Reklama

Reklama

Číslo 9

všechny plakáty
Trailer 2

Obsahy(1)

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (804)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Stejne jako se Ackerovi poved kratas, poved se mu i celovecerak a to, co v kratasu jen nakous, tady hezky rozved. Pribeh sice nepatri mezi nejslozitejsi, ale objasni par veci a je dostatecnej. Film ale spis sazi na atmosferu a akci a to je oboje na vybornou. Celej film ma totiz dokonalou vizualni stranku, vse je hezky temny, zniceny a rozpadly a pripomina to postapokalyptickou budoucnost v Terminatorovi a navic je to podporeny dokonalou animaci. A hudba nijak nezaostava, spravne dotvari napinavou atmosferu a zvuky se taky vyvedly, porad neco skripe, skrabe a podobne. No a co se tyce ty akce, necekejte nic priteplalyho, tady vse vybuchuje, panacci umiraj, stroje neustale utoci. Jedinou vytku mam ke konci, precejen ta cela pointa je lehce stupidni a uplnej zaver mi moc nesed a navic moh mit film klidne vic nez jen ubohejch 69 minut bez titulku. Ale rozhodne se jedna o skvelou animovanou rezbu. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

KINO/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +především zdařilé akční scény, neokoukané falloutovské prostředí, trailery, charaktery postav -chtělo to více hudby, určitě to mohlo být delší, přesto to občas i nudí/// Nebudu skrývat mírné rozpaky nad filmem o kterém jsem byl rozhodlej, že na něj půjdu už před rokem, kdy se objevil pod jednoudchým názvem "9". Později po zhlédnutí nadupaného traileru, nebylo pochyb o tom, že tohle by mohla být revoluce nebo alespoň dosud nevyděný filmový zážitek. Nic z toho však není pravda, jedná se o prostý animáč. Je jen temnější, drsnější a odehrávájící se v netradičním prostředí alternativní (asi) minulosti. Ovšem při srovnání s jakýmkoliv animovaným filmem tento nedosahuje jeho kvalit po obsahové stránce. Kromě toho že jiné filmy ohromý svojí grafikou a animací (což platí i u tohoto), tak zárověn nadchnou svým příběhem a obsahem. Kdyžto Číslo 9 mi spíše příjde (a řeknu to hodně slušně) jako jednohubka na jedno zkouknutí na DVD./// Celkem 64%/// ()

Reklama

Davies182 

všechny recenze uživatele

Frodo namluvil dalšího "pytlíka" v nejbáječnějším animáku za poslední rok - ohromné překvapení! A nyní následuje zasloužené delší sepsání dojmů z filmu, kterému upřímně udělím maximální hodnocení. Proč? Ono je to celé vlastně o tom, odůvodnit nějakým smyslplným komentářem ty dvě hvězdičky navíc, protože tři si snímek zaslouží už jen za originální námět, chvályhodnou stylizaci a absenci hluchých míst. Co jsem ale od Acknera nečekal bylo, že nejen, že do celovečeráku dokázal převést nezaměnitelnou atmosféru z původního kraťasu, on ji ještě několikrát znásobil! Celé mi to přišlo, jako bych se díval na Potomky lidí v animovaném kabátku. Zdevastované ulice, harampádí, plesnivá vrsta prachu na všem (včetně mrtvé matky a dítěte), permanentně zatažená rudočerná obloha... A jakoby to nestačilo, do tak perfekcionisticky zpracovaného světa se probouzí postavička sešitá z pytloviny se zipem na hrudi. Co mne hodně potěšilo, bylo prvotní pomalé rozkoukávání se a mírná zmatenost v ději. V mnoha jiných filmech by byla na místě frustrace z toho, že nemám páru o co tu vlastně jde, jenže u Devítky tohle neplatí. Tohle je bravurně napsaný sci-fi příběh, ve kterém divák objevuje fascinující poničený svět spolu s těmi, kteří do něho právě vkročili a jsou stejně vyjukaní, jako všichni v kinosále. Spolu s hrdinskými postavičkami jsem byl nucen prozkoumávat jejich první kroky, pátrat proč se všechno pokazilo, kdo vůbec jsem, a jaký je můj účel. I přes to, že stopáž má jen 79 minut není nic uspěchané, a vše plyne v mírumilovném tempu. Pytlíci jsou sice na pochybách o jejich existenci a účelu, ale nemají proč dávat svou rozčarovanost najevo a projevovat zbytečné emoce. A tak se všichni společně nechávají unášet dobrodružstvím v nepřívětivé pustině doufajíce, že odpovědí se tak jako tak dočkají. Není důvod spěchat. Vše se krásně vybarví zhruba ve čtvrté pětině filmu, zapadne do sebe jako kousky té nejsložitější skládačky, kterou kdy kdo složil, a celé story dostane čerstvý a osvěžující vzduch do plic a vybuchne v gejzíru efektivní akce, melancholie a poetiky. To bylo krátké odůvodnění čtvrté hvězdy. Velkým plusem filmu je pak jako ta nejsladší třešnička na dortu extrémní směsice mimořádně strhujících a napínavých akčních scén. Režisér konečně plně dokazuje, jaký potenciál má animace, co všechno se dá na počítačích vytvořit, a proč devítka nemohla vzniknout jako hraný film. Akce je srozumitelná, efektní, barevná... je zážitek sledovat neobvyklé hrdiny při tak vypilovaných záběrech. A ta monstra! Pytlovitá obluda s hlavou panenky mně bude strašit hodně dlouho! Shanu Acknerovi se v hlavě zrodil téměř mytologický příběh s výbušnými akčními scénami opředený tajemstvím. Neváhal, a nápad převedl do krátkého filmu; po něm následoval celovečerní snímek. A je to bomba. Komu by to ještě nedošlo, jsem unešen. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Hned co jsem se pohodlně usadil (na sedačce s číslem 8, na sedačku 9 jsem obřadně posadil batoh) mě pohltila dokonalá atmosféra balancující mezi cyberpunkem a druhou světovou válkou. Ta, přiznám se, mě dostala už v onom desetiminutovém kraťasu. Parta čísílkových panáčků, z nichž každý je něčím jedinečný (feťák osmička, panovačný jednička atp...), bojuje proti geniálně navrženým strojům ehm... STROJE, který se po letech vzbudí. Atmosféra je (vím že se opakuju) dokonalá, akce našlapaná + je jí i dost a postavičky jsou sympatické. A přece je něco špatně. Ackerova vize a námět si totiž zaslouží promakanější příběh. Scénář Pamely Pettlerové je vysloveně odfláknutý a děravý. Všechno je vysvětleno jaksi zkratkovitě a hrdinové v podstatě chodí sem a tam na stejné místa. Přitom tu byl k prozkoumání celý pustý svět. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Asi nejakčnější film roku. Jedna strhující bitka střídá druhou v nepřátelském, postapokalyptickém světě se skvělými postavami, které nejsou roztomilé, ale líto vám jich bude, když je obří roboti nemilosrdně zabíjí. Mohlo by to být delší. Je tam totiž moc akce na úkor příběhu, ale ruku na srdce přesně po tomhle spousta fandů touží. Btw vizuálně se mi to hrozně líbí. ()

Galerie (85)

Zajímavosti (13)

  • Vzhled čísel 3 a 4 je navržen podle zahradních rukavic. (Kaori)
  • Jednou z inšpirácií pre vzhľad filmu bola aj povojnová Viedeň. (MikaelSVK)
  • Herec Alan Oppenheimer si zahral vo filme vedca, ktorý bol zodpovedný za zničenia sveta. Nie je teda náhoda, že v skutočnosti je bratrancom J. Roberta Oppenheimera, ktorý je známy aj ako "otec atómovej bomby". (MikaelSVK)

Reklama

Reklama