Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Proslavený tvůrce nezávazných společenských komedií Vladimír Slavínský se i v komunistickém režimu pokusil sloužit novým pánům a zvolil si látku přímo budovatelskou. Nadšeným horníkům na povrchovém dolu stále kdosi narušuje pracovní aktivitu, záškodníci dokonce poškodí velkobagr, aby nebylo možné splnit plán těžby. Slavínský se zoufale potýkal s obskurní látkou a během natáčení zemřel. Film byl dokončen a uveden až dva roky po jeho smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (45)

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Inu co dodat? Film hrubě poplatný době.Budí dílem úsměv, dílem zase smutek.To podle toho, co má jeden za v životě za sebou.Bizarní mezilidské vztahy, a to jak profesní, tak i mimoprofesní, a to vše řádně vymácháno v budovatelské omáčce.Pseudoproblémy, pseudovztahy, pseudopřípěh, pseudofilm.Jo,jo.Už je to naštěstí všechno pryč.Ale dneska je to o něčem úplně jiném.Ale taky to za moc nestojí.Není-liž pravda? ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vladimír Slavínský byl ten typ režiséra, který, jak se říká, šel s dobou. Kritika jej nezajímala, odměnou mu bývaly vyprodané kinosály. V poválečné kinematografii se ovšem jen těžko dokázal prosadit, částečně také proto, že v kurzu byla docela jiná témata. Slavínského zoufalá snaha být aktuální jej nakonec stála vlastní život a rozpracovaný film šel k ledu. O něco později byl, zřejmě s ohledem na již spotřebovaný materiál, dokončen a uveden do kin. Že to bylo skorem zbytečné, je nasnadě. Není tu o čem a co hrát. Nedůstojný epilog. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Ale jó docela to šlo, scény na bagru byly fakt dobrý:-)) Opět jedno montérkově budovatelské drama. Líto mě bylo herců té nejst. generace jako byli Jaroslav Vojta, Gustav Nezval, J.O. Martin nebo Vlastička Fabianová. Sám velký režisér třicátých let se svého posledního filmu radši nedožil:-( Ne teď vážně to byla jen hloupá ironie:-) Ale co bylo to jako z roku 1946 tedy těsně po válce-ale nádech té v našich dějinách nejhorší doby to mělo i tak. Rozoráme-li meze, padnou hranice mezi lidmi-to bylo jen socialistické heslo-zde ale uvedeno na pravou míru.. Rozvratnická činnost, záškodník, sabotáž, skupina těžce pracujících, skupina hornických rodin nesouhlasící s jejich vystěhováním, pořád stejné termíny jak typická pro padesátá léta a pořád stejně nekoukatelné křečovité výkony. Nakonec přeci jen jedno malé plus z tohoto filmu: Nejlépe se mě zde jevil svérázný a jak se říká od huby pořádně drzý starý horník Vohryzek (J.O. Martin) a ta menší finální přestřelka se sabotážníky a s plukem SNB na bagru, jinak tento ideologicky-tendenční film za moc nestál..Jen pro skalní fandy a zvědavce. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Slavínský se zoufale potýkal s obskurní látkou a během natáčení zemřel. '' - Tak lepší oficiální text distributora jsem zde snad ještě nečetl :-). To je vše vypovídající. Samozřejmě to nemyslím zle vůči panu Slavínskému, řežisérovi dnes už klasických filmů točených před válkou a během ní .Tenhle film, to je klasika z padesátých let! Diverzanti po únoru nemají nic potřebnějšího na práci (v éře zabavovaní majetku, zatýkání a tajných úprků přes hranice), než instalovat protitankové miny pod pásy obřího bagru na povrchovém dole, nebo strkat šroubovák do ozubeného soukolí obludy... Za hlavní herecký a ideologický výkon bych zde řádem DS-70 nominoval bagristu Deymla ml., který tady opravdu perlí a ta budovatelskost z něj nečiší, ta z něj tryská. Jeho nadšení, když přivezli nový generátor ve mne vzbudilo podezření, že mu štáb musel píchnout trochu vodky s adrenalinem do žíly. On byl vždycky angažovaný, ale tady to tedy bylo zatím nejvíce. Jinak DS obluda byla zajímavá, osádka 5 mužů, váha nedozírná... No nechte se překvapit jestli diverzanti uspějí či nikoliv, nebudu spoilerovat. Mimo jiné mne zaujali členové sboru národní bezpečnosty se steny :-) . Holt bylo to ještě krátce po válce, proč neužít spojenecký materiál. Dám tedy za jedno relé ! * ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Ještě, že máme stanici CS film která nás zásobuje těmito budovatelskými skvosty. Na filmu zaujmou především dvě věci za prvé vyžádal si život svého režiséra který patrně spáchal sebevraždu, když zjistil co to vlastně točí a za druhé ve filmu asi stokrát zazní hláška : zdař bůh! ale pokud jste správně zvrácení, tak vám možná během sledování mrdne v kouli jako mě a začnete si moc přát a fandit aby DS-70 nakonec vyjelo a za odměnu dostanete i akční scénu na konec! Je to kvalitativně nehodnotitelné, ale já mám úchylku na podobný úlety.50% ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Poslední film režiséra Vladimíra Slavínského byl uveden dva roky po jeho smrti v roce 1951. Režisér na filmu pracoval na podzim 1948 a v roce 1949. Po jeho smrti převzal projekt kolega Martin Frič a s mírně pozměněným štábem jej v roce 1950 dokončil. Jan Žalman uvedl v časopise Kino, že smrt zastihla režiséra dřív, než mohl film dokončit, a aby byly zaceleny největší mezery, bylo dotočeno několik málo scén. (sator)
  • Film se natáčel ve starém Mostě. (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama