Stárnoucí Calvero (Charles Chaplin), kdysi všemi obdivovaný klaun, se pokouší vyrovnat s tím, že má svá nejlepší léta za sebou. Jednoho dne zachrání mladou tanečnici Terry (Claire Bloomová), která si chtěla vzít život, a nastěhuje ji k sobě. Péče o ni náhle opět dodává smysl jeho životu. Vrací jí sebevědomí a obstará jí divadelní angažmá. Terry se do Calvera zamiluje, on však její city odmítá. Přeje jí totiž šťastný život po boku mladého spisovatele Nelvilla. Tajně mladou ženu opouští a protlouká se jako tuctový pouliční klaun. Když Terry Calvera po několika letech náhodou záhlédne při pouličním výstupu, uspořádá pro něj vzápětí velkou benefici.

Tento tragický dojímavě sentimentální dozpěv za jednou kariérou je Chaplinův snad nejosobnější film - paralela mezi životními osudy Calverovými a Chaplinovými je zjevná. O to osudověji působí, že po tomto filmu byla Charlesi Chaplinovi zakázána další práce v USA: po pobytu v Evropě mu byl - ještě před uvedením jeho filmu SVĚTLA RAMP - znemožněn návrat do Spojených států, údajně pro neamerické smýšlení. Chaplin, rozhořčený jednáním Ameriky, vzápětí přesídlil do Velké Británie. (Quentin T.)

Noviik

Kdyby se tímto dílem Charlie Chaplin rozloučil s hereckým světem, pak by to bylo ještě o stupeň výš. Bohužel/Naštěstí, se tak nestalo... ()

sator

Příběh je to zajímavý se silným momenty, pro mne je ale nejslabším článkem Chaplinovo deklamující herectví bez prožitku... V momentech kdy ale nemluví je to síla.. Záhadou jsou kašírované "exteriérové" scény se zadní projekcí... ()

LeoH

S mluvícím Chaplinem jsem dosud neměl tu čest a strašně příjemně mě překvapila jeho civilnost, přesvědčivost, charisma. To, co mi vadívá u některých pozdních Woodyho filmů, totiž nedůvěryhodnost vztahu mezi mladou krasavicí a šedivým starouškem, je tady úplně samozřejmé, díky životnímu optimismu a síle osobnosti, která tryská z Charlieho plamenných přednášek o životě i z toho, jak se jeho postava znovu a znovu snaží jít dál a dělat to, čemu věří nejvíc. A dál to nebudu rozmatlávat, ode mě by to tak nevyznělo. ()

senor

Čím je starší, tím je lepší. Hořce dojemné ladění v tomto snímku převládá, přesto je komediální scéna kdy Charlie vystoupí s Busterem Keatonem naprosto fenomenální. Je až neskutečné jak je Chaplin schopen sebereflexe, po tolika letech úspěchů a skvělých filmů. ()

progression

Můj nejoblíbenější Chaplinův film. Příběh stárnoucího klauna a mladé baletky střídá dojemné, komické, realistické i nostalgické scény. Možná je to tak trošku Charlieho "bilanční" film. Claire Bloom v úloze Terry je krásná a talentovaná, ale přestala si věřit. Charlie by ještě rád ukázal na jevišti, že nepatří do starého železa. Péče o Terry mu částečně dodává životní sílu, když jsou pokusy o návrat na jeviště méně a méně úspěšné. Nostalgický a dojemný příběh zesiluje skvělá Chaplinova hudba, která vám bude znít v uších ještě dlouho po skončení filmu. Na nezapomenutelnou hudební scénku, kdy se na jevišti setkají (myslím, že ve filmové historii poprvé a naposledy) Charlie Chaplin s Busterem Keatonem jako "stárnoucí legendy němého plátna" i celé vyvrcholení filmu jen tak nezapomenete ... ()

Brain-D

Naprosto překrásné zakončení (rozloučení) kariéry. Musím přiznat, že se jedná o jeden z nejlepších černobílích filmů jaké jsem kdy viděl. Tak dojemný, emocionální a nad životem zamýšlející film se jen tak nevidí. Tam, kde Kid sršel vtipem, zde Chaplin zdrcuje dramatem. Byl to opravdu velký umělec !!! ()

fefee

Pekný dojemný film a úctivá pocta majstrovi remesla ktorá ma však nechytila za srdce tak ako iné jeho filmy. ()

Richard_Ba

Herecké výkony boli výborné. Chaplin vložil po emocionálnej ako i myšlienkovej stránke mnoho dosvojej postavy, a bolo to cítiť , že je to jeho osobná výpoveď._____Krásna symbióza publikom prežutého komika/míma a začínajúcej (prima)baleríny, ktorý sa spoločne ocitajú na dne a využívajú(nie zneužívajú) vzájomnú lásku a priazeň ako rebrík aby sa dostali na vrchol. Vskutku krásne dielo , ktoré dušu zaručene pohladí._____Pre mňa je Chaplin autentickejší keď sa venuje dráme, a nezbytným dôkazom je aj film Limelight. Jeho „Tulák“ je bezpochybne ikonou, a synonymom pre humor v období svojho vzniku, ale podľa mňa už v dnešných dobách nedosahuje svoju súdobú pozíciu. Žánrovo tragédia/dráma zo štipkou humoru, však pôsobí priam opačne, a dosahuje transcendentánosti, hlavne tým, že u dívaka vyvolá sympatie a to u generáciach súdobých i nasledujúcich. ()

Mackin

Nejsmutnějším obdobím umělcova života je bezesporu okamžik, kdy už ho obecenstvo odmítá a jemu tak nastává neodvratitelný konec kariéry. Ale i o této životní etapě lze natočit skutečně nádherný a dojemný film, tak jak to dokázal Charles Chaplin právě ve Světlech ramp. 100% ()

klúčik

Veľká klasika. Charles Chaplin ako smutný klaun. Famózne, smutné ale neskonale pravdivé. Dokonalé herecké výkony a neprekonatelná hudba. 100%. ()

matolas

Labutia pieseň. Krásne zhodnotenie seba samého a pochopenie, že donekonečna to tak byť nemôže. Lepšie však pán majster koniec jednej obrovskej a nezopakovateľnej kariéry nemohol natočiť. Jediný film, kde Chaplinova postava zomrie pred kamerou. Záverečná scénka s Keatonom je nezabudnuteľná. Bravo! ()

xaver

Podle mého názoru jeden z nejlepších filmů všech dob. Chaplin prokázal, že je nejen mistr němého filmu, ale i zvukového. Hudba, kterou k filmu složil je až neskutečná. Zajímavé je, že se skoro nikde nedozvíte, že za hudbu k tomuto filmu obdržel Chaplin Oskara. Film je jasným důkazem Chaplinovi tvůrčí geniality nejen jako herce a režiséra, nýbrž i jako hudebního skladatele. Zde si nutně musíme položit otázku, kde by asi skončil, kdyby se víc věnoval hudbě? To myslím nepotřebuje další komentář. ()

Han22

A zase mě Chaplin nepřesvědčil na 5*. Chyba bude někde ve mě, protože objektivně není moc co vytknout. Příběh je zasazen do starých časů a odpovídá tomu i styl natočení ala 20-30. léta. Hudba, především ústřední motiv je nádherná a už putovala do mé sbírky slavných "movie themes". Chaplin hraje úžasně, v podstatě sám sebe, stárnoucího klauna, který dávno přestal být vtipný, muže který umí rozdávat energii i nádherně filozofovat a vzápětí se utápět v alkoholu a sebelítosti. A první komorní půlka, ve které se snaží probudit vůli k životu v mladičké nešťastné baletce je jednoduše úžasná. Druhou půlku ale brzdí balet, pro který prostě nemám pochopení, melodramatická romantická vyznání baletky i bohužel totálně nevtipná "komická" čísla. A bohužel finále, které mohlo být emocionální bombou nebylo, protože nějaký IDIOT v obsahu vyspoiloval celý příběh včetně konce. Takže dávám "jen" silné 4*. Komedie roku 1952. ()

javirgo

Tenhle krásný a dojemný příběh stárnoucího klauna byla srdeční záležitost už mého tatínka a od mého prvního shlédnutí je i moje. ()

Neotom

Dle mého názoru nejlepší Chaplin. Ukazuje příběh komika, který za své životní poslání nepovažuje nic „většího", než bavit publikum. Zřetelněji nám Charlie své sdělení snad ani ponouknout nemohl. Mimochodem, mám podezření, že i Aronofsky Světla ramp viděl :-) 75% ()

angloumene

Příběh o Calverovi je vyhaslý stejně jako jeho hlavní postava. Vlastně se jedná o takovou hořko sladkou romanci, kde není překvapivého vůbec nic. Na druhou stranu obdivuji, že i přes tuto evidentní prvoplánovitost si Limelight dokáží udržet své kouzlo a diváka nenudí. Bohužel už nenabízí nic dalšího. Za mě 68 %. ()

chuckboris

Charles Chaplin promluvil, a stálo to za to! Smutný odchod starého a lidmi odvrhnutého klauna jakoby symbolizoval Chaplinův odchod z filmového výsluní. Kdo je obeznámen s předchozími Chaplinovo filmy jistě k tomuto důstojnému rozloučení jedné filmové legendy přilne. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd