Reklama

Reklama

Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (52)

laik_60 

všechny recenze uživatele

Ruská vojnová fajnovosť. Ako väčšinou s efektami výbuchov, strieľačiek, poukazujúca na chrabrosť (ale miestami aj strach) ruskeho vojaka, ako aj nekompromisné (z pohľadu laika aj nespravodlivé) rozhodnutia vrchného vedenia armády, ktoré stálo veľa strát na životoch. Čo mi ale celé vadí - ani nie tak na filme - je historická podstata. Vojnu v čečensku rozpútali rusi (jelcin so svojimi armadami a tajnou službou) čečencov označovali (aj vo filme) za teroristov a povstalcov. Kto je zvedavý nech si vygoogli čečensku I. aj II. vojnu, a skúsi pochopiť historické pozadie tohoto vojnového konfliktu ktoré stálo tisíce životov nielen medzi vojakmi ale najmä medzi civilistami. ()

Woody77 

všechny recenze uživatele

Bál som sa že, dostanem na tácke vojnový blábol akych je v poslednom čase veľmi veľa . Bol som však prekvapený že sa z toho vykľul prijemný film v štýle 9.Rota avšak predsa len kvalitu 9.roty toto nedosiahlo. Odhliadnúc od toho čas strávený sledovaním tohto serialu neľutujem .Dej je podaný veľmi štýlovo prítomnost je prelínaná spomienkami hlavných predstavitešov na minulosť kde môžeme sledovať spúštiace situácie prečo sa vlastne dostaly do Čečenska. Bojové scény boli vcelku reálne žiadne Rambovske úlety. Cize vcelku veľmi slušný rusky vojnový film. 70% ()

Reklama

gumli 

všechny recenze uživatele

No teda,málo chýbalo a bol by som dal za päť.Tento film je vlastne venovaný "Pskovským výsadkárom "ktorý padli pri obrane kóty 776.Tomuto filmu môžeme vytknúť ruskú propagandu proti "zlým Čečencom",ale ktorý vojnový film nie je propaganda?Američania si robia svoju propagandu,Rusi svoju a nakoniec tu môžem spomenúť film z bývalého Československa "Kráľ Šumavy" alebo "Drsná planina",to bola zase komunistická propaganda v bývalej ČSSR.Výborný ruský vojnový film,samozrejme aj s chybami.Dokonca oveľa lepší ako väčšina amerických vojnových sračiek,napr.veľké množstvo filmov z vojny z Vietnamu,samozrejme až na výnimky. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Průsmyk smrti se mi jeví jako politicky dosti problematické dílko a mám k tomu hned několik důvodů: 1/ Čečenský nepřítel je absolutně odosobněný, jde pouze z hor či lesů se vynořivšího se tvora s kvěrem, minometem či erpégéčkem, jenž buď zabije nebo bude zabit. 2/ Čečenské bojůvky (ne že bych byl jejich velký fanda, zvláště po Beslanu) se ve filmu jeví jako složené téměř a pouze z dovozových mudžahedínů, zatímco jediný zjevně přiznaný Čečenec bojuje na ruské straně. Pokud se nám tu nesděluje: "Čečenci ve skutečnosti chtějí zůstat v našem milém, medvědím státě," tak jsem vítejaký papež. 3/ Boje jsou drsné, velitelé vědomě posílají vojáky na smrt, válka nicméně má pro mladého muže smysl. Přeživší jsou iniciováni, řeší se jejich existenciální krize, bojem si vytvářejí pevné pouto ke svým spolubojovníkům a dostávají vyznamenání, z nichž mají upřímnou radost. Teprve válka dělá z chlapců muže a z nasraných fotrů hrdé otce. Ordál, boží soud války posvěcuje budoucí život hrdinů, dávám jim sílu jej správně nasměrovat. Postavy tedy v mladickém případě směřují od nesmyslného mládežnického flákání k dospělosti a dospěláci se překlápí z rozhádaných individualistů v důvěřující si, pro sebe vzájemně se obětující morální vzory. Abychom si mohli příslušné změny v psyché uvědomit, servírují nám v příležitostně zařazených, zkratkovitých flashbacích, autoři životní marasmus soldátů, z něhož nutno vybřednout. +++++ Jako přehlídka moderní vojenské techniky a jejích možností si ovšem Průsmyk smrti vede velice dobře, vrtulníky jsou vrtulníky, tanky tanky, transportéry transportéry a dělostřecká palba jakoby vážně byla dělostřeleckou palbou. Slabé ***. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Rota nadporučíka Doronina se poprvé dostává do ostrého boje. Jejich mise je zpočátku velmi jednoduchá, ubránit vcelku nepodstatný kopeček před čečenskými povstalci, kterých se v okolí (dle prvních průzkumů) několik desítek potuluje. Ještě než ale stihnou na kopci vytvořit pořádnou obranou linii, Čečenci, kterých nakonec není tak málo, zaútočí. Bez ohledu na vlastní ztráty postupují vpřed, a jediní kdo je může zastavit, jsou Doroninovi muži... Tak za prvé je třeba se oprostit od toho, že tento _ruský_ seriál, bude mít snahu ukazovat jednotlivé události rusko-čečenské války nějak objektivně (stejně jako americké filmy ukazují válku ve Vietnamu). Takže tu vidíme hrdinné Rusy, a proti nim polobarbarské kmeny Čečenců (a podobné havěti), i když skvěle vyzbrojené. Jinak se mi tato minisérie docela líbila, hlavně třetí a čtvrtý díl, kde se konečně začíná něco dít, a děj není tak často přerušován flashbacky jako první dva díly. Tyto flashbacky jsou opravdu hodně rušivé, a navíc nepřidávají žádnou přidanou hodnotu - sice víme proč se který z vojáků do armády dal, ale to je vzhledem k dalšímu ději úplně nepodstatné. A taky mne hodně iritoval ten Šach - ač Čečenec, tak byl jedním z tahounů ruské strany, a možná by byl schopen celý kopeček ubránit sám... ()

Galerie (6)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení se konalo v blízkosti lázeňského města Gelendzhik, v údolí řeky Janet v Aderbievke a v obci Praskoveevka. Po natáčení se lokace stala turistickou atrakcí. (Dragoni)
  • Při obraně Kóty 766 padlo 84 z 91 vojáků na ruské straně a více jak 500 bojovníků na čečenské straně. (Dragoni)
  • Vo filme sú použité na podporu palebnej sily a pohyblivosti jednotiek pásové vozidlá pechoty BMD, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre výsadkové vojská a v roku 1979 boli hlavnou zbraňou sovietskych vojsk pri vstupe do Afganistanu. (andykovac)

Reklama

Reklama