Reklama

Reklama

První případ otřesného týrání dítěte, který prorazil hradbou mlčení veřejnosti, komentoval žalobce Leroy New slovy: "Tohle je ten nejodpornější zločin v historii státu Indiana." V působivém snímku Tommyho O'Havera si Catherine Keener zahrála zdánlivě obyčejnou ženu v domácnosti Gertrudu Baniszewskou, která ve sklepě svého domu vězní a mučí dospívající dívku v podání Ellen Page. Jejich postavy budou rezonovat v myslích diváků ještě dlouho poté, co zhasnou světla v sále. Jednu z rolí ve filmu také tvárnil Bradley Whitford. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (773)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Sylvie: ,,Reverend říkal, že ke každému skutku má Bůh nějaký důvod. Já ho však zatím nenašla...'' ------- Do tohohle filmu jsem šel naprosto čistý, kromě vysokého hodnocení jsem vůbec netušil o čem měl být. Snad proto na mne jeho tíha dopadla silou balvanu... Tu poklidnou atmosféru Ameriky roku 65 v Indianě, kdy z rádií a elpíček vyhrávaly dodnes známé hity protíná příběh dvou sester, které rodiče jezdící coby komedianti s poutí přenechají do opatrovnictví Gertrudy Braniszewské. Tato žena nevalného vzdělání má sama kupu dětí, je opuštěná mužem, kouří, pije, předávkovává se lékama a každý dolar dvakrát otočí v ruce, protože peníze jsou to, co tato ,,rodina'' nemá. Rodiče sester sice pravidelně posílají šeky, ale Getruda přivydělávajícíc si žehlením má problém získávat stabilní zakázky od sousedů. Když pak jedna z jejích dcer po náhodném románku otěhotní, vrhne Gertruda svoji zlost, své životní zklamání i všechny své temné běsy na jednu ze svěřených sester - starší Sylvii Marii Likensovou.. Tu ztvárnila křehká Ellen Page a opravdu mi jí bylo líto, jako by šlo o skutečnou dívenku. I Gertrudu zahranou Catherine Keener jsem z duše nenáviděl... Jen se divím, že se o mučení dívky nedozvěděl někdo normální, i když byla tak hojně ,,navštěvována'' a její křik byl slyšet až na ulici... Já bych si však tu Ameriku roku 1965 moc neidealizoval... Strašný film, strašnější o to, že se to stalo. Snad od té doby již jiní sousedé už tak nezúčastnění a hlužší nebyli a nejsou a snad již si nehledí jen svého i přes křik ze sousedního domu... Možná to byl ten důvod, na který se Sylvia ptala sama sebe a který nenašla. Kdo ví. Tohle je film u kterého se budete třást. Mimochodem když si vygooglíte skutečnou podobu Gertrudy Braniszewské, určitě by jste se této maceše nechtěli dostat do rukou... A je jen dobře, že nás tvůrci ušetřili znázornění skutečného stavu ubohé dívenky... Leckdo z komentujících kromě silného tématu film řadí k průměru, protože zkrátka filmařsky nevynikal... No já to beru citově, film, který mně rozklepe a dojme si i tak zaslouží plnou dávku hvězd. Nemohu jinak a dávám 5 dvacetidolarových šeků od rodičů. * * * * * ()

Cappuccino 

všechny recenze uživatele

Som prekvapený tak vysokým hodnotením a možno práve kvôli nemu som čakal od filmu až príliš. Nepopieram, že príbeh je pútavý a drastický, ale to sú aj mnohé iné príbehy obetí tyrania taktiež. Podľa môjho názoru sa dal Americký zločin natočiť napínavejšie a autentickejšie. Takto mi prišiel len ako veľmi dobre sledovateľné drama na teplé letné poobedie, ale nič gulervúce v ňom nevidím. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Výborná komorná dráma, ktorá vyšla na dvd potichu, ale s o to väčšou silou ma zasiahla. Nemám pre túto drámu jedinú kritickú poznámku, všetko funguje dokonale. Atmosféra 60.-tych rokov je bezchybná , rovnako ako použitá hudba. Strašný príbeh týrania sa začína nevinne, pomaly a graduje až do nepochopiteľného finále v ktorom ma najviac zabila scéna kde sa v pivnici domu zbiehali deti z ulice , aby si s radosťou hasili cigarety na bezvládne ležiacej obeti. E. Page vyzerá v úlohe Sylvie tak dokonale , až som sa musel pozrieť na jej rok narodenia, pretože vo svojich 20-tich rokoch vyzerala v tvári tak detsky a nevinne až mi to nešlo do hlavy. C. Keenerová predvádza rovnako bezchybný herecký výkon a celý film nesú tieto dve herečky neuveriteľne presvedčivo. Určite jedne z nejlepších drám za posledné roky. 100%. ()

petero 

všechny recenze uživatele

Film spracúva rovnakú tému ako nedávny THE GIRL NEXT DOOR (2007), avšak vďaka Ellen Page sa AN AMERICAN CRIME dostane do širšieho povedomia. Obidva sú rovnako nepríjemné. Možno THE GIRL NEXT DOOR má lepší začiatok a odpornejšiu tyranku, ale AN AMERICAN CRIME má lepší koniec, známejšie herecké obsadenie a zdal sa mi takpovediac znesitelnejší. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kde udělal baptistický reverend chybu? Nechal je při křtu ponořené déle, než bylo nezbytně nutné? Mají snad v Indianapolis něco ve vodovodním řadu, co způsobuje sadismus a lhostejnost..? O'Haver si nejspíš řekl, že když má silný námět zaštítěný skutečnou událostí, tak už se nemusí dále starat. Chyba. Když podceníte v dramatu drobnokresbu motivů, nevinné oči laně postavené proti frustrovanému zlu a jeho kohortě posluhovačů sami o sobě nestačí. Když tam chcete vpravit trochu napětí a přitom je to jen faul na diváka (konkrétně podrážení), je to chyba také. Námětem podobné Hounds of Love se mi dostalo pod kůži mnohem víc, tady jsem byl jen nestranným pozorovatelem.. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (11)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles. (MikaelSVK)
  • Většina členů štábu netušila, jak příběh dopadne, dokud si těsně před natáčením nepřečetli scénář. (don corleone)
  • Film byl natočen podle skutečné události, která se stala v Indianě v roce 1965. (don corleone)

Reklama

Reklama