Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Jak kvalitní byla a je československá animátorská škola, se můžete přesvědčit třeba na tomhle večerníčku - její tvůrci, nestor československé animace Břetislav Pojar a Lubomír Beneš (např. A je to!) stvořili vizuálně charakteristický ,,klukovský" (gendrově je pravda trochu nevyvážený...) loutkový svět plný laskavého humoru a podmanivé harmonie. Příběhy Jájy a Pájy a jejich souputníka dědy Lebedy patří k tomu nejcharakterištičtějšímu, co československý animovaný film má... ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Takhle má vypadat ideální večerníček. Úžasná animace a úžasné příběhy pro malé kluky. Takového dědu by jistě všichni chtěli mít. Podpora dětské fantazie neskutečná. Sebevětší problém a trable klukům děda vynahrazuje skvělými nápady. Bohužel druhá série šla kvalitativně hodně dolů. Animací určitě ne, ale nějak se všem pohnuly charaktery a už to bylo méně pohádkové. ()

Reklama

topi80 

všechny recenze uživatele

Když chtěl Hollywood znásobit ničivý efekt při invazi mimozemských civilizací, neváhala dát do jednoho filmu Vetřelce s Predátorem. Pokud bychom chtěli znásobit vychcanost, závist a milion dalších špatných vlastností, nebylo by špatné udělat celovečerní film a narvat do něj Krkovičku a Trautenberka. Ti dva si jsou až neuvěřitelně podobní a efekt takových padouchů v jednom filmu by mohl dosahovat absolutních hodnot. Každopádně máme čest rozjímat zde o jednom z nejlepších večerníčků, pohyby loutek jsou skvostné a o dabingu Františka Filipovského snad ani nemá smysl se rozepisovat. Krkovička každopádně patří mezi 5 největších večerníčkových celebrit. ()

Drom 

všechny recenze uživatele

Ptáte se, kde autoři seriálu Simpsonovi vzali Roda a Toda? Okopírovali Jáju a Páju :). Nezapomenutelný večerníček kterému téměř nic nechybí, od nápaditých a lehce do mystéria laděných příběhů po perfektní animaci. Souboj dobra a zla, který se obejde bez agrese, špičkováni, sprostoty a Krkovička, liška jedna podšitá, když se vytrestá, je vám ho nakonec někdy i líto. A děda Lebeda? Slyšíte, jak zhluboka hloubá? Nechť autoři jiných takyvečerníčků přemýšlejí chvilku s ním. Volím všema deseti! ()

T.O.M. 

všechny recenze uživatele

Seriál je hodně poplatný době vzniku a přímo odráží politický vývoj v zemi svého vzniku. V prvních dvou sériích z let 1986 a 1987 chuďas vždy přechytračí apriori zlého živnostníka. Politicky tehdy velmi angažovaný seriál, podchycující výchovu dětí od nejútlejšího věku. Pozitivní je alespoň to, že na rozdíl od Krkonošských pohádek, není třídní nepřítel trestán jen za to, že je, bez ohledu na to, co dělá, ale vždy provede alespoň nějaký nekalý skutek. Jednání Kladných hrdinů je sice někdy také poněkud pochybné, ale alespoň se dá dětem vysvětlit, co udělal Krkovička špatně a za co je potrestán. Třetí a čtvrtá série vzniky naopak již ve svobodné době samostatné České republiky, takže se v nich Krkovička značně polepší a z odporného podvodníka se stává spíše starým mrzoutem. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama