Reklama

Reklama

Před miliony let vytvořily nadpřirozené bytosti zvané Strážci intergalaktickou policii Green Lantern, která chránila jednotlivé sektory vesmíru. Jeden ze Strážců Abin Sur byl po boji s nepřítelem vážně zraněn. Když jeho kapsle unikla na Zemi, pověřil svůj prsten - zdroj nadpřirozených schopností, aby našel jeho vhodného nástupce. Prsten na Zemi objeví mladého zkušebního pilota Hala Jordana, který má velkou dávku sebevědomí, neposlušnosti a lehkomyslnosti. Jeho zdánlivě bezstarostnou mysl ale trápí vzpomínka na smrt otce, který zahynul při jednom zkušebním letu. Když prsten přivede Hala k Strážci, vysvětlí mu, co znamená stát se Green Lanternem. Odešle ho na domovskou planetu OA, kde se začíná seznamovat s podstatou svého poslání. Vůdce Strážců ale mladíkovi nevěří a po jednom z cvičných bojů o sobě začne pochybovat i sám Hal. (TV Nova)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (1 029)

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: Greg Berlanti, Michael Green, Marc Guggenheim, Michael Goldenberg / Green Lantern by John Broome, Gil Kane | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Donald De Line, Greg Berlanti | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: DC Entertainment, De Line Pictures | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 160,270,384 $ || V tomto roku už druhé dielo s prídavným menom Green (Hornet) a teraz Green (Lantern). Ten sršeň dopadol v mojich očiach o to lepšie, že nemal ani najmenšiu potrebu vysvetlovať sám seba, a ponúkol tak čisto brainwash nenáročnú zábavu. Lampáš má tiež znaky komédie, no musí byť predovšetkým akčnou sci-fi záležitosťou, takže logika a občasná vážnosť musela byť, a to z neho robí nemastnú, neslanú vec, ktorá nevie, čím vlastne chce byť. Začiatok filmu s lietadlami najlepšia časť, ktorá vlastne pomohla k nebolestivému zážitku... ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Absolutně nezáživný komiks, který stál neuvěřitelných 200 miliónů dolarů. Jelikož dala za pravdu i většina diváků na celém světě, jedná o veliký průšvih. Je žrejmé, že ani za obrovské peníze si prostě dobrý příběh nekoupíte. Green Lanterna měl režírovat leda tak Spielberg, vzhledem k rodinné tragédii, která potká hlavního hrdinu, by nikdo jiný nedokázal vyčarovat ty správné emoce. Nebýt uvedení filmu do kin ani bych nevěděl že nějaký Green Lantern existuje. Vypadá to že ve stáji DC Comics jsou úspěšní pouze s Batmanem a u toho by měli i zůstat, Jonah Hex byl také tragický. Problémů zfilmovaného Green Lanterna je spousta. Vadí mi až dětská přístupnost, slovo fuck nemusí být nutností, ale tak nějak divák tuší že vše dopadne podle pravidel a tak jak má, čili dobře. Ryan Reynolds působí docela prkeně, tady prostě nemá co hrát. Horšího záporáka než je doktor s velkou hlavou alias Sarsgaard aby pohledal. Umí hýbat předměty, to je toho. Vždyť má problém vůbec chodit. Různé světy mohou někomu připadat možná přitažlivé, stejně jako všelijaké vesmírné rasy, ale vždyť máme Star Wars a místo Lanternů rytíře Jedi. Ne, prostě všechno špatně, ani bych se neobtěžoval Green Lanterna znovu restartovat, tenhle hrdina nemá šanci obohatit komiksový žánr. PS: Viděna prodloužená verze. ()

Reklama

Spooner 

všechny recenze uživatele

Ne každý comics se hodí na velké plátno. Obzvlášť, když vám chybí vtip, nadhled a pár nápadů. To jsou zrovna věci, které Green Lantern, týpek co noší zelenou škrabošku a lucernu, nutně potřeboval. A také věci, které režie Martina Campbella postrádala. Celé se to bere až příliš vážně, Reynolds nemá skoro žádné hlášky, je to až příliš dlouhé a příliš tupé. A ani výborné triky nezaženou pocit, že je to celé prostě až moc geekovské a že to normálního diváka prostě nemůže oslovit. Ryan Reynolds si navíc taky vybral svoji slabší chvilku a charizma si zapomněl někde doma. Blake Lively je zbytečná, Peter Sarsgaard k smíchu a jediný, kdo si odehraje svoje je Mark Strong. Comicsový podprůměr a asi nejhorší film Martina Campbella ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

GREEN LANTERN není komiksová adaptace opojným způsobem prezentující jiný svět, jak se mohlo zdát z upoutávek, ale nakonec se nejedná ani o tak velkou katastrofu, jakou zvěstovaly divácké a kritické ohlasy ze zahraničí. Jde spíš o film, který jakoby vypadl z jiné doby - konkrétně 80. let minulého století. Zmíněná nepatřičnost nevadí, protože se reflektuje a ozvláštňuje hned na několika úrovních. Z formálního hlediska představuje vyprávění ukázkový příklad toho klasického, kdy až směšným dojmem působí potřeba neustále všechno mít motivované a používat k tomu těch nejtradičnějších a konvencionalizovaných postupů. Nevnímal bych to ale jako problém, jelikož se vědomě pracuje s osmdesátkovými syžety, jmenovitě tím topgunovským a supermanovským (míněno je pokračování). Ty jsou sice zbaveny jakýchkoliv podvratných tónů, a tak neumožňují queer čtení apod., ale ironicky se glosuje jejich naivita (scéna se škraboškou) a přiznává se, že tehdejší hrdinové byli šovinističtí idioti a arogantní republikánská macha způsobující víc škody než užitku, čili se s nimi mohli identifikovat nebo být k nim empatičtí jenom mladíci, kterým ještě nesestoupila varlata a nepobrali moc rozumu. Green Lantern svůj příklon k té nejhorší dekádě, jaké se kdy americká kinematografie dočkala, dává najevo odkazováním se na vysmívané tituly a "hrdiny" typu He-Mana, ale i přes vyprávění se film odchyluje svým stylem. Díky superhrdinským schopnostem protagonisty je mizanscéna ozvláštňována přidáváním nových prvků, přičemž je nutné si uvědomit, že jejich přítomnost je ovlivněna představivostí ústředního mentálního nedochůdčete. (Sebevědomé vyprávění si je ale toho vědomo, viz "rampa není dost působivá".) Superhrdina je modelován jako überčurák, a tak dochází k něčemu nevídanému: je možné se identifikovat a/či být empatický k antagonistovi, do jehož zbídačené mysli je nám dovoleno nahlédnout. I přes výše popsanou odchylnost od "osmdesátek" (reflektování nepatřičnosti syžetu, ironické glosování narativních postupů a konceptu, stylistické ozvláštnění v podobě proměn mizanscény a možnosti identifikace se záporákem) je možné si Campbellův počin užít jako ryzí návrat dob, které jsou naštěstí dávno pryč. Kdo někdy hrál na starých automatech arkádové hry, kdy se měla jedna barevná tečka vyhnout velké řadě jiných stejně barevných teček - meteorů, ten bude zvlášť v závěru nemálo spokojen. I s 3D, díky kterému je onen regres do jiných dob umocněn tím, že se volí záběry, kdy se spirálovitě sestupuje dolů. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Dobře, žádná bomba to není, ale - lepší než nedotažený Thor i místy utahaný Captain America. Jen poslední X-Meni jsou o něco lepší, ovšem pro mne je z comicsového světa větší sympaťák Green Lantern. Vlastně jsem ho poznal i dávno před X-Meny, takže kromě Supermana a Batmana je mojí srdcovkou. Byť snímek klade důraz na odvahu a statečnost ( zejména v Americe ceněné vlastnosti), příliš nemoralizuje a kupodivu ani nepřekypuje tak oblíbeným americkým patriotismem. Chce především bavit, což se mu daří, a oslnit efekty, což se vcelku daří též. Jen počítačem vytvořené postavy jsou poněkud odbyté a vesmírné šutráky hodně umělé. Po dalším zhlédnutí bych asi nějakou hvězdu ubral, ale napoprvé příjemná zábava. Jen občas mně vadily hercovy šilhavé oči (proč mu je v dětství nenapravili...), ale to je jen drobná vada na kráse. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (60)

  • Ve filmu lze zahlédnout ceduli Central City, které je domovem blízkého přítele Green Lanterna (Ryan Reynolds) – Flashe. (HellFire)
  • Vliv na vizuální ztvárnění Parallaxe (Clancy Brown) měla tragédie z 11. září, kdy se stal obrovský oblak prachu pohlcující město dostatečným předobrazem strachu. (272827)
  • Záchranný modul Abina Sura (Temuera Morrison) byl pro scénu havárie vytvořen v reálné velikosti. (Caszidy)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Batman vs. Tučňák?

Batman vs. Tučňák?

31.05.2018

Green Lantern měl v roce 2011 nastartovat filmový vesmír od DC, jenž se bohužel nikdy nezhmotnil. Dalším pokusem byl Muž z oceli z roku 2013, na kterého navázaly už čtyři filmy - velkolepá Liga… (více)

Kdo napíše Green Lanterna?

Kdo napíše Green Lanterna?

16.01.2017

Dva roky před Mužem z oceli měl filmový vesmír od DC nakopnout Green Lantern. Sci-fi o pilotovi, z něhož se stane galaktický polda, ale pohořela a málem zabila kariéru Ryana Reynoldse (Deadpool).… (více)

Co chystá režisér Notting Hillu?

Co chystá režisér Notting Hillu?

28.10.2015

Roger Michell se v posledních letech blýsknul třeba Venuší nebo Hezkým vstáváním, jeho nejznámějším filmem ale navždy bude Notting Hill. Komedie s drobným sociálním přesahem je nevyčerpatelným… (více)

Reklama

Reklama