Epizody(10)

Od osudné chvíle, kdy předstíral vlastní smrt, uběhlo už deset let a Dexter Morgan (Michael C. Hall) se ukrývá daleko na severu. Prosluněné prostředí kosmopolitního Miami vyměnil za ospalou atmosféru malého městečka hluboko v mrazivých lesích státu New York. Pod falešným jménem Jim Lindsay pracuje jako prodavač v místním obchodě se sportovními a loveckými potřebami. A dokonce i pro něho platí rčení, že pod svícnem bývá největší tma. Zatímco Dexter úspěšně potlačuje vnitřní temnou touhu propadnout vraždění, udržuje romantický vztah s šéfkou policie Angelu Bishopovou (Julia Jonesová). Ale ta není jedinou ženou jeho nového života. Dextrova sestra Debra (Jennifer Carpenterová) je sice dlouho po smrti, ale v bratrových představách žije dál a často s ním rozmlouvá. Přesto se zdá, že hlavní hrdina drží věci pevně v rukou. Dokud se mu na nich nečekaně neobjeví nová krev. Když do městečka dorazí za záhadných okolností jeho dospívající syn Harrison (Jack Alcott), Dexter se začíná bát, že dědičný „temný pasažér“ uvězněný hluboko v jeho nitru znovu udeří. (TV Prima)

fleker

Sory ale tendle seriál mohl skončit jen dvěma způsoby, aby byl zákazník spokojen a dávalo to smysl: Varianta A: Dexter učí syna kodex, ten ho ale nezvládá dodržovat a nakonec skončí v igelitu na stole. Varianta B: Dexter učí syna kodex, ten má ale svoji hlavu, Dexter se ho pokusí dostal na svoji pracovní desku, ale žák překoná svého učitele a nakonec skončí na stole v igelitu sám Dexter. -- Doufejme že se jednoho dne deepfake vydá i cestou filmu a odchod, stáří nebo úmrtí herce už přestane být významným problémem, a stejně tak pokažený konec nějaké série. ()

Tosim

Nejrozporuplnější návrat, jaký si dokážete představit. V každém fanouškovi se pere to, že vidí pokračování seriálu, který má rád, v duchu, který zná a na druhé straně mnohé naštve v mnoha ohledech nedotažený a kvapný poslední díl. Svoji logiku má, emoce taky, ale pokud Nová krev vznikla jen proto, aby napravila to, co v roce 2013 někdo nezvládl, je to špatně. Jenomže rozřešit tohle všechno dá ještě práci. Proto by se ani divák neměl dopouštět zkratkovitých komentářů a nechat vše řádně uležet. 70%. ()

mclenin

Dexter líznutý s Fargom. Slnečné Miami s množstvom priestoru pre realizáciu temného pasažiera vystriedalo klaustrofobické Iron Lake, kde každý každého pozná a temný pasažier, ktorého Dexter pochoval pod masku Jima Lindseyho, nemá ani centimeter voľného priestoru pre čo i len drobnú chybičku. A Dexter pritom už nie je v najlepšej forme ... tak nejako by sa dala zhrnúť základná premisa New Blood. Zvyšok už je história. Nový Dexter patrí medzi to lepšie čo prinieslo štúdio v rámci tejto frančízy, má takmer všetko čo si môže divák želať – nové prostredie, nové postavy, starého Dextera, zopár starých postáv, zopár úmrtí. Ja osobne by som si želal ešte o niečo väčšiu previazanosť s pôvodnou sériou. K dokonalosti mu však bránia predovšetkým iné skutočnosti, a to nie veľmi uveriteľné charakterové odchýlky, krívajúca logika a uponáhľaný a hlavne nie veľmi uspokojivý záver. Tvorcom došiel dych. Avšak na neuspokojivé ukončenia seriálov sme si za posledné obdobie akosi zvykli ... pozdravujem Game of Thrones. Nevadí, aj tak som za Dextera (nového či starého) ako divák vďačný. Bola to jazda. ()

Narya89

SPOILER ALERT: Pokračování kultovního Dextera po 10 letech jsem uvítala s nadšením - přece jen konec byl takový mlhavý a dalo se čekat, že někde začne odznova a jako každého mě zajímalo, jaké to bude tentokrát. Přidání teď už teenagera-Harrisona taky ději rozhodně pomohlo, stejně jako další serial killer, operující zrovna ve stejném maloměstě, kde si vybudoval fake Jim Lindsay i svůj poměrně peaceful afterlife. Akorát abstinující Dexter mě trochu zklamal. 10 let se ovládá a pak do všeho hodí vidle, asi jako každý addict. A co hůř, pak pokračuje v podobném duchu bez svého kódu, kdy likviduje koho chce jen pro pomstu, z osobních důvodů, než aby aspoň zkusil trochu věřit  a svěřit se své partnerce, místní šerifce Angele, která je mimochodem extrémně schopná a jako jediná si všechno spojí a odhalí pravou identitu BHB (což musí být v roli přítelkyně extrémně těžké si i jen připustit tu možnost). Té očividně ani neplánoval říct, kdo byl zodpovědný za všechny vraždy v okolí, včetně její nejlepší kamarádky, ačkoliv ví, že už roky jí to nedává spát. Jako proč?? Mohl jí dát closure a peace of mind, ale ne, to udělá jen ve chvíli, kdy mu jde o krk a potřebuje odvést pozornost. How noble...a o chudákovi Loganovi ani nemluvím. To ho nemohl pouze omráčit, uspat apod??? Moc dobře věděl, že za nic nemůže. Nedivím se Harrisonovi, že ho představa života na útěku nijak nenadchla, i když samozřejmost, s jakou hned zmáčkl spoušť taky dává tušit, že dark tendencies ho rozhodně neminuly, jakkoliv si hraje v dané situaci na Mr. Righteous.  Doufám, že se o jeho osudu ještě dozvíme něco dalšího z pokračování, nicméně tato série Dextera byla za mě emočně napínavá, ale poněkud méně morální a důkladná, než předchozí seriál (skoro žádné hledání důkazů viny, snaha dostat pouze ty, co unikli systému, pouze VRAHY, atd.) Na druhou stranu, přes všechny tyhle nelogičnosti, které podle mě nenavazovaly a nerespektovaly moc nastavení z původního Dextera, se mi série líbila hlavně svým postupným budováním napětí, skvělou Angelou, i vývojem trochu awkward vztahu Dexe se synem. Moje oblíbená vždy upřímná Deb jako jeho svědomí pobavila, zápletka s Kurtem a Molly se taky povedla, stejně jako návrat legendárního Angela Batisty, který pořád vypadá skoro stejně a ještě ze šuplíku nevyndal složku Laguerty, za což má mé nevyhnoucí sympatie. Jen škoda, že nedošlo na závěrečnou konfrontaci. Celkově je asi dobře, že se Dexovi dostalo takového konce, protože jak sám řekl, THERE IS NO OTHER WAY. " Justice must be done. Rest in peace by Deb`s side. ()

filmfanouch

Původní seriál Dexter byl tolik populární především i proto, že byl speciální. Titulní hrdina byl sériový vrah, který byl vycvičen, aby své nutkání zabíjet plnil na skutečně zlých lidech, přesto jeho temný pasažér nadále přežíval a Dexter se v letech 2006-2013 potkal s mnoha protivníky, kteří měli stejné nutkání jako on, pouze neměli nikoho, kdo by je alespoň částečně navedl na cestu spravedlnosti. Finále původního Dextera poté patří k závěrečným dílům, které mnoho diváků nenávidí a berou jej jako plivnutí na celý seriál. I proto všichni určitě doufali, že revival Dextera s podtitulem New Blood dodá ideálnější zakončení Dexterovy cesty. Osobně se ovšem naopak obávám, že finále New Blood bude mnoho lidí nenávidět ještě více.   10 let po finále 8. série Dextera žije Dexter nový život, kdy slunné Miami vystřídalo zamrzlé městečko Iron Lake. Revival poté prošel krom změny prostředí částečně i tvůrčím pojetím i atmosférou. Nejblíž k původnímu seriálu má v jeden moment flashback vracející se k počátkům Dexterova vraždění, New Blood ovšem přesto působí od původního seriálu krapet odlišně a černý humor, který byl krapet přítomen v původním seriálu zde téměř vyloženě chybí.   Ještě před premiérou byla důležité otázka, zda bude návrat do světa Dextera opodstatnitelný. A minimálně ohledně zápletky určitě ano. K Dexterovi se totiž dostane jeho syn Harrison, který začne mít po vzoru svého otce vlastního temného pasažéra. Dexterova noční můra se tak definitivně začíná formovat a Dexter se tak stává člověkem, který musí svého syna usměrnit stejně jako kdysi Dextera uklidnil jeho adoptivní otec Harry.   New Blood hodně pomáhá fakt, že jde pouze o limitovanou sérii, která tak funguje jako takový rozsáhlejší film. Přesto zároveň skutečně funguje jako 9. série původního Dextera, kdy se vrací k několika motivům, které načrtl původní seriál a víceméně je zacykluje. Finále, které opět nejspíš rozdělí diváky poté vlastně skutečně působí jako ta nejideálnější tečka, která tomuhle revivalu dává opodstatnění. A pouť Dextera Morgana zakončuje v tom nejlepším slova smyslu.   Původní seriál měl několik výrazných vedlejších postav, v rámci New Blood to zas tak slavné není. Potěší ovšem nový záporák Kurt Caldwell v podání Clancyho Browna. Ten sice nedosahuje kvalit takového Trinityho či Vraha s chlaďákem, Brown si ovšem tuhle roli očividně užívá a klíčovou roli sehrává i v komplikovaného vztahu Dextera a jeho syna Harrisona. Ze všech záporáků se kterými se Dexter kdy setkal je Caldwell možná jeden z těch, kteří se Dexterovi dostali co nejvíce pod kůži.   Michael C. Hall si návrat do své nejslavnější role očividně užívá a jeho postava dostává další zajímavé linky, kdy to celé vede i k tomu, že se Dexter dostává k hranicím, kdy by se snadno mohl stát tím, které se celou dobu snažil zastavit. Dexter byl vždy spíše antihrdina a New Blood to v tomto ohledu vystihuje dost možná nejlépe. Jack Alcott je jako jeho syn Harrison velmi fajn a naznačená vrátka pro jeho návrat by rozhodně stáli za prozkoumání, protože se Harrison dokázal vyprofilovat jako postava, která by po vzoru svého otce utáhla další dobrodružství a zároveň by nebyla jeho doslovnou kopírkou.   Rozjezd je trochu pomalejší, zhruba od poloviny ovšem atmosféra houstne a poslední dvě epizody jsou již vyloženě fenomenální. Především v momentě, kdy definitivně dojde na prozkoumávání toho, zda je Dexter Morgan vlastně pořád poslem dobra nebo ho jeho temný pasažér definitivně pohltil naplno. V tomto ohledu se tvůrci skutečně vydají směrem, kdy mnozí nejspíš začnou upřednostňovat finále 8. série Dextera s hurikánem. Právě finále New Blood ovšem nejen celé této limitované sérii, ale vlastně celému předcházejícímu seriálu dodává novou nástavbu a dokazuje tak, že tenhle návrat skutečně nebyl zbytečný. I když po finále možná všem nebude vonět nejlíp.   Výjimečný seriál se dočkal limitovaného pokračování, které si dokázalo obhájit svou existenci. New Blood má ze začátku problém se slabším rozjezdem, ihned po něm ovšem ukáže, že návrat Řezníka ze zálivu měl opodstatnění a na celý seriál vrhá zcela nový pohled. Cesta Dextera Morgana byla zakončena tím nejlepším možným způsobem..... () (méně) (více)

• Ačkoliv se 9. série odehrává ve fiktivním městečku Iron Lake, které se má nacházet v americkém státě New York, tak se natáčela v historické vesnici s názvem Shelburne Falls v americkém státě Massachusetts. (Trajektt)

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu