Jean-Michel Jarre: Most z budúcnosti

(koncert)
všechny plakáty
Hudební
Slovensko, 2024, 120 min

Priamy prenos z jedinečného otváracieho koncertu festivalu Starmus v Bratislave. Špeciálnym hosťom bude Brian May. (RTVS)

Dexter1

Zrejme posledná veľká a kvalitná produkcia RTVS kým ju "zrušia". Klobúčik dolu a som veľmi rád, že RTVS ukázala, že zvládne aj takéto veľké projekty. ()

jedna_vrana

Walkman bol vo svojej dobe zázrakom, zrazu sme si mohli hudbu „nosiť so sebou“. Nevadí, že to šušťalo, mne sa ten pocit zdal dokonalý. Počúvať hudbu na slúchadlá a byť odstrihnutá od okolia. A práve Jean-Michel Jarre bol jedným z mojich top favoritov. Jeho albumy Oxygene a Équinoxe, som si púšťala dookola, ako to tínedžeri robia. Nemala som to šťastie, aby som jeho koncert zažila naživo. Viem, že to musí byť obrovský zážitok, okrem hudobného aj vizuálny. Ďakujem, že nám slovenská Dvojka sprostredkovala jeho koncert v Bratislave, dnes už aj v obývačke máte silný zážitok. A viete čo? Vďaka nemu aj tá naša Bratislava vyzerala pekne a myslím, že Jarre zvýšil záujem sveta o cestovanie našim smerom. Skladba, ktorú zahral so symfonickým orchestrom mi spôsobila zimomriavky. ()

Autogram

Ako povedal komentátor, chvíľami to bolo ako technopárty na Ibize, ale staré dobré sedemdesiatkové a osemdesiatkové veci z albumov Oxygène, Équinoxe a Rendez-Vous v moderných úpravách ma vrátili do mladosti až detstva a vtedajších pocitov z tejto mimoriadnej hudby. ()

Equilita

Toto je detstvo. Jarreho staré hity sú nesmteľná klasika a svojimi novými techno bangermi tento 75 ročný génius vytrie kocúra aj mladým producentom vyššie spomínaného žánru. O vizuálnej stránke ani nehovorím, bola to pastva pre oči. Srdečná vďaka patrí RTVS, za tento úžasný prenos. ()

PTuranyi

Vynikajúci koncert svetoznámeho hudobníka Jeana Michela Jarrea, známeho svojimi vystúpeniami pod holým nebom so zapojením najmodernejších efektov a technológií. Okrem hudobnej stránky, ktorá zahrňovala okrem osvedčených hitov aj nové skladby, produkcia excelovala laserovými svetlami a efektným usporiadaním pódia s množstvom obrazoviek premietajúcimi nápadité animácie doplňujúce hudbu. Jarre s hudobníkmi na pódiu používa netradičné elektronické nástroje ako elektronický klarinet či už známa laserová harfa, Môj dojem tak trochu kazí Brian May, ktorý svojimi gitarovými improvizáciami nezapadá do atmosféry skladieb Jeana Michela. 90% ()

andykanadan

Nechcem to preháňať, ale bol to jeden z najlepších koncertov, aké som vo vysielaní RTVS videl (ak nie aj najlepší) - okrem Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov... ()

Dedincan

Jednalo sa o koncert slúžiaci na otvorenie vedeckého festivalu, celé toto pod hlavičkou jednej veľkej kontroverznej antivírovej spoločnosti. V úvode si človek pozrel úvodníky Jean-Michela a Briana Maya a pár povinných vstupov tvárí festivalu o globálnom otepľovaní či zdravých gmo. K samotnému koncertu. Naozaj fantastické. Tvorbu Jarreho som sotva poznal, avšak vôbec nesklamala. Sprevádzajúce spracovanie bolo naozaj veľkolepé a nevídané. Brian May či ďalší členovia hudobného tímu mu sekundovali v menšej miere, ale potešili. Či už sa jednalo o blonďavú kolegyňu, bubeníka, výrazné bolo zakomponovanie Slovenského filharmonického orchestra v skvelom podaní Second Rendez-Vous. Počúvateľných skladieb zaznelo však oveľa viac. Z vizuálnej stránky zase svetlá, ohňostroje, lasery, drony, Most SNP s blikajúcimi policajnými majákmi, Aupark Tower, megapódium, animácie, v pozadí hrad, naozaj sa bolo na čo pozerať. Koncertov svetových hviezd som zažil viacero. Na tomto som osobne nebol, avšak aj spoza obrazovky je jasné, že sa jedná o fenomenálny počin. Snáď organizátori rozdýchali skladbu venovanú Edwardovi Snowdenovi. ()