Reklama

Reklama

Pomsta kameramana

(neoficiální název)
  • Ruské impérium Mesť kiněmatografičeskogo operatora (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný
Ruské impérium, 1912, 12 min

Obsahy(1)

Pan a paní Broukovi mají klidný domov a manželství. Pan Brouk často jezdí za prací do města a obvykle skončí v nočním klubu. Dnes večer tam vystupuje překrásná tanečnice – vážka. Pan Brouk soupeří o její přízeň s lučním koníkem, kterého nevybíravě inzultuje. Netuší, že koník je filmový kameraman, odvádí si tanečnici do romantického hotýlku, ale tam již číhá zhrzený nápadník s kamerou... Další unikátní „stop-motion“ snímek z hmyzí říše od Wladyslava Starewicze. (J.Connor)

(více)

Recenze (55)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Starewiczova hmyzí, ba mezidruhová obraznost odzbrojuje v tomto snímku natolik, že příběh sám za ní pokulhává, zatmívaný září humoru, jímž jiskří každá scéna. Bez důmyslného příběhu chybí zneklidňující křehkosti úchvatných bytůstek něco, na čem by vynikla jako přirozená a svět utvářející krása. Z báječného světa (přírodního univerza bajek) se tak trochu stává jakési dílem obludné, dílem snové panoptikum. Tento úvodní úsek své tvorby však režisér zanedlouho překonal a snímky jako Vánoce u lesních obyvatel nebo Hlas slavíka již skutečně fascinují svou dokonalou jednotou. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

opravdu nejde nevyzdvihnout originalitu a styl tohoto animáku, který si určitě i po století zaslouží pozornost, i když příběh není nijak zvlášť vydařený. Přesto dám slabé 4 hvězdy a odkazy na něj tu taky najdete - po těch letech už autorská práva vypršela. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Reklama

PetraMishka 

všechny recenze uživatele

Dokonalá stop-motion animace hmyzu, kdy se všechny části těla naprosto přirozeně pohybují v náročných scénách jako je např. bitka dvou brouků apod. a není tu vidět snad jediný zásek nebo zbytečné prodloužení záběru. Tento snímek je kouzelný, napínavý, má skvělý děj a práce s loutkami je naprosto úchvatná. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Starevič neměl žádného předchůdce. Střihová skladba i modely filmového vnímání se stále ještě utvářely. Přesto dokázal stvořit nejen srozumitelný a nápaditý, ale i technicky velmi propracovaný animovaný film. Práce s časem není sice dokonalá, úprk na motorce nebo rvačka mají stejné tempo jako chůze, ale animace se odehrává v celém prostoru, na více loutkách současně a ve filmu se dokonce promítá v něm vytvořený film. Fascinující. ()

Trainspotter 

všechny recenze uživatele

Další mezník ve vývoji filmu, tentokrát základ techniky stop-motion. Mrtví brouci se zdají být ideální "loukou" pro tuto techniku, kterou mnohem později Jiří Trnka a také Tim Burton přivedli k dokonalosti. Pohyb sice není nejplynulejší a nejpřirozenější, ale vzhledem k roku vzniku musíme tato měřítka opustit. Námět je nadčasový, vždyť láska, nevěra, odpuštění, pomsta hybou světem od nepaměti až doposud a jen tak se těchto aspektů života nezbavíme. Mesť kiněmatografičeskogo operatora dokonce perfektně funguje jako němý film, protože vše je dobře chápatelné prostřednictvím obrazu i bez mezititulků, skvělý nápad je i tónování obrazu podle toho, kde se děj odehrává (interiér= teplé barvy, exteriér= studené barvy,...) a korunu nasazuje i "film ve filmu" při promítání v letním kině. Škoda jen, že na youtube.com je ta kvalita obrazu tak příšerná. ()

Zajímavosti (2)

  • Film na filmovém festivale v Miláně roku 1914 získal zlatou medaili. (Mr.Ocek)
  • Starewicz byl režisérem Přírodopisného muzea v Kovnu, dnešní Litva, kde měl na starost vzdělávácí dokumenty. Ačkoliv chtěl natáčet s živým hmyzem, byl nucen natočit tento film za pomocí loutek brouků z drátu a vosku, neboť živý hmyz mu utíkal z pod světla, popřípadě hynul. (Mr.Ocek)

Reklama

Reklama