Revival

všechny plakáty
Polsko, 2009, 71 min

Skupinka internetových novinářů hledá nějaký pořádný trhák, kterým by ohromili, přilákali čtenáře a hlavně investory. A tak si vypomůžou digitálně upravenými snímky a vymyšleným článkem o údajných zjeveních duchů v mistní škole. Což přinese kýžený úspěch. Proto se z něj rozhodnou vytěžit a dále se věnovat tajemným povídačkám z okolí, hlavně jakési tajné satanské sektě. Když záhadně zemře první z nich, zjistí, že zatahali ďábla za ocas. (eraserhead666)

eraserhead666

Pořád se nemůžu ubránit dojmu, že scénárista a režisér snímku měl svůj příběh prvně napsaný jako povídku, kde všechno sedělo a působilo dobře. Jenže pak ukázal klasickou věc: ne vše, co je napsané na papíře vypadá dobře i na plátně/monitoru. Ne vše, co má na papíře napínavou a hustou mysteriózně horrorovou atmosféru, ji bude mít i ve video verzi. 90% děje je jen odkecáno. prostě tam pořád jen dvě až tři/čtyři postavy rozmlouvají a tím posouvají děj kupředu. Což by sedělo na papíře, ale na monitoru prostě chci trochu více. Cosi se začne dít až zhruba v posledních pěti minutách, stane se to hrozně rychle a ještě to skončí dost nejednoznačně. Jinak film trpí klasickými amatérskými neduhy: Špatným zvukem, kdy postavám nejde často moc rozumět. "Mrkáním" neherců na kameru. Vatovostí a přetaženou stopáží mnohých scén jen proto, aby se dosáhlo kýžené stopáže. Nelogičnostmi a omyly - když hned na začátku chlápka s kolem začne někdo honit, on odhodí kolo a začne utíkat po svých, ještě jsem se pousmál, když ale o něco později, stojí dva chlápci zcela mimo cestu, po té cestě se k nim řítí auto a oni skočí na cetsu přímo před to auto a začnou utíkat, už jsem skoro mlátil hlavou o stůl. O záhadně mizející sklenici při scéně rozhovoru jednoho novináře s jeho milou už škoda slov. Obecně vzato, naprosto nevyužitý potenciál námětu a zápletky. Ale abych jen nehanil, všechny tři Polky, co v tom hrály byly moc pěkné. ()