Svatební košile

všechny plakáty
Drama / Mysteriózní / Horor
Československo, 1925, 4 min

Ilustrace stejnojmenné balady Karla Jaromíra Erbena. (oficiální text distributora)

Marthos

Prvotřídní hororové zpracování Erbenovy balady s vynikající Suzanne Marwille a sugestivním Karlem Lamačem. Škoda, že zůstala pouze scéna z márnice. I ta ovšem stačí na trvalý zážitek, zvláště na pozadí Beethovenovy Moonlight sonáty. Uchvacující. ()

Roman Albach

Velká škoda, že se toto hororové zpracování Erbenovy klasiky nezachovalo celé. Skvělé, pochmurné, smrťoucí, dechberoucí. ()

Přemek

Dochovalo se z něj málo, ale musel to být ve své době působivý horror (pravděpodobně s recitátorem či recitátorkou na jevišti?): Svatební košile. ()

NinadeL

Ty čtyři minuty z márnice jsou báječné. Pravidelně ve mě evokují Plameny života s taktéž skvělou Suzanne Marwille. Karel Lamač dokazuje variabilitu svého hereckého umění a Theodor Pištěk dává zapomenout na svou později velice utuženou škatulku. Zatímco pozdější verze Josefa Kábrta má pohádkový nádech a F. A. Brabcova lehce groteskní, toto bylo čistým hororem. Neexistuje jiný český němý film, u kterého bych litovala více, že se nedochoval celý. ()

Karlos80

Čtyři minutky v uzovkách děsivého fragmentu za 4*, lepší Kábrtův animák:-) Každopádně Erben by asi čučel:-) ()

• Dochovala se pouze scéna v márnici. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)