Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

honajz

Od té doby, co se společnost Pixar stala součástí firmy Disney, jsou nové animáky tohoto studia takoví kočkopsi. Z Pixaru zůstává trochu té jejich poetiky, zbytek se však nese v rádoby rodinném Disneyho duchu. Politická korektnost velí nechávat dětem prostor k sebevyjádření, i když bychom jim nejraději dali na zadek. Jak se to dělalo dřív. Dnes by děti mohly utrpět trauma, a tak se jim vychází vstříc, případně se vymyslí, že jde o nemoc. A tak zde máme zrzavou skotskou princeznu, která se věčně hádá s maminkou, vdávat se nechce, dokud její hloupé přání nezaviní, že se matka změní v medvěda. Zkušenější diváci pohádek v podobném úvodu mohou vidět paralelu s Princeznou se zlatou hvězdou, kdy se princezna rovněž nechce vdávat a uteče. Nebo i s Mrazíkem („Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem.“), i když v trochu opačném gardu. A přestože jsme ve Skotsku, z krajiny nebo atmosféry místa není vytěženo skoro nic a tvůrci si vypomáhají berličkou zaniklého království, případně tatínkovým trauma z medvědů. Nakonec se ze všeho vyvrbí skutečně jen rodinný film s jednoduchým ponaučením. Princezna si porozumí s rodiči, žádný princ se ale neobjeví a o svatbě také už není řeči – nu a o čarodějnici, která vše spískala, se už rovněž nic nedozvíme. Navíc chybí i jakýkoliv veselý nebo komický prvek, kromě toho, že stále někdo někam padá. To nepřišlo vtipné ani našemu 4letému synovi. ()

anais

Třeba to jednou docením, ale tohle mi přišlo ještě o fous slabší než první Auta. O animaci (vlasů, bludiček, ale i celkové výtvarné zkratce) samozřejmě netřeba pochybovat.... Je tu pár fajn detailů, a člověk se u několika nečekaných nápadů i zasměje. Ale zcela tu chybí nějaký silnější moment, kterých je většina ostatních Pixarovských filmů plná. Chybí scéna, kterou nikdy nezapomenete, která vás dojme, zasáhne, vyrazí vám dech. A ty písničky jsou fakt největší vata, a atmosféru opravdu nedodají. Na druhou stranu to stojí i padá s příběhem. Celá hlavní zápletka je vlastně dost netypická, a rozhdoně to není tak, že by Pixar vsadil na jistotu. Je to sympatický risk, protože ve filmu jde vlastně o něco zcela jiného, než jak se od začátku tváří. Ale na nějaké hlubší rozpracování je film buď moc krátký, nebo málo nápaditý... prostě to nevyzní naplno. ()

HellFire

Zklamání. Na Pixarovkách jsem měl vždy rád onu invenci, nápaditost a emocionální náboj. Tohle je jen nepovedená pohádka. ()

SOLOM.

Hm pořád se nemůžu zbavit dojmu, že za mého mládí se prostě točily lepší pohádky i ty animované – než teď. Příběh samotný není zrovna marný, má to vážně několik velmi slušných momentů a ani animace není nejhorší, ale svým děckám bych raději pustil staré klasiky než tohle to. Musím ale uznat, že některé pasáže měly správně potemnělou (drsnější) atmosféru. I tak to ale spíše vidím na průměrnou záležitost, kterou už znovu vidět asi nepotřebuju. ()

Havenohome

Horší scenár mal asi už len Prometheus. Že to nebude prvá liga, to som tušil. Ale že to bude až taká šumienka, to som nečakal. Okrem dvoch momentov (holé zadky a čarodejnica nad kotlom) sa dočkáte len "pádového" a "udieracého" humoru. ()

mm13

Tvorcovia iba predstierajú, že niečo povedia, nakoniec nepovedia nič. Spočiatku zaujímavo prezentovaný generačný konflikt sa v otrasnom finále mení na prázdny, narýchlo ukončený blábol. ()

MáŠa

Neurazí, nenadchne. Taková průměrná pohádka. Pěkná, ale noví Úžasňákovi či Příšerky to nejsou. I těch vtípků bývá v jiných top animácích víc. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. ()

Sawy

Nejslabší pixarovka (neviděl jsem ovšem druhá Auta) a zklamání ze spotřebního pohádkového produktu,který si neuchoval téměř nic z originality a jedinečnosti,kterou kdysi studio oplývalo.Brave bezpochyby uspokojí masy odkojené na Dobách ledových a jim podobných filmech,já jsem ovšem čekal,že dostanu na animovaný film netypickou fantasy s nezaměnitelnou atmosférou tajemných hvozdů,ne nepříliš zajímavou pohádku,která se až příliš podobá Na vlásku,ovšem bez jeho praštěného humoru.Zde se humor generuje především prostřednictvím říhání a podobných eskapád,které rozhodně nezapadají do dřívější pixarovské elegance.Pořád se najdou věci,které okouzlují,technická stránka animace je stále naprosto prvotřídní,Doyleova hudba zvládá ždímat emoce i z takto plochého příběhu a největší trumf pak představuje hlavní hrdinka,která je se svou hustou rusovlasou kšticí a atypickým jednáním po celou dobu zkrátka okouzlující.O to větší je škoda,že kolem ní někdo nevystavěl lepší příběh,který by více využíval prostředí,ve kterém se odehrává,rezignoval by na legrační vedlejší postavičky (Ječící služka? Seriously??) a vůbec by se více než klasickým rozjásaným disneyovkám blížil nejlepšímu fantasy animáku vůbec,tedy Jak vycvičit draka.Ale film,ve kterém se pokaždé,když hrdinové nevědí jak dál,objeví modrá světýlka,která je zavedou přesně tam,kam potřebují,zkrátka není hoden kdysi tak mocné pixarovské značky.Podobné berličky totiž dříve v jejich filmech rozhodně nebyly potřeba. 65 % ()

Morholt

Povedený příběh, Skotsko a ta čarodějnice měla naušnici se svastikou. :D Tak si tak řikam, jestli už nezačínam infantilnět, když se na podobný věci koukam bez přítomnosti potomka.........pravda je vlastně taková, že mě s tim dcerka poslala do háje. :D 80% ()

Lucasion

Já dělím animované filmy na ty, co se mi líbí a na ty, které se mi líbí méně. Rebelka tentokrát patří do té druhé skupiny. I když je Skotské prostředí a přízvuky dabingu skvělé. Tak příběh mě vůbec nepřitáhl. Ono takové Freaky Friday (2003) v animovaném světě mi nepříjde zrovna originální. Vtipné, to bylo jen místy. Já vyzdvihnu skvělou hudbu a precizní animaci. Je pravda, že někdy jsem se smál, ale pro mě musí mít hlavně animák příběh a bavit mě od začátku do konce. A tohle Brave nemá. (60 %) ()

TheJokerCZ

Na tento film jsem se delší dobu těšil a bohužel přišlo menší zklamání. Jako celek tento film působí dobře. Animace je skvělá, stejně jako hlavní postava. Také mě potěšil právě dabing hlavní postavy Kelly Mcdonald, která má opravdu výborný akcent. Vtipné scény se tam také rozhodně najdou. Ale na to, že to má být film hlavně pro děti je tam i nějaká ta "drsnější" scéna, což mě ani zas tolik nevadilo, ale chtěl bych vidět výraz těch dětí při boji obou medvědů. Vedlejší postavy jsou nevýrazné a celkově to působí trochu nudně. 6/10 ()

Handle

V podstatě jsem na tomhle nenápadném animáku nenašel moc chyb, líbilo se mi to opravdu v každém směru. Filmařsky precizní (výborná animace, propracované postavy, příjemný soundtrack), příběhově působivé (fungující zvraty, celková myšlenka filmu), prostě skvěle fungující drama s komediálními prvky. Mně osobně se zdálo, že film měl v sobě všechno a přesto mi přišel od ostatních animovaných snímků jiný. A výchovné poslání filmu je výborné. Obrovské překvapení. 4,5*. ()

ScarPoul

Krásne fantasy. Dokonca tak zábavné a pútavé až mi je ľúto, že trvalo tak krátko. Páči sa mi, že tentokrát sa vraciame k základným hodnotám akými je láska rodičov, čo sa myslím u Pixaru podarilo len raz v Hľadá sa Nemo. Úžasné prostredie škótska s asi najpamätnejším soundtrackom od Patricka Doylea. A ústredná hrdinka Merida sa hravo môže zaradiť ku kráskam Disney filmového plátna. Krásne mi to sadlo teraz na večer. Páči sa mi, že takéto príbehy sa ešte robia. Berú nás do časov dávno minulých, zatajujú nám čo je pravda a čo mýtus, a vždy sa nám snažia tou najlepšou možnou cestou ukázať, ako by sme náš život mali žiť a že by sme sa nemali báť robiť svoje vlastné rozhodnutia. Možno nie dokonalé, ale chýbalo tomu strašne máličko. ()

maseer2

Rebelka mi v porovnání s ostatními pixarovkami přišla zoufale neoriginální, nemastná a neslaná.. přitom začátek podbarvený zajímavou muzikou (tu bych ostatně vyzdvihl jako klad celého filmu) namlsal na dobrodružnou podívanou ve stylu klasických animáků (z nějakého důvodu mě napadá třeba Pocahontas), která se ale nakonec nekonala.. celá zápletka je taková všelijaká a pár světlých míst ke spokojenosti nestačí.. ani animace mi tentokrát nepřišla bůhvíjak skvělá, Pixar má podle mě zkrátka na víc.. ()

Dydzej

Pixar opět nezklamal a rozhodně nemohu říct, že zdisneyovatěl. Rebelka má k diseyovským filmům asi tak daleko jako řezník k čínské továrně na maso. Je to sice pohádka, ale to je asi tak všechno, co ji s disneyovským světem může spojovat. Musím říct, že jsem se ze začátku přímo královsky bavil. Jenže není to komedie, takže atmosféra filmu přešla do trochu vážnějšího ducha, až nakonec vygradovala a skončila skoro klasicky pohádkově. To co z Rebelky dělá něco originálního ovšem není hlavní dějová linie s čarodějkou a kouzly, nýbrž vztah matky z dcerou. Dvě vzájemně svázané duše se rozdělily a musí tak k sobě obtížně najít cestu zpět. Na to mají celkem 100 minut ve kterých se Pixar opět chlubí skvělou animací a výečnou "hodící se" hudbou. Rebelka je velmi precizně promyšlená a tak věřím, že když se pozorně podíváte podruhé nebo potřetí, stále najdete odkazy, kterých jste si předtím nevšimli. Každý si ve filmu může najít to své a stejně tak, jako se bude líbit dětem, se může líbit i dospělým. Zkrátka rodinný film jak má být. 9/10 ()

Baxt

Když se chodí na Pixar, chodí se na spektákl se srdcem, resp. se souborem přesně vyladěných vodítek, které vedou k nějaké emocionální reakci. Své scenáristické Oscarové nominace dostává Pixar ne tak za originalitu, jako spíš za tuto čistotu, ve které vidí každý správný producent balík dolarů, protože plní kinosály stejně jako výroční žebříčky "nej". Ani Pixar ale není věčný. ___ Rebelka se vedle jiných animáků vyjímá docela pěkně, vedle svých bratříčků ze stejné stáje, bolí. Na spektákl je to film malý, neuvěřitelně malý a nenápadný. K tzv. srdci zase chybí scénáristovi ostřejší pero. K nastolení opravdového problému (žádné hysterčení, že svatba nebude) vede cesta přes 50 minut 100 minutového filmu. Pauza, kdy se dozvídáme, jak problém rozřešit a co bude překážkou, trvá všehovšudy minut deset. Velké finále, které se snaží dostát měřítkům svých předchůdců (prozření, boj o přežití a pochopení), trvá přes půl hodiny a vypadá jako ukolébavka, neboť: 1) jsme s hrdinkou prozřeli dávno ; 2) záporná postava není přítomna ; 3) k pochopení okolí vede vizuální proměna, ne skutečný cit nebo sebereflexe. ___ Takže tu máme smutný, smutný film, stejně těžkopádný a marný, jako bylo Jak vycvičit draka. ()

bouncer

Příběh matky a dcery, průhledný a neoriginální, jako by to nebyl ani Pixar. Jo počkat, on je to Disney-Pixar, hm... továrna na klišé. Věnování Steveu Jobsovi nepotěšilo :o( 60%. ()

Litsarch

Čekal jsem od toho další Na vlásku a mile mě překvapilo, že to bylo úplně jiné. Rebelka velice sympatická, že si jí nejde neoblíbit. Zápletka pro mě originální a skvěle spracovaná. Líbilo velice bez nějakého velkého okecávání. :) ()

Martinibaby

Nádherná pohádka s nádherně zavádějícím trailerem :) Tak nějak si myslím, že tenhle příběh má hodně co říct všem matkám a dcerám, skoro bych to zavedla, jako nějakou povinnou.. ehm.. četbu..? Viďbu? :) ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014