Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vychází z autentických údajů o životě Epifana Drowniaka, proslulého jako naivní malíř Nikifor Krynický. V roce 1960 ho objevil malíř Marian Wlosiński, který se živil výzdobou lázeňských domů v Krynici, kde Nikifor nabízel rekreantům své obrázky. Nikifor se pak usadil v Marianově pracovně a ten, fascinován ryzostí a půvabem jeho výtvarného projevu, se ho ujal. Ve snaze pochopit fenomén zdravotně a mentálně postiženého muže Marian rezignoval na vlastní tvorbu i na rodinný život. Obětavě, bez odezvy a náznaku vděčnosti zajistil Nikiforovi sociální zázemí a v roce 1967 mu zařídil výstavu v prestižní varšavské galerii... Styl filmu je odvozen z naivistického vidění Nikifora, kterého v bytostném souznění ztělesnila osmdesátiletá Krystyna Feldmanová. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

kagemush 

všechny recenze uživatele

Pro mě skvost ,-když už jen proto,jak je nutné při sledování tohoto filmu zpomalit a nechat ho přijít k sobě. Při tak obrovské nabídce konzumu všeho,kdy je nám vše cpáno až pod nos,mnohdy téměř násilně a samozřejmě podbízivě, je tu najednou film,který neohromí ,,úžasnou kamerou", ,,velkolepou výpravou",či ,,strhujícím dramatem",ale prostotou vyprávění o nalezené genialitě na hranici bytí.---Překvapivě nízká hodnocení mě ani nepřekvapují.I když je to tu samý filmofil,těžko mít za zlé to všeobecně tendenční hodnocení a o podléhání modním vlivům ,-o obecnému vkusu ani nemluvě.Jiné mé hodnocení některých jiných filmů tomu samozřejmě také často odpovídá.---Herecký part paní Feldman jsem ocenil až dodatečně.Nezatížen žádnými recenzemi a nadbytečnými informacemi jsem při sledování vůbec netušil že Feldman je žena! ()

TomasKotlant 

všechny recenze uživatele

Slušný film, který však věnuje až příliš mnoho pozornosti Marianovi a Nikifor je převážně líčen v rámci jeho života, což mi úplně nesedělo. Další podivnou věcí je, že Nikifor několikrát kritizuje Marianovo dílo a chybí jakákoli zpětná vazba. Následný přerod mezi nesnášenlivostí k Nikiforovi a pozdější se věnování Nikiforovi se mi zdálo nevěrohodné. Také mohlo být ukázáno Nikiforovo dílo více než jen několika nedetailními obrázky z výstavy a galerií před titulky. Herecký výkon v podání Krystyny Feldman je bezchybný, že ani nepoznáte, že to hraje žena. *** Ve zkratce: Nikifor je borec. ()

Reklama

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Průměrný film s pozoruhodným výkonem Krystyny Feldman v hlavní roli. Těm nejlepším filmům o malířích (Caravaggio, Andrej Rublev) se nemůže ani rovnat. On to vlastně ani film o malíři není. Oproti Nikiforovu dílu je upřednostňováno velmi frekventované téma: outsider, kterého se ujme "normální jedinec", který se tímto stane lepším člověkem (viz např. Rain man). ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Co říci závěrem? V tomto filmu se nic neděje a neshledávám zde ani nic geniálního. Jde totiž o naprosto typický karlovarsko-festivalový snímek, na nichž (věřím) všichni tak rádi doháníme spánkový deficit minulé noci. Proč zrovna tenhle vyhrál hlavní cenu, je mi záhadou. Ale vyhrál i na festivalu v Chicagu. Možná zde tedy bude nějaká tajná kvalita, kterou je schopno zachytit jen oko zkušeného festivalového porotce. Všem ostatním přeji dobrou noc (a hodně štěstí)! ()

eJacques 

všechny recenze uživatele

...Na MFF v Karlových Varech opěvovaný film mě zase až tak nezaujal... Kromě Krystyny Feldman a jejího výkonu průměr co se týče příběhu i ostatních herců, i když námět nebyl špatný... Škoda, že polská kinematografie se nijak neprosazuje (naposledy dobré pouze Quo Vadis z roku 2000 a stará dobrá Sexmise s perfektním námětem z roku 1984)... ()

Galerie (12)

Související novinky

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary

Hřebejk v Hlavní soutěži 48. MFF Karlovy Vary

12.06.2013

Do hlavní festivalové sekce čítající sedm světových a sedm mezinárodních premiér se s novými snímky vrací šest režisérů, z nichž dva si v nedávné minulosti z Karlových Varů odnesli Křišťálové glóby… (více)

Reklama

Reklama