k prznění mateřštiny). Celkově důležité téma v poctivém balení, takže úkol splněn. | PeZet ()

Moviekitty

Předně musím říct, že mám rada filmy podle skutečných událostí či o životě skutečných osob, neboť se v nich zvládat značně lépe orientovat než ve scifi žánrech, kde se naopak spíše ztrácím.  Tento film byl samozřejmě první případ. Děj mi byl bezesporu blízký i z důvodu, že se zde ústřední zápletka týkala českých dětí a Československa. Lidské vlastnosti, jako laskavost a nelhostejnost u konkrétního člověka, by se měly připomínat a oslavovat právě proto, aby podobné činy inspirovaly ostatní a dávaly nám ostatním najevo, že dobro v (některých) lidech stále je. ()

orangee

Pocta Nicholasi Wintonovi, jež svým jednáním pomohl mnoha českým dětem přežít dobu války v bezpečném prostředí. Válečné drama vypovídající o pravdivé události, která vezme každého za srdce, o to víc, když se s hlavním hrdinou blíže seznámíte a poznáte, jaké těžkosti musel přetrpět, aby mohly vlaky s dětmi do Anglie vůbec vyjet. Hodně riskoval, mnoho lidí mu bylo vděčno za svůj život. Při tom takový skromný a jemný mladík, který prostě jen věděl, že něco musí udělat, musí pomoci. Téma je tak silné, že je vcelku jedno, kdo v filmu hraje. --- Ač herecký um obou herců v hlavní roli nechci vůbec nijak zpochybňovat. ()

EddyT3

Díky dvěma časovým liniím vlastně nemá Anthony Hopkins tolik prostoru jak bychom třeba chtěli, ale i přes to je jeho výkon vynikající. Příběh pana Wintona je mi znám a je krásně převeden na plátno. Nemohl jsem se ubránit osobnímu srovnání se Schindlerovým seznamem, který krutosti války ztvárňuje o dost více. Jeden život je i přesto dojemným snímkem o nejhorší době novodobých dějin a o muži, který udělal co mohl, aby pomohl potřebným lidem a přesto ho po zbytek života tížilo, že nemohl udělat víc. ()

islandempire

One life má jednu obrovskou, nespornou výhodu, kterou je skvělý námět. Sir Winton byl prostě úžasný, inspirativní člověk a opravdový machr. Grácie, s jakou se jeho postavy zhostil (opět a očekávaně) skvělý Anthony Hopkins jen podtrhuje jeho vnitřní sílu, obrovskou odvahu a naprosto neuvěřitelnou skromnost. Film nepotřebuje spektakulární scény, tlačení emocí skrze drastické scény (až na jeden záběr), vystačí si s dojemností celého příběhu o člověku, který, ač udělal moc, si (pravděpodobně) nikdy nepřestal vyčítat, že neudělal ještě víc. K tomu skvělá hudba, bravurní herecké výkony (zejména Hopkinse a Carter) a při závěrečných titulcích seděl celý kinosál jako zařezaný, lidi ještě dlouho zůstávali v sedačkách a občas se ozývalo "smrkání z dojetí". Film vyždímal emoce i ze mě, přesto mi tam "něco" chybělo. Možná by půlhodinka navíc prospěla, možná bychom se i životě tohoto úžasného člověka dozvěděli ještě víc. Prostě když "cítíte, že můžete něco udělat, tak to udělat musíte". ()

jara12

Film zachycuje příběh Nicholase Wintona, mladého londýnského makléře, který na prahu druhé světové války pomáhal židovským dětem z Československa. Winton zachránil 669 dětí, ale jeho činy zůstaly dlouho neznámé. Film se zaměřuje na důležitost jeho humanitární činnosti a představuje ho jako celoživotního idealistu. Anthony Hopkins exceluje ve své roli staršího Wintona, zatímco Johnny Flynn představuje mladého Wintona. Emočně působivý příběh se snaží ukázat nejen Wintonovu statečnost, ale i jeho pochybnosti a odhodlání. I když film nenabízí hlubší ponor do motivace hlavní postavy, poskytuje působivý pohled na Wintonovy skutky a jejich dopad na lidské životy. ()

zeli24

Známý příběh N. Wintona je nedílnou součástí české historie. Filmové ztvárnění v roce 2023 je zdařilé a z paralel tehdejší doby a současnosti diváky musí mrazit. Určitě by se tento film měl stát součástí osnov v českých školách, protože jedině poučením z chyb v minulosti se jich můžeme vyvarovat v budoucnu. ()

Pametnice

Není žádná pochybnost o velikosti pana Wintona, jeho odvaze a odhodlání pomáhat. Film dává prostor i ostatním, kteří mu pomáhají jeho myšlenku uskutečnit. V předválečné části je to hlavně mravenčí práce a neskutečné množství papírování. Herecké výkony zejména p. Flynna a H.B.Carter určitě zaujmou. Je třeba něco dodávat k lince stárnoucího pana Wintona? Hopkins to je gesto, pohled... A tam to je, cítíte to a rozumíte. Mně osobně víc zaujal pohled do jeho života ve stáří. Pocity skromného člověka, který dává nahlédnout do své duše, kdy až na dno mohl pohlédnout jen on sám. Samozřejmě přichází scény dojemné. Jsou tam ty děti, dokument BBC, který známe z reálu. Scény u vlaku. Přesto mi občas přišlo, že je to moc rychlé a vlažnější. V každém případě má film velkou výpovědní hodnotu a mě opravdu potěšilo, že v kině byla spousta převážně mladých lidí. A třeba se šli podívat poprvé na film o člověku, který zachránil děti, dozvědět se něco víc, než zaslechli. A to je důležité. Připomínat a nezapomenout. A v tom má určitě tento film svůj význam. Ať už se nám technicky líbí na sto nebo padesát procent. ()

majorzeman13

Rozhodně jde o nadprůměrné,skvělé filmové zpracování. Anthony Hopkins je jako vždy skvělý. "Ten kdo zachání jeden život zachrání celý svět". Povedené,kvalitní filmové zpracování. No dost možná jeden z nejlepších bijáků roku....?! ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh