Baletka

Jižní Korea, 2023, 92 min

Bývalá bodyguardka oplakává svoji nejlepší kamarádku, kterou nedokázala ochránit, a pouští se na misi s jediným cílem: splnit její poslední přání. (Netflix)

Enšpígl

V rámci promo tohoto snímku jsem četl, že jse jedná o jihokorejskýho Johna Wicka v ženským podání. To bych byl trošku opatrnýv takovým prohlášení, ale budiž. Jedná se o zajímavý snímek, moc se v něm nemluví, docela solidně akční, některé scény jsou docela surové (střepy v hubě), ale stylovost a vymazlenost Johna Wicka a to už nemluvím o celým světe zabijaků o to tady ani nezakopneš, ale pokud jde o klasický akčňák, tak film určitě patří k tomu lepšímu co se dá vidět. ()

papadoce

Mňa tentokrát Juhokórejčania presvedčili, lebo videl som od nich už aj slabšie veci, ale …. V prvom rade to malo zlé strihy a zväčša o ničom kameru. Prvá scéna prepadu v obchode bola zaujímavá, no len do momentu, než začal súboj. Jeho choreografia bola vcelku fajnová, ale kameraman to nezvládal ani omylom a tak sa to nieslo aj po zvyšok filmu. Príbeh bol vskutku dobrý, bývalá vyhadzovačka a mlátička si našla za kamošku balerínu s dobrým srdcom, tej ktosi strašne ublížil a tak sa vydáva na cestu pomsty. Na deväťdesiat minút slušný materiál a v správnych rukách vie zaujať. Hlavná hrdinka je celkom sympoška a za strihový a kamerový výsledok prakticky nemôže. Okrem toho má film ešte jeden problém. Je to totiž akčný film o pomste, ale akcie je tu ako šafranu. Z deväťdesiatich minút zaberie tak desať, nech pätnásť a to je žalostne málo. Druhá bitka v hotelovej izbe mala ešte lepšiu choreografiu ako úvodná, ale ešte horšiu kameru a nič na tom nezmenilo ani detailné prerezanie úst. Pritom ten súboj bol skutočne super. Dialógy a doplnkové scény, ktoré tvorili 85% filmu boli zväčša rozvláčne a v pomalom tempe, ale mne sa veľmi páčilo retrospektívne vyobrazenie ich vzťahu. Čarovné, až po tragický koniec. Opäť filmík s potenciálom no s chybičkami. A máme tu samozrejme záverečnú bitku/strieľačku, ktorá nech sa na mňa nikto nehnevá, sa chcela tak strašne podobať na Johna Wicka až to bolí. Pritom to vôbec nebolo potrebné, pretože choreošky dvoch predchádzajúcich akčných scén mali svoj nápad a originalitu. No natočená bola dobre. Zrážam hviezdy za strihy a kameru, ale pridávam hviezdy za retrospektívu, príbeh, hudbu a akciu. A dedko s babkou priekupníci zbraní boli bohovskí 👍. No nekúpte ten plameňomet 😁. Ja vravím, že kľudne aj štyri a pol. Rád znova uvidím. Záver za desať. ()

BoPo

Režisér/scenárista Chung-hyun Lee bol jasným ťahákom. Jeho Telefon (2020) radím medzi špičku v rámci filmov s tematikou cestovania v čase. Zároveň opäť obsadil herečku Jong-seo Jun, takže vábenie bolo dvojnásobné. Bohužiaľ však sklamanie. Príbeh tuctový. Vizuál vydarený, ale akcie vlastne dosť málo a bohužiaľ zostrihaná ako piate pokračovanie 96 hodin. Bolo totiž treba zamaskovať, že bojová zdatnosť hlavnej hrdinky nie je topová. Rádoby cool vybíjaná, ktorá vďaka vhodnej minutáži utečie, ale ešte rýchlejší vyfučí z hlavy. ()

agentmiky

Psychedelický trailer mě navnadil na něco honosnějšího, ale Ballerina se nakonec zařadí mezi průměrnější příspěvky do jihokorejské filmografie. Rozhodně mě bavilo sledovat ten vizuál. Po formální stránce si s tím autoři vyhráli, ty rozmanité a extravagantní barvičky měly něco do sebe. A taky ten slizký záporák, kterého se herecký představitel zhostil na jedničku. Ale ostatní aspekty už na tom tak slavně nejsou. Akčních sekvencí zde člověk moc nenajde, ale v tom bych hlavní problém neviděl. Spíše mi vadil ten chaotičtější střih (z toho hned divák pochopí, že herečka v hlavní roli nemá zkušenosti s tímto žánrem), kde málokdy rozumíte, co se na obrazovce děje. Aspoň ta stylizace prostředí a brutalita (viz. rozkousané střepy) samotnou akci zachraňovala. A ten závěr s plamenometem též kladně překvapil. Takže v souhrnu jednohubka, co neurazí, ale ani nenadchne. Za mě dávám 5,5/10 ()

Necrotongue

Ballerina mohla podle mého názoru dopadnout mnohem lépe, kdyby se korejští tvůrci tolik neutápěli ve vleklých bezobsažných scénách a kdyby místo toho nabušili svůj počin divočejší akcí, živějším tempem a mnohem lepší prací s kamerou. Příběh jako takový nepřinesl nic nového; podobných cest za pomstou jsem už přece jen viděl víc, mohl jsem každopádně ocenit sympatickou, na slovo skoupou úhlavní hrdinku a i přes mnohdy slabé tempo velmi slušný killcount, to ale na lepší hodnocení, než mé výsledné tři pěticípé, nemohlo stačit. Potěšilo mě ovšem, že nedošlo na tradiční korejské pitvoření, které by mi dozajista pokazilo náladu. V tomto směru se tedy tvůrci vytáhli, o to víc mě mrzí, že v jiných bodech zbytečně selhali. / Poučení: Neběhej po chodbách s nastartovanou řetězovou pilou. ()

• Jong-seo Jun (Okju) měsíce intenzivně trénovala v bojových uměních v rámci přípravy na bojové scény. (HanzoBureshi)